כבשה או עז?

השנה הסינית החדשה, שהחלה ביום חמישי האחרון, מעוררת את השאלה, שכנראה צצה מידי 12 שנים: מהו יצור גלגל המזלות הנכון – הכבשה או העז?

אני מניחה, שמי מכם שעובדים עם הסינים כבר יודעים, שזו כנראה התקופה היחידה בשנה, שבה יש אפשרות לקצת חופש וזמן לעסוק בסוגיות פחות כלכליות, כמו זו שלפנינו. ובכן, האסטרולוגיה הסינית המסורתית מעניקה סוג שונה של בעל חיים לכל שנה במחזור של 12 שנים. השנה שעברה הייתה שנת הסוס והשנה הבאה תהיה שנת הקוף.

השנה הנוכחית מכונה על ידי חלק כשנת הכבשה (sheep) ועל ידי אחרים כשנת העז (goat). הסימנית לשנה החדשה, שהחלה רק עכשיו היא הסימנית “羊” (yang), המתייחסת לכל תת-משפחת היעלים, תלוי לאיזה סימנית נוספת מזווגים אותה. לדוגמה, העז הוא “יאנג + הר” ואילו הכבשה היא “יאנג + רך”.

גם הכבשה וגם העז מופיעות בציורי השנה הסינית החדשה, במגזרות נייר ובקישוטי פסטיבלים שונים. אך ייתכן, שהאמת שונה ממה שכולם חושבים. יש הטוענים, כי הסימנית “yang” אינה מתייחסת באופן מיוחד לא לכבשה ולא לעז. הסימנית היא בעצם שילוב של 2 סימניות שונות, הסימנית “xiang”, המסמלת דבר המבשר טובות, והסימנית “shan”, שמשמעותה חסד. ולכן הסימנית “yang” מסמלת “ברכה ועושר ומשמעותה דברים טובים”, כך נאמר על ידי החוקר האתני יין הובין (Yin Hubin)

לפי גוגל, החיפוש אחר שנת הכבשה הוא חיפוש נפוץ יותר מזה של שנת העז.

נראה, כי הסינים עצמם אינם מתרגשים מדיון זה וכל אחד בוחר את הפרשנות המתאימה לו בהתאם לתכונות החיה עצמה והחיבור לאופיו. בסביבה הקרובה אליי, מרבית הסינים מעדיפים דווקא את התרגום לשנת הכבשה, זאת מכיוון שהכבשה היא יותר חמודה וחמימה ונתפסת כמשרה יותר הרמוניה. מצד שני, נתקלתי בתגובה של משתמש, שהגיב בבלוג סיני מפורסם: “בשנת ה”yang”, אני רוצה להיות עז בעלת רצון חזק ואנרגטית, לא כבשה חלשה”.

באיזה שנה אתם נולדתם? היכנסו לקישור המצורף וגלו Chinese Zodiac Calculator

שנה טובה ומאושרת! 新年快

צור קשר עם:

נועה היינמן

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל