אזור הסחר החופשי בשנגחאי

אזור הסחר החדש בשנגחאי, Shanghai Free Trade zone, הושק בספטמבר 2013, במטרה להפוך את שנגחאי לאזור סחר פיננסי מרכזי וגלובלי. מטרה נוספת של ה-FTZ היא לשמש כאזור פיילוט לבחינת הרפורמות החדשות לפני התחלתן במדינה כולה. האזור מורכז מארבעה אזורים הנמצאים באזור פודונג (החלק המזרחי של העיר שנגחאי). באזורים אלו כבר כעת מתקיימים חוקי סחר ייחודיים. מטרת הממשל  המרכזי הייתה  פיתוח הרפורמות באזור מאוחד זה בתור תכנית פיילוט לרפורמות כלכליות בסין כולה.  כמו כל צעד משמעותי בו נוהג הממשל המרכזי בסין הצעדים יישמו בצורה איטית והדרגתית לאחר בחינת השפעתם בשנגחאי לפני התחלתם בקנה מידה לאומי.סחר חופשי

באמצעות יישום רפורמות שונות בתחומים שונים בכלכלה באזור הסחר החדש, רוצה הממשלה הסינית להחליף את מדיניות הסחר הסגורה של סין בכלכלת “שוק” פתוחה יותר. חלק מהצעדים שיינקטו באזור החדש הם הקלה מוניטרית ביואן, המטבע המקומי בסין. באזור החדש בתוך כמה חודשים תחול מדיניות סחר חופשית במטבע היואן שעד כה היה נתון למגבלות חמורות. כעת המדיניות הממשלתית תהיה סחר חופשי במטבע וקביעת ריביות באמצעות השוק. חשיבות האזור החדש הנה אדירה בעצמתה, הממשל הסיני אשר לא נקט ברשימה ארוכה כל כך של רפורמות מאז הרפורמות האגדתיות של דנג שיאופינג ב-1978, מגדיר מחדש את היחסים בין הממשל לבין השווקים.

רפורמות נוספות יעשו באזור בהקלות משמעותיות בפתיחת עסק, בוטל הסכום ההתחלתי לפתיחת עסק, זמן פתיחת עסק חדש יצומצם בהדרגה מהליך מייאש של מספר שבועות ל-4 ימים בלבד (רשימת הרפורמות המלאה). מפתיחתו של אזור הסחר החופשי ועד כה נרשמו בו 1434 חברות מתוכן 38 בבעלות זרה.

רפורמה מרכזית חשובה שכבר מיושמת באזור הסחר היא הרשימה השלילית להשקעות זרות באזור הסחר החדש. באזור הסחר החדש בפודונג יעבור הממשל להשתמש ברשימה שלילית, לעומת הרשימה החיובית שהייתה נהוגה עד כה. רפורמה זו היא בעלת חשיבות אדירה, משום שעד כה היה אסור לעשות הכל למעט הדברים שהותרו לפי חוק ברשימה החיובית להשקעות בסין. כיום השינוי הוא שמותר לעשות הכל למעט הרשימה השלילית. כרגע הרשימה עודנה ארוכה, אך ישנה כוונה של צמצום הרשימה באופן משמעותי בשלוש השנים הבאות. עבור סין צעד זה הוא צעד גדול ומשמעותי שעד כה שמרה על סגירות והגנה על הסקטור הפיננסי שכעת הם מנסים בצורה הדרגתית  לשנות ולפתח לכיוון הצעדים הנהוגים בעולם המערבי.

 

צור קשר עם:

אלעד גפני

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל