המדריך ליזם הישראלי המחפש השקעה בהונג קונג וסין

 

 1. קח נשימה ארוכה- זה ייקח הרבה זמן!
 2. הסינים אינם אוהבים סיכון. אם מה שאתה מציע מסוכן מדי, רוב הסיכויים שהם לא יצטרפו אליך. יש לבחור את הדרך הנכונה להציג את העסקה.
 3. כהמשך לנקודה מספר 2, אם אין לך אפילו לקוח אחד, הכנסות ראשוניות או משקיע אחד- רוב הסיכויים שסיני לא יסכים להיות המשקיע הראשון אצלך. אם זה המצב- אני מציע לך לחפש השקעה ראשונה במקום אחר.
 4. אחת הנקודות החשובות ביותר למשקיע סיני היא הקשר לשוק הסיני. אם תדבר רק על ההזדמנות בשוק האמריקאי או האירופי- איבדת אותו. אם מראש אין לך תוכנית מסודרת לשוק הסיני- אני לא ממליץ לך לחפש כאן משקיעים.
 5. לתפיסתו של משקיע סיני ממוצע, ה-EXIT יגיע דרך הנפקה, לרוב בבורסה של הונג קונג או שנגחאי. אם תנסה להסביר לו שאיזו חברה אמריקאית תקנה אותך- זה לא יעודד אותו להשקיע (אלא אם כן יש לך כוונה למכור את החברה שלך לחברה סינית גדולה ומוכרת). אם אתה לא שותף לרעיון ההנפקה, כדאי לבצע תיאום ציפיות מסודר.
 6. כדאי לבצע תיאום ציפיות בנושא של שליטה בחברה ובניהולה אחרי ההשקעה. משקיע סיני ממוצע ירצה לרכוש לפחות 51% מהחברה כבר מיד בשלב הראשון ולנהל את הכל. לרוב זה לא מתאים ליזם הישראלי. לכן, יש לתאם ציפיות בנושא זה למניעת חיכוכים.
 7. נושא מרכזי נוסף לתיאום ציפיות הוא הקניין הרוחני. כדאי להגיע להסכמות בנושא זה שכן לתפיסתו של המשקיע (בהמשך לנקודה הקודמת) ההשקעה תיתן לו זכויות בקניין הרוחני. הכל כמובן נתון לשיקול דעתכם, אך כדאי לעשות זאת בזהירות.
 8. ההגעה להסכמות תהיה דרך ארוכה ותדרוש מפגשים רבים עם המשקיעים הפוטנציאליים. אם אין לך כוונה להגיע לאזור לעיתים תכופות, סיכוייך לקבל השקעה נמוכים.
 9. כדאי לנסות להגיע למשקיע הסיני עם “חבילה” מסודרת של משקיעים שהוא מצטרף אליהם בצורת co-investment . זה מתקשר לנקודות 2 +3.
 10. משקיעים סינים מסוימים הם בעלי שלדים בורסאיים ריקים מתוכן. יש לשקול אפשרות להתחבר לשלד כזה לקדם הנפקה זריזה.
 11. מהניסיון שלי, לעיתים יש יתרון במציאת משקיע/שותף אסטרטגי מהונג קונג, שאיתו פערי התרבות קטנים יותר, וביחד איתו לנסות להגיע לשוק סיני.
 12. לטכנולוגיות ומוצרים מסוימים יש יתרון גדול מאוד להגעה דרך הונג קונג כגון ציוד רפואי (שאינו דורש הליך רישום מסובך בה”ק), מוצרי צריכה (הנכנסים ללא מכס) ועוד, דבר שיקל על מציאת משקיע/שותף אסטרטגי מהונג קונג שיסייע להתפתחות החברה גם במישור הכספי וגם במישור החדירה לשוק בסין.

אתם מוזמנים לפנות אלי בכל שאלה נוספת.

* ערכתי מדריך זה על סמך הניסיון שלי בפגישות עם למעלה מ-100 משקיעים מקומיים בשנה האחרונה. כמובן שלכל כלל יש יוצא מן הכלל, ואלו קוים מנחים בלבד. נשמח לסייע לכם בפעילות מסוג זה.

צור קשר עם:

אלעד גוז

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל