מדריך ליצואן המתחיל לסין

החלטתם לייצא לסין?

מצוין!

לפניכם חמישה צעדים ראשונים לפני שאתם יוצאים לדרך

 

 

הכרת השוק הסיני

shutterstock_131387015

השוק הסיני על קצה המזלג

למד על השוק והכלכלה הסינית והתפתחות הסקטור הספציפי בו אתה מתעניין.

כדי ללמוד יותר, אתה מוזמן לפנות לדסק סין במשרד הכלכלה או לנספחים המסחריים בסין אשר מצויים בשוק הסיני והפעילות בו ומטרתם לתרום מהידע שלהם ליצואנים.

כלכלת סין

הממשל הסיני קובע אחת לחמש שנים תכנית מדינית-כלכלית אשר מהווה קו כללי להתנהלות הממשל על רמותיו השונות (שלטון מרכזי, שלטון מקומי בפרובינציה, מחוז, עיר...).

קרא את הניתוח שהכנו על תכנית החומש ה-12  הסינית ואת תקציר החלטות המושב ה-13 של הקונגרס הלאומי הסיני, כדי להבין מה המדיניות הנוכחית של הממשל בסין, אילו סקטורים מקדם ומצמצם הממשל המרכזי ולאתר הזדמנויות פוטנציאליות לשנים הקרובות.

מיפוי השוק ובדיקת התכנות

באיזה אזור להתמקד?

סין היא מדינה ענקית מחולקת לפרובינציות שלכל אחת מאפיינים תעשייתיים שונים ואופי תרבותי וצרכני שונה, לכן חשוב להבין מהו שוק היעד שלכם בתוך סין. להרחבה בנושא היעזר בסקירות האזוריות  – דרום סין, שנגחאי, בייג'ינג

למד את מאפייני שוק היעד

מהו פלח השוק של המוצר או השירות שאתם מציעים ובאיזה טווח מחירים אתם רוצים לשווקו (הבינוני, גבוה, או יוקרתי מאוד)? חשוב מאוד ללמוד מה הם הכלים האפקטיביים ביותר להבנת צרכי השוק או מגמות צריכה.

לדוגמה, הכלי הדומיננטי בסין להבנת דעת הקהל הוא האינטרנט, ובמיוחד רשתות חברתיות סיניות דוגמת Sina-Weibo, QQ, Tencent Weibo ודומיהן.

תכנית עסקית מפורטת

הכניסה לשוק הסיני הינה מורכבת ומלאת אתגרים: גודל השוק וגיוונו, רגולציה מורכבת ושונה, אתגרים בשמירה על הקניין הרוחני, תהליכים ארוכי טווח, הבדלי תרבויות ועוד.

לכן נדרשת תכנית אסטרטגית מפורטת לכניסה לשוק שתכין אתכם ותסייע בתהליך הכניסה:

התאמת המוצר לשוק

האם המוצר מתאים לשוק הסיני? האם יש צורך להתאימו? מה זה מצריך מבחינת השקעה ועלויות?

משרד הכלכלה יזם ומפעיל את תכנית המדען לתמיכה בהתאמת מוצר לשוק הסיני  (וכן לשווקי הודו וברזיל)

בניית אסטרטגיה להגנה על זכויות קניין רוחני

על מנת לצמצם ככל הניתן את הסיכון בהפרות קניין רוחני בסין, חשוב מאוד לתכנן נכונה את אסטרטגיית ההגנה על הקניין הרוחני למגוון סוגיו. הסתייע במשרד עו"ד המתמחה בתחום הקניין הרוחני בסין. לידע כללי בנושא, קרא את המדריך לנושא ה-IP בסין ולמד אודות המסגרת החוקית, פטנטים על אמצאות וסימני מסחר ומנגנוני האכיפה בסין. ניתן לפנות לנספחים המסחריים לקבלת המלצה על עו"ד.

מימון

חדירה לשוק הסיני מצריכה אורך נשימה מימוני מצד החברה. לפני הכניסה לסין יש לבחון את כלי המימון המתאימים בהתאם לצרכי החברה.

מינהל סחר חוץ מציע מגוון קרנות ותכניות סיוע - דוגמת קרן הודו סין, קרן הפרויקטים, הפרוטוקולים הפיננסיים ועוד -  שיכולות להוות כלים מימוניים מסייעים לפעילות חברות בסין.

לוגיסטיקה ושילוח המוצר

הכר מראש את מכלול התהליכים הפרוצדורליים:

  • התהליכים הלוגיסטיים הנדרשים (רישיון יבוא ויצוא, חברות שילוח)

  • עלויות השילוח והשחרור מהמכס

  • כללי תקינה שהמוצר נדרש לעמוד בהן ותקנות היבוא לסין (כמו תרגום והתאמת תווית המוצר בהתאם לדרישות בסין)

שימו לב!

נושא השילוח עמוס בפרטים טכניים ובירוקרטיים. חשוב להסתייע בחברות מורשות ומיומנות שיבצעו את התהליך בצורה המקצועית ביותר ומבלי להיגרר לעלויות בלתי צפויות. מינהל סחר חוץ עובד כעת על מדריך מקיף לנושא השילוח הבינלאומי. נשתף בהקדם!

למתעניינים בייצוא מוצרי מזון ארוזים לסין –אנו מזמינים אתכם לקרוא את המדריך הקצר שהוכן במינהל סחר חוץ.

חסמים רגולטוריים

תקינה

חשוב להכיר מראש את הדרישות הרלוונטיות למוצר שלכם במדינת היעד. מוצרים המיוצאים לסין צריכים לעמוד בדרישות הבטיחות והאיכות של סין. מערכת התקינה בסין פועלת ב-4 רמות ומתחלקת לתקני חובה ורשות. מרבית תקני החובה מצריכים בדיקה כי המוצר עומד בדרישות ההסמכה וההתעדה במדינה, המתבצע ע"י הרשויות בסין.

חשוב לדעת כי למוצרים שונים דרישות תקן שונות (שגם מכתיבות את הבדיקות שעליהם לעבור לפני שחרור מהמכס) לדוגמא: תקן CCC  / בדיקות של מוצרי מזון מיובאים, תקן QS וכדומה.

לייעוץ נוסף בנושאי תקינה וחסמי סחר, צור קשר עם הנספח המסחרי לענייני רגולציה בבייג'ינג

רישום מוצר בCFDA

חלק מהמוצרים המיוצאים לסין מצריכים תהליכי רישום ואישור. כך לדוגמא, סין אינה מכירה באישור הרפואי האמריקאי (FDA) ומצריכה קבלת אישור רפואי ממינהל המזון מהתרופות הסיני (CFDA).

למד אודות תהליכי רישום מוצרי ציוד רפואי, מוצרי קוסמטיקה ותוספי תזונה.

לייעוץ נוסף בנושאי רישום מוצר וסיוע עם פנייה לחברות רישום מקומיות, צור קשר עם הנספח המסחרי לענייני רגולציה בבייג'ינג


 
 
 
.

מודל הכניסה לשוק הסיני

shutterstock_123918199

חברות יכולות לפעול בשוק באמצעות סוכנים ומפיצים סינים להפצת ומכירת מוצריהן או לבחור במודל של כניסה עצמאית והקמת ישות עסקית בסין:

פתיחת ישות עסקית מקומית

ישנם מספר מודלים לפעילות בסין כגון חברות זרות בבעלות זרה מלאה, חברות בבעלות משותפת ופתיחת משרד ייצוגי. ההחלטה לרוב מבוססת על צרכי החברה, המודל העסקי, והתקציב ולכן חשוב לבחור את המודל הנכון עבורכם. להבנת היתרונות והחסרונות בכל מודל קרא את המדריך להקמת ישות עסקית. מומלץ כמובן ליצור קשר עם משרדי עו"ד שיסייעו בתהליך.

סיוע במציאת מפיץ/שותף/משקיע עסקי

צור קשר עם הנספחות באזור אליו אתה מעוניין לייצאעזור לנו לעזור לך! מציאת השותף וערוצי ההפצה המתאימים, נגזרת מזיהוי נכון של הלקוחות. עזור לנו להבין בדיוק איזה שותף אתה מחפש ובאיזה מודל פעילות ברצונך לפעול. הנספחים המסחריים יעשו כל שביכולתם לייצר עבורך קשרים מתאימים עם חברות פרטיות וממשלתיות.

תחילת פעילות בסין

shutterstock_5622877מטרת מדריך זה היא להדגיש את החשיבות בהכרת שוק היעד עוד בטרם מקבלים החלטה על כניסה אליו. השוק הסיני אינו פשוט אך באמצעות עבודת הכנה נכונה, הכניסה אליו והפעילות בו אפשרית בהחלט ומזמנת הזדמנויות עסקיות רבות ומגוונות. נדגיש כי מדריך זה מתאר בקווים כלליים בלבד את הצעדים שחברה צריכה לעבור בהחליטה להיכנס לשוק הסיני, ובהחלט אינו מקיף את כלל האינפורמציה שחברה צריכה ללמוד והמהלכים שהיא צריכה לעשות לפני החלטה אסטרטגית כזאת. אנו ממליצים לחברות לבצע החלטות עם בסיס נתונים רחב ככל הניתן ומזכירים לכם כי מינהל סחר חוץ והנספחים המסחריים בסין ישמחו לסייע לכם ככל הניתן. במהלך תהליך כניסתכם לשוק באמצעות שירותים אלה ואחרים:

  • עבודת הכנה לקראת החדירה לשוק

  • פתיחת דלתות וליווי של הנספח המסחרי בפגישות עסקיות

  • מציאת מפיצים/שותפים/משקיעים

  • בדיקת נאותות  (Due Diligence) - לפני החתימה על חוזה עם שותף סיני, כדי לוודא כי כל הפרטים העסקיים שנמסרו במהלך המו"מ אכן מתקיימים.

  • השתתפות בתערוכות אזוריות

  • סיוע באיתור משקיעים

  • סיוע באיתור שותפים לביצוע מו"פ משותף

אנו מזמינים אתכם לפנות לדסק סין במשרד הכלכלה או למערך 5 הנספחים המסחריים בסין. נשמח לסייע לכל פניה פרטנית עם מידע על השוק, רגולציה, אתגרים, הצלחות, והצעת אפיקים אופציונליים לעסקים. אנו עובדים בשיתוף גורמים רבים כמו מכון היצוא, מתימו"פ ולשכות המסחר, מארגנים משלחות של חברות ישראליות לסין במסגרתן מתואמות פגישות אישיות עם שותפים פוטנציאליים וביקורים של גורמים סינים בישראל ומציעים לכם לעקוב אחר הפרסומים והאירועים  דרך האתר, בבלוגים של הנספחים המסחריים מכל העולם, ובאמצעות הניוזלטר שמופץ על ידי המחלקה.

בהצלחה!