התרנגולת שמטילה ביצי זהב

אנחנו אמנם כבר “אחרי החגים” אך בסין יריית הפתיחה לקראת ראש השנה הסיני לשנת התרנגול (rooster), שיחול השנה ב-28 לינואר, כבר החלה לפני כשבועיים.
ע”פ המנהג, בכל שנה במהלך החג, המכונה גם פסטיבל האביב, חוזרים עובדים סיניים, המהגרים מערי המוצא שלהם לערים הגדולות למטרות עבודה ומגורים, למקורותיהם לארוחת איחוד חגיגית. בשל כמות הנוסעים הרבה, נערכות כל חברות האוטובוסים, הרכבות והתעופה בסין כשבועיים מראש למה שמכונה “ההגירה השנתית הגדולה בעולם”, הנמשכת כ-40 יום. על פי האתר GDToday בשנת 2016 נרשמו כ-2.9 מיליארד נסיעות וב-2017 צפויות כ-3 מיליארד נסיעות!

ההגירה הגדולה בעולם (קרדיט: By Charlie fong冯成 - Own work, Public Domain, httpscommons.wikimedia.orgwindex.phpcurid=5796137)
ההגירה הגדולה בעולם (קרדיט: By Charlie fong冯成 – Own work, Public Domain, https://commons.wikimedia.orgwindex.phpcurid=5796137)

בנוסף, כבכל שנה, פסטיבל האביב מסמל חילוף בגלגל המזלות הסיני שע”פ המסורת הסינית, מכיל 12 מזלות: עכבר, שור, נמר, ארנב, דרקון, נחש, סוס, עז, קוף, תרנגול, כלב, וחזיר. השנה מציינים בסין את סיומה של שנת הקוף ואת כניסתה של שנת התרנגול וישנן אמונות שונות ומגוונות המגיעות מכל מיני מקורות בנוגע לתרנגולים ולשנת התרנגול בפרט ומעבר להיותו מקור מזון מובחר, התרנגול נחשב לקמע שמושרש עמוק בתרבות הסינית.
כך למשל, במקרה (או שלא) צורתה של סין על המפה משווית ע”י סינים רבים לתרנגול שמקורו מרחף מעל יפן.
אנשים שנולדו בשנה זו נחשבים כמי שניחנים בזווית ראייה נכונה לגבי החיים והעתיד והם בעלי יכולות עשייה מדהימות, יכולות שכנוע גבוהות, טעם אופנתי משובח וחיי חברה עשירים.
באופן מסורתי, בנוסף למחזוריות של גלגל המזלות הסיני, נוסף גלגל מחזוריות של אלמנטים – עץ, אש, אדמה, זהב ומים. האלמנט המוצמד לחיה באותה השנה משפיע על תכונות האדם הנולד בשנה זו ושילוב זה חוזר על עצמו רק פעם ב-60 שנה. השנה היא שנת תרנגול האש – אנשים שנולדו השנה (או בשנת 1957 – למשל) נחשבים לפיכך לאמינים, דייקנים ואחראים בעבודה.
בסין העתיקה ייחסו לתרנגול יכולות ניבוי כשליח האל והשתרשו ביטויים כגון “תרנגול זהוב מכריז על בוא השחר” או “עם שירת התרנגול העולם הופך בהיר יותר” וכן המילה הסינית לתרנגול נשמעת דומה למילה הזדמנות (Jī) ולכן שנת התרנגול נחשבת כמנבאת בשורות טובות והזדמנויות חדשות.

האם אתם מזהים את התרנגול במפה? באדום - מחוז גואנגדונג (קרדיט: By TUBS - Own workThis vector graphics image was created with Adobe Illustrator.This file was uploaded with Commonist.This vector image includes elements that have been taken or adapted from this:  China edcp location map.svg (by Uwe Dedering)., CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=16493599)
האם אתם מזהים את התרנגול במפה? באדום – מחוז גואנגדונג (קרדיט: By TUBS – Own workThis vector graphics image was created with Adobe Illustrator.This file was uploaded with Commonist.This vector image includes elements that have been taken or adapted from this:  China edcp location map.svg (by Uwe Dedering)., CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=16493599)

על פי המסורת הסינית, שנת התרנגול הינה שנה של מזל רע עבור בני מזל התרנגול (ובאופן דומה, הדבר נכון לכל גלגל המזלות), זאת היות וחזרת האדם לשנת המזל שלו פוגעת באל Tai Sui – אל הגיל. על מנת להתמודד עם חוסר המזל הצפוי, מומלץ לתרנגולים ללבוש פריטים אדומים שנחשבים כמבריחי מזל רע ורוחות רעות, אך חשוב כי פריטים אלה ירכשו עבורכם כמתנה ע”י בן/בת זוג, קרוב משפחה או חבר – אחרת זה פשוט לא יעבוד. גם לבישת תכשיטי ג’ייד ושינוי כיוון המיטה/שולחן העבודה שלכם בזווית הפונה נגד הכוכב המשויך ל- Tai Sui יכולה לעזור.
מקור החג באגדה סינית על מפלצת עתיקה בשם Nian שנהגה לאכול כפריים, בעיקר ילדים. יום אחד לכפריים נמאס והם החליטו להתחבא מפני המפלצת במהלך הלילה ואז נגלה לפניהם איש זקן שהודיע כי הוא הולך לנקום בחיה. הכפריים חשבו את האיש למשוגע, במיוחד כשראו שהוא מפזר זיקוקים וניירות אדומים ברחבי הכפר, אך בבוקר גילו ש- Nianלא בא באותו לילה. הם הבינו כי הוא מפחד מהצבע האדום ומרעש הזיקוקים ומאז בכל שנה הם מציינים כך את החג. במהלך ראש השנה הסיני, שנקרא גם פסטיבל האביב, נהוג לחלק מעטפות אדומות עם כמויות משתנות של כסף ממקום העבודה לעובדים, מהורים לילדים קטנים, מזוגות נשואים לרווקים ועוד… ישנה עדיפות לסכומים עם הספרות 8 (נחשב מספר מזל) או 6 (שנשמע דומה למילה smooth) ואף פעם לא לספרה 4 (שנשמעת דומה למילה מוות). בנוסף נהוג לקשט את הבית בפרחים ולהחליף מתנות ולחזור לחיק המשפחה למשך החג.
צוות הנספחות בדרום סין מקווה שקניתם כרטיסים מראש ומאחל לכולכם שנה של בשורות טובות, מלאה באושר והצלחה בעסקים 🙂
Gong Xi Fa Cai!

צור קשר עם:

נועה היינמן

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל