מבזקים
שבת , 7 דצמבר 2019
דף הבית » השקעות » הסינים באים – זרם ההשקעות הסיניות בישראל צפו להתגבר בחודשים הקרובים

הסינים באים – זרם ההשקעות הסיניות בישראל צפו להתגבר בחודשים הקרובים

הרבה כבר נכתב (כולל על ידי) על זרם ההשקעות הסיניות בישראל, שהולך ומתגבר בשנתיים האחרונות. לא מעט הספדים גם נכתבו על הכלכלה הסינית בעקבות המפולות בבורסת שנגחאי, שהתרחשו לאחרונה. בפוסט זה אנסה להתייחס לשני הנושאים, כולל הקשר של הנושא השני לנושא הראשון.

ראשית, להערכתי, בחודשים הקרובים, זרם ההשקעות של חברות סיניות בקרנות, בחברות ובפרויקטי תשתית בישראל, רק ילך ויגבר.

שנית, הכלכלה הסינית רחוקה מרחק רב מהתמוטטות, אך השיעור שנלמד בקרב חברות רבות בסין הוא, כי לא ניתן לשים את כל הביצים בסל הבורסה הלא יציבה בשנגחאי ויש היגיון רב בפיזור ההשקעות, כשישראל, כמדינה טכנולוגית עם סביבה רגולטורית יציבה וגם לאור הניסיון שמשקיעים סינים כבר צברו בה, מהווה יעד אטרקטיבי מאוד.

אם הדוגמאות המרכזיות נכון לעכשיו הינן מכירת מכתשים אגן ל- ChemChina, תנובה ל- Brightfood וסיום העסקה הצפוי בקרוב בו תירכש הפניקס ע"י Fuson, כמו גם ההשקעות הסיניות בקרנות הון סיכון ובהיי-טק הישראלי וכן מרבית מכרזי התשתית, בהם זכו חברות סיניות, הרי שההצלחות הללו מאותתות לחברות סיניות, כי ישראל היא מקום, בו הן מתקבלות ברצון, כמו גם מדינה יציבה ובטוחה להשקעותיהן ובכך, הדוגמאות הנ"ל פותחות את הדלת לגל השקעות סיניות נוסף שצפוי להתדפק על דלתותינו בקרוב. ניתן לראות זאת, למשל, בדוגמא של כלל ביטוח: לפי עיתון גלובס, כל ארבעת הגופים, שמתמודדים על הרכישה הינם סינים.

אני יכול להעיד מניסיון אישי, כי חלק גדול מהפגישות, שאני מקיים, קשורות להשקעות סיניות בישראל. יוצא לי להיפגש עם לא מעט חברות סיניות גדולות ומשמעותיות, שבוחנות באופן פעיל השקעה בישראל ומבקשות סיוע של הנספחות המסחרית.

איך מתבצעות ההשקעות? יש כמה דפוסי פעולה יותר שכיחים, אך בגדול, אין חוקיות. בד"כ, חברה או קרן סינית, שמשקיעות בארץ ישכשכו קודם כל רגליהן, על מנת לבדוק את חומם של המים, באמצעות השקעה בקרן הון סיכון, אך לאחר פרק זמן קצר יחסית, כשהן מרגישות בטוחות יחסית, יפנו להשקעה ישירה בחברות, או בחברות פורטפוליו של הקרן או באמצעות ידע, שצברו במסגרת הקרן.

יחד עם זאת, כבר היו מקרים בהן חברה סינית כבר השקיעה ישירות בחברות -ישראליות, גם חברות הזנק, ללא השקעה קודמת בקרן הון סיכון ובטווח זמן של מספר שבועות. כשהסינים מרגישים שיש הזדמנות אמיתית, הם עשויים לפעול מהר מאוד.

מאחר ואנו במשרד הכלכלה (מינהל סחר חוץ והיחידה לקידום השקעות זרות ושיתוף פעולה תעשייתי) ערים לנושא ה"חם" ביותר כיום בכל הקשור ליחסם הכלכליים סין-ישראל, יש בנספחות המסחרית קצינת סחר סינית ייעודית, שעוסקת בנושא ההשקעות הסיניות בישראל, כשהנושא מהווה כ- 20-30% מנפח העבודה בנספחות.

הנספחות נמצאת בקשר עם לא מעט חברות סיניות משמעותיות, כששיטת העבודה מולן היא סקאוטינג שאנו עושים עבורן לאור רשימת בקשות שהן מעבירות לנו (אנו לא עובדים בשיטה הפוכה של פנייה אליהן של חברות שמחפשות השקעה- אין טעם בפנייה כזו אם החברה הישראלית לא עומדת בקריטריונים שהוגדרו לנו ע"י החברה הסינית) ולאחר מכן יצירת הקשר בין החברה הסינית לישראלית.

בינואר הקרוב נערוך בבייג'ינג, יחד עם שאר נספחויות סין וביוזמת היחידה להשקעות זרות ושיתוף פעולה תעשייתי, כנס משקיעים אליו יוזמנו עשרות חברות ישראליות ומאות משקיעים סיניים והוא צפוי להיות האירוע הכלכלי המשמעותי והגדול ביותר שעורכת מדינת ישראל בסין בשנת 2016.

כאמור, גם אם רק חצי מהדברים שעוברים דרכנו בשבועות האחרונים יתממשו, יהיה מדובר במהפכה של ממש ביחסים הכלכליים ישראל-סין. להערכתי, אנו ניצבים על סף עליית מדרגה ממשית בהקשר זה ומשער שבשבועות או לכל המאוחר בחודשים הקרובים נחזה בכך, כשההשפעה של מה שקרה לאחרונה בשנגחאי תורגש רק אז, ובאופן חיובי ביותר, על הכלכלה הישראלית.

ליצירת קשר

כתיבת תגובה

(לא יוצג באתר)

* שדה חובה

פניה לנספח כלכלי- בייג'ינג סין,, אופיר גור