מחוזות דרום-מערב סין – נעים להכיר ולעשות עסקים

באזור דרום-מערב סין ישנו פוטנציאל רב עבור חברות ישראליות. לאחר שבפוסט קודם ניתנה סקירה כללית על הפוטנציאל באזור, וב-15 בינואר 2017 נערך כנס שהרחיב על ההזדמנויות בו, בפוסט זה נבקש להרחיב אודות מחוזות דרום-מערב סין: סיצ'ואן, צ'ונגצ'ינג, יונאן וגויג'ו, כדי שגם אתם תכירו את המגמות הכלכליות באזור ואת הכיוונים אליהן הוא הולך, ותוכלו לאתר את ההזדמנויות העסקיות המתאימות לכם.

 

סיצ'ואן (Sichuan 四川)

"ברוכים הבאים לביתם של הפנדות ולארץ השפע" – כך תקבל אתכם בברכה כל נסיעה במונית בעיר צ'נגדו, בירת מחוז סיצ'ואן. המחוז, הידוע בזכות האוכל החריף המפורסם שלו, כבית הגידול של דובי הפנדה וכביתם של מיעוטים אתניים רבים ובהם המיעוט הטיבטי, הוא גם המחוז הרביעי בגודלו בסין מבחינת אוכלוסייה, כ-90 מיליון בני אדם, והחמישי בשטחו, כ-485,000 קמ"ר. מרבית תושבי המחוז עוסקים בחקלאות ובמחצבים, כאשר התוצרת החקלאית המובילה היא אורז וחיטה. מבחינת משאבים טבעיים, המחוז מייצר 22% מהגז הטבעי בסין ויש בו את מאגר עפרות הברזל השני בגודלו במדינה.

אבל, כדי להבין את הפוטנציאל הכלכלי של סיצ'ואן במלואו יש להביט לכיוון הבירה צ'נגדו (Chengdu), שמייצרת כשליש מהתוצר של המחוז. מעל למחצית מחברות fortune 500 מושקעות בצ'נגדו, ובהן: אינטל, IBM, מיקרוסופט וסמסונג, וכן ממוקמים בה מספר מפעלים של חברות ישראליות. בנוסף לכך, העיר ידועה כאחת מ-"4 בסיסי המדע והחינוך" בסין, במיוחד עקב האוניברסיטאות המובילות בתחומי ההנדסה ומדעי המחשב שנמצאות בתחומה. היא גם מהווה המרכז של מדיניות ה-"go west" של הממשלה, וכן מרכיב מרכזי בתכנית "דרך המשי החדשה" עם מסילת רכבת המחברת אותה לאירופה דרך פולין, במסע הנמשך 12 ימים בלבד. כמו-כן, העיר החלה לאחרונה בבנייתו של שדה תעופה חדש, שיהפוך אותה לעיר השלישית בסין בעלת שני שדות תעופה בינלאומיים, אחרי בייג'ינג ושנגחאי.

בתוך כך, הוקמו בעיר בשנים האחרונות פרקי תעשייה בתחומים מגוונים, ובהם: ביו-פארמה, הייטק, שירותים מתקדמים, ייצור מתקדם ורכב ותעופה. לא בכדי, בדו"ח שפרסם מכון מילקן בשם: Best-Performing Cities CHINA 2015, צ'נגדו נבחרה כעיר המבטיחה ביותר בסין לשנים הקרובות, עם תחזית להפיכתה למרכז למדע וטכנולוגיה, הכולל תעשיות עתירות ידע, וכן למרכז פיננסי ומסחרי במערב סין. לפי הדו"ח, התעשיות שצפויות להמשיך ולהתפתח בה בשנים הקרובות הן: רכב, אווירונאוטיקה, אלקטרוניקה, ביו-רפואה, פרמה, ITC, לוגיסטיקה ואנרגיה מתחדשת.

 

צ'ונגצ'ינג (Chongqing 重庆)

יש הטוענים שזו העיר המאוכלסת בעולם. זוהי עיר-מחוז בת מעל ל-33 מיליון תושבים (רשומים רשמית) ושטחה 82,400 קמ"ר. כלכלת עיר המחוז מפותחת ביותר והיא צפויה להמשיך ולצמוח במהרה בשנים הקרובות. היקף סחר החוץ בצ'ונגצ'ינג מדורג במקום העשירי מבין מחוזות סין, וההשקעה בעיר בשנים האחרונות גבוהה בכ-20% מהממוצע במדינה. יש בה תעשיות מתקדמות בתחומי ה-IT, הכימיקלים, הרכב והתעופה וכן בתחום האלקטרוניקה. למשל, כשליש מהמחשבים הניידים בעולם מיוצרים בתחומה. הדו"ח של מכון מילקן שתואר לעיל דירג אותה במקום ה-9 מבין הערים המבטיחות בסין בשנת 2015.

כמו צ'נגדו, גם צ'ונגצ'ינג נהנית מצמיחה גבוהה מהממוצע בסין, בין היתר עקב ההטבות שהיא מקבלת מהממשל המרכזי במסגרת תכניות פיתוח שונות. במסגרת תכנית ה-"Go West" הממשל המרכזי בבייג'ינג מייעד את העיר להיות מרכז פיננסי במערב סין. כמו-כן, במסגרת תכנית "דרך המשי החדשה" העיר מיועדת להפוך למרכז לוגיסטי מהגדולים בסין, בין היתר עקב מיקומה הגיאוגרפי על פיצול נהרות ה-Yangtze וה-Jialing, שהפך אותה לבעלת יתרון ומומחיות בהובלה בנהרות, וכן עקב קיום קו רכבת משא שמגיע ממנה לגרמניה בתוך 15 ימים.

 

תוצר ושיעורי צמיחה של מחוזות דרום-מערב סין ב-2016 מקורות: אתרי מחוזות דרום-מערב סין
תוצר ושיעורי צמיחה של מחוזות דרום-מערב סין ב-2016
מקורות: אתרי מחוזות דרום-מערב סין

 

יונאן (Yunnan 云南)

יונאן הוא מחוז ידוע עבור תרמילאים מכל העולם, עקב הנופים המרהיבים והייחודיים שבו, הקרבה למדינות דרום-מזרח אסיה ואלפי זני הפרחים הגדלים בו, שחלקם ייחודיים לאזור הגיאוגרפי הזה (כ-70% מהפרחים הנמכרים בסין גדלים ביונאן). המחוז מורכב מאזורי אקלים שונים, ועל-כן מאפשר גידולים חקלאיים מגוונים הנמכרים בסין ובמדינות השכנות למחוז. באופן כללי, הקרבה של יונאן למיאנמר, לאוס ווייטנאם, הופכת אותה לשער של סין למדינות דרום-מזרח אסיה. כמו מחוז סיצ'ואן, שני ענפי הייצור המובילים במחוז הם מחצבים וחקלאות. אבל, גם בו מתפתחים במהרה ענפי תעשייה שונים, ובהם הפארמה, הרכב והתעופה. בתוך כך, במחוז פועלות כבר מספר חברות ישראליות מתחומי החקלאות, המחצבים, הבריאות והאלקטרוניקה, וההשקעה גדולה ביותר של חברה ישראלית בסין היא ביונאן.

 

גויג'ו (Guizhou 贵州)

גויג'ו הוא המחוז העני והפחות מפותח מבין ארבעת המחוזות של דרום-מערב סין, והוא נחשב לאחד מהמחוזות הנחשלים בסין. כלכלתו מבוססת בעיקר על מחצבים, חקלאות (בעיקר טבק) וייצור אנרגיה, אך בשנים האחרונות היא מתרחבת לכיוונים חדשים, וזאת משתי סיבות מרכזיות. ראשית, השקעות ענק בשיפור דרכי הגישה לבירת המחוז גוייאנג (Guiyang), שכוללות שלושה קווי רכבת מהירה שיהיו פעילים עד לסוף 2018, הובילו לזרימת הון, תיירים ותעשייה למחוז. שנית, הממשל המרכזי בבייג'ינג הציב למחוז יעד להפוך למרכז ביג-דאטה בדרום-מערב סין, ומספר חברות סיניות וזרות כבר ניצלו את המענקים שנותן הממשל לצורך כך והחלו לפעול במחוז לפיתוח התחום. מבין חברות אלה ניתן למצוא את: מיקרוסופט, HP, China Mobile ו-Alibaba.

 

חברות ישראליות הפועלות סין ומעוניינות להרחיב את פעילותן למערב, או חברות שמעוניינות לפרוץ לשוק הסיני מכיוון חדש ומלא פוטנציאל, מוזמנות ליצור קשר עם הנספח המסחרי בקונסוליה הישראלית בצ'נגדו, יאיר אלבין, במייל: Chengdu@israeltrade.gov.il.

 

הפוסט נכתב בסיוע צוות משרד החוץ בקונסוליה הכללית של ישראל בצ'נגדו

אהבתם? שתפו

מרכז הכנסים של שנגחאי
חדשנות ויזמות

התערוכות חוזרות לשנגחאי

במהלך התפרצות הקורונה בסין תערוכות רבות בתחומים שונים שהיו צריכות להתקיים נדחו או בוטלו. מאז שסין התגברה על ההתפרצות וחזרה לשגרה (אי שם בתחילת יוני)

שיתוף ב facebook
שתפו בפייסבוק
שיתוף ב twitter
שתפו בטוויטר
שיתוף ב linkedin
שתפו בלינקדאין
שיתוף ב email
שתפו במייל