איך לא לעצבן לנו את הכבד

הבעיה מוכרת: אתה מוזמן לארוחת ערב בסין, יושבים סביב שולחן עגול, אתה יושב לימינו של המארח, שיחות נימוסין, התלוצצויות ואז זה מתחיל: איום ברור ומיידי על הכבד שלך.

בארוחות ערב רשמיות בסין שתייה היא חלק חשוב ונכבד מהטקס. השתייה יכולה ללבוש צורות שונות, מהקל (בירה) אל הבינוני (יין) ועד לכבד (Baijiu, מילולית: מים לבנים, ולמעשה, משקה אלכוהולי סיני נפוץ עם אחוזי אלכוהול משתנים אך גבוהים במיוחד).

ישנן מספר שיטות התמודדות עם הבעיה, אנסה לסקור אותן בקצרה:

  1. להיות אישה – מאוד עוזר, הסינים הרבה פחות מצפים מאישה להשתתף באופן פעיל ואינטנסיבי בשתיית האלכוהול. הם בהחלט יעריכו את אלו שיודעות לשתות אך יקבלו ללא בעיה או נטירת טינה סירוב לשתות או שתייה מעטה מנשים.
  2. במידה ואופציה 1 פחות רלוונטית – להודיע למארחיך שאינך שותה עקב סיבה אחרת – בריאותית, דתית, אידאולוגית וכו’. הסינים כמובן יקבלו בהבנה, אך יש בכך חיסרון. נושא השתייה בצוותא, השתכרות קלה ושבירת מחיצות הוא חשוב מאוד עבור הסינים. אדם שלא שותה עמך הוא מישהו שאולי יש לו משהו להסתיר. במצב כזה אתה עשוי בהחלט לשמור על הכבד אך לאבד את העסקה. לכשעצמי, עובדת היותי צמחוני שמה אותי מראש במצב בעייתי של מישהו שלא יכול לחלוק עימם חלק מהמנות על השולחן, על כן סירוב לשתות הוא סירוב אחד יותר מדי שאינני יכול להרשות לעצמי. חשוב מאוד – אם כבר החלטת לשתות לא תוכל להפסיק באמצע, אם שתית עם אדם אחד יש להמשיך ולשתות עם שאר יושבי השולחן אחרת יש בכך משום “הלבנת פנים” לגורם שהזמין אותך להרמת כוסית שסורבה (אלא אם כן יש לך סיבה ממש טובה…).
  3. הכנה מראש – השמועות אומרות כי שתיית שמן זית או אכילת מאכל שומני לפני ערב של שתייה עוזרת בכך שהאלכוהול משפיע הרבה פחות. לא ניסיתי.
  4. הגעה בחבורה גדולה – יש מספר שיטות סיניות לגרום לאורח להשתכר, אך העיקרית שבהן היא ע”י בידוד האורח בשתייה של אחד על אחד (בסעיף הבא). עקב כך יתרון מספרי (מארחים מול אורחים) מתורגם ליתרון בשדה האלכוהול כך שכל אורח ישתה יותר מכל מארח ובכך הסיכון לשכרות ונזק פרמננטי לכבד גבוה יותר. בקיצור – תגיעו עם “חבורה”.
  5. בידוד של אחד על אחד באזור הצבע (סתם, אין קשר לאזור הצבע אבל זה נשמע יותר ספורטיבי ככה) – אחרי שהושג היתרון המספרי של המארחים, כל אחד מהמארחים מגיע לשתות עם כל אחד מהאורחים באופן אישי. במידה ויש 8 מארחים ושני אורחים, מתוכם אישה אחת (בצד האורחים) שלא שותה ושתי נשים בצד המארחים, אחת ששותה ואחת שלא, וכל מארח ששותה (שבעה) שותה כוסית עם כל אורח ששותה (אחד), הרי שהאורח שותה 7 כוסות על כל כוס שהמארחים שותים – התוצאה – השתטות רבתי ונזק לכבד. הפתרון – הרמת כוסית של האורח לכבוד כולם כך שכל סיבוב שתייה יכלול שתייה קבוצתית של כל אנשי השולחן ולא אורח מול מארח.
  6. צניעות ומגננה – גם לאלו מאתנו (כמוני) שגאים בסביהם שהגיעו מרוסיה ושקראו מחקרים שהסינים מתקשים, ביולוגית, בפירוק אלכוהול ומועדים, לכן, להשתכר בצורה מהירה יותר מהאדם המערבי, לא תזיק מעט צניעות. הסינים שותים, הם רגילים לזה, הם במגרש הביתי שלהם ושותים משקה שהם רגילים לשתות. יש להיות צנוע, לא לתקוף ולהזמין אנשים מסביב לשולחן לסיבובי שתייה כדי להוכיח את יכולותיך. הנפילה תהיה רק כואבת יותר ומהירה יותר (מניסיון). המגננה כואבת פחות ומותירה אותך עם יותר כבוד עצמי.
  7. להתרגל להפסיד – לילה אחד קשה ויום לא קל למחרת אבל לא הרבה יותר מזה, בסופו של דבר. לא נעים אבל לא נורא, ולמרות כל העצות שנמנו כאן, בסוף-בסוף, זה כנראה יהיה קצת כואב, אז רק צריך לנסות ולקחת את זה בקלות, זה גם חלק מהמשחק.

צור קשר עם:

אופיר גור

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל