המסביר לצרכן

בשבועות האחרונים הצגנו בפניכם תחזיות שונות לגבי עתידה הכלכלי של סין בכלל ודרומה בפרט, אך על נתון אחד אין עוררין – ההכנסה הפנויה של הסינים נמצאת במגמת עלייה ושוק הצריכה בעקבותיה וכאשר מדובר באוכלוסייה המונה כמיליארד וחצי בני אדם, נתון זה הינו משמעותי ביותר.

במאמר שפורסם לאחרונה באתר החדשות XINHUA, הובא מחקר של חברת הייעוץ BCG שמצא כי כ-75% מהצרכנים הסיניים מתכננים לשמר או להגדיל את הוצאותיהם בשנת 2016. ע”פ המחקר – שני הגורמים העיקריים לתופעה הם גידול בעודף ההכנסה הפנויה ומוכנות הצרכנים להוציא יותר. עוד מציין המחקר, כי מגמה זו מובלת ע”י מעמד הביניים העליון, משקי בית אמידים והדור הצעיר.

המחקר קובע, כי  כ-40% ממשקי הבית העירוניים שייכים למעמד הביניים, כאשר מעמד הביניים העליון נמצא במגמת עלייה בסין. המחקר צופה כי עד לשנת 2020 כמות משקי הבית השייכים למעמד הביניים העליון כמעט יכפיל את עצמו לכ-100 מיליון בתי אב שיהוו כ-30% מהאוכלוסייה העירונית. עוד צופה המחקר כי מגמת הגדלת הצריכה השנתית של אוכלוסייה זו תמשיך לצמוח בכ-17%.

בנוסף, קובע המחקר, כי הדור הצעיר – בני 18-30, צפויים להוות יותר משליש מהאוכלוסייה האורבנית עד לשנת 2020 וקצב הצריכה השנתי שלהם גדל בכ-14% – פי שניים מ”הדור האחרון” (בני 35 ומעלה).

במחקר מצוין כי לתנודתיות הבורסה ישנה השפעה מועטה על הצריכה היומיומית בעוד שיציבות שוק הנדל”ן בסין הינה קריטית בהשפעתה על הצרכן הסיני.

לבסוף, מציין המחקר מוצרים שצריכתם נמצאת במגמת עלייה מובהקת כגון מוצרי תינוקות ופעוטות, מוצרי אלקטרוניקה, שירותים פיננסיים מוצרי טיפוח, טיולים וחופשות, אך לא רק.

גידול בהכנסה פנויה נמצא במגמת עלייה (http://www.diariodigitalcolombiano.com/)
גידול בהכנסה פנויה נמצא במגמת עלייה (http://www.diariodigitalcolombiano.com/)

על פי כתבה שפורסמה ב-ECONOMIST, גם שוק הרכב הסיני נמצא במגמת עלייה וכבש את תואר שוק הרכב הגדול בעולם מידי האמריקאים וימשיך במגמת צריכה גם בעשור הקרוב לפחות. מוצרי צריכה לוהטים נוספים בסין המצוינים בכתבה, הינם מכירת כרטיסי הקולנוע (עלייה שנתית של כ-50% במכירות לשנת 2015), שוק הסמארטפונים והשימוש בדאטה (ששילש עצמו מאז 2012).

על פי ה-ECONOMIST, גם פלטפורמות הסחר האלקטרוני מדווחות על רווחי עתק – חברת ALIBABA שמגלגלת באמצעות מגוון הפלטפורמות שלה יותר עסקאות מ-EBAY ו-AMAZON גם יחד, מדווחת על עלייה של כ-40% ברווחיה לשנת 2015 שמסתכמים בכ-9.7 מיליארד דולר (!).

אם נבחן את המצב בדרומה של סין, נראה כי המגמה תואמת את מצב הרוח הלאומי – במאמר שפורסם באתר החדשות NEWSGD צוין, כי ההכנסה השנתית הפנויה של תושבי שנז’ן לשנת 2015 עמדה על כ-6,800 דולר, עלייה שנתית של כ-9%. עלייה זו הייתה גבוהה מהממוצע בפרובינציית גואנגדונג ומהממוצע הארצי. כמו כן, נרשמה הוצאה שנתית ממוצעת של כ-4900 דולר פר תושב, ממנה ניתן ללמוד על עלייה של כ-12% בהוצאה על מוצרי צריכה יומיומיים ועלייה בהוצאה של כ-18% על שירותים.

מגמת הצרכנות בסין הינה חיובית ומעודדת אך הינה משימה מורכבת עבור היצואן הישראלי. צוות הנספחות המסחרית בגואנגז’ו שמח לעמוד לשירותכם ולסייע בכניסתכם לשוק הסיני.

הערה: נכתב על ידי צוות נספחות דרום סין

צור קשר עם:

נועה היינמן

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל