אזור הסחר החופשי החדש

נראה כי בכירי הממשל בדרום סין רואים חלק נרחב מהמשך הגידול של הפרובינציה, שמציגה נתוני צמיחה מרשימים כשני עשורים רצופים, בהקמת אזור הסחר החופשי החדש.

ב-10 בפברואר 2015, הוכרז על הקמתו של אזור סחר חופשי באזור מפרץ נהר הפנינה, שבדרום סין. הכרזה זו היא בהמשך להצהרתו של ראש ממשלת סין בדצמבר אשתקד, על הקמת אזורי סחר חופשי חדשים בסין. האזור יהיה בין Nansha new district, שבגואנגז’ו, ל-Hengqin new district, שבז’וחאי, ו-Qianhai new district, שבשנז’ן. לאחרונה הופיעו פרסומים שונים בנושא.

לפי הפרסום כאן, שנז’ן תשרת בעיקר עסקים מהונג קונג, Hengqin בז’וחאי (הסמוכה למקאו) תתמוך במגוון תחומי הכלכלה של מקאו ו-Nansha, בגואנגג’ואו תתרכז במסחר בינלאומי.

בגואנגז’ו עצמה, תופס הנושא חלק נרחב מהדיון בקרב בכירי ממשל ובמהלך האירוע השנתי שנערך היום בגואנגז’ו – Guangzhou Annual Investment Conference אמר מר Chen Jianhua, ראש עיריית גואנגז’ו, שבשנה הקרובה נראה יותר ויותר הזדמנויות לשיתופי פעולה והשקעות זרות בעיר.

בכירים בגואנגז’ו, המייצגים את המפלגה ציינו, כי הם רואים באזור Nansha את העתיד של התפתחות העיר. לטענתם, האזור צפוי לצמוח במהירות והם מצפים כי היזמים יראו זאת.

פרובינציית גואנגדונג, נחשבת למרכז הכלכלי של דרום סין, מונה אוכלוסייה של 106.4 מיליון אנשים וכאמור מובילה את ה-GDP של סין במשך שני עשורים רצופים. מר לי צ’ונהונג (Li Chunhong) מנהל ה-DRC (פיתוח ורפורמות) של גואנגדונג אמר, כי זכויות לאזור סחר חופשי לא יחולקו כפי שבעבר וכי אזור סחר יתוכנן בסטנדרטים גבוהים מאוד. השטח, שיוקדש לפרויקט זה, יהיה כ-931 ק”מ רבוע, שחט הגדול פי כמה וכמה מהשטח, שהוקדש לכך בשנחאי (28.78 קמ”ר).

הקמת אזור סחר חופשי דווקא במיקום זה, בסמוך להונג קונג ומקאו, שנחשבות מהאזורים הכלכליים המפותחים ביותר בעולם, צפויה להביא לפיתוח משמעותי של גואנגדונג עצמה. מעניין לשים לב דווקא למחוז Hengqin, שבעיר ז’וחאי. אזור זה הוא פחות מפותח ביחס לשאר הפרובינציה ולכן העלויות שם נמוכות יותר. מצד שני, הוא סמוך לאזורים המפותחים יותר. להסבר בהרחבה אודות המשמעויות של מיקום האזור, ניתן עיין במאמר הזה.

צור קשר עם:

נועה היינמן

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל