מבזקים
יום שישי , 25 ספטמבר 2020
דף הבית » השקעות » מגמות בשוק הנדל"ן הסיני והזדמנויות למשרדי אדריכלים

מגמות בשוק הנדל"ן הסיני והזדמנויות למשרדי אדריכלים

לפני מספר שבועות הוטלה פצצה בשווקי הנדל"ן וההון הסיני: שתי חברות פיתוח הנדל"ן הגדולות בסין, Wanda, החברה מדליאן, ששלטה בשוק הנדל"ן של צפון סין ו- Vanke משנז'ן, ששלטה בשוק הנדל"ן בדרום סין, הודיעו על שותפות אסטרטגית.

Wanda, שמתמקדת יותר בפיתוח שטחי מסחר וקניונים ו- Vanke' שמתרכזת בתחום הנדל"ן למגורים, הפכו בעשרים השנה האחרונות את בעליהן לשניים מהאנשים העשירים ביותר בסין. רק כדי לסבר את האוזן- Wanda מכרה בשנת 2014 נדל"ן בסכום של כ- 39 מיליארד דולר, Vanke בסכום של כ- 34 מיליארד.

החברות הודיעו, כי לא יתמזגו, אלא ינסו לצמצם עלויות על ידי הקמת חברה משותפת, שתרכוש שטחים ותנהל פרויקטים במשותף.

ההערכות בסין הן, כי שתי החברות ביצעו את המהלך עקב האטה מסוימת, שחווה שוק הנדל"ן הסיני בשנתיים האחרונות וניסיונות הממשלה לצנן התפתחות של בועה. התגובות בשווקים לצעד החברות היו חיוביות בסה"כ ומניות שתי החברות הנסחרות בבורסת הונג-קונג עלו בחדות בעקבותיו.

אולי עוד מעט מוקדם לדבר על התאוששות מסוימת בשוק הנדל"ן הסיני, אך בחודש אפריל האחרון, לאחר 15 חודשים רצופים של ירידה במכירות, נרשמה לראשונה מגמה של עלייה במכירת בתים בסין.

בהתבסס על ביקורי במספר ערים, ניתן לראות בעין את משבר הנדל"ן הסיני, בעיקר בערי הפרובינציה, כאשר ניתן לראות לעיתים עשרות בנייני מגורים של פרויקט מסוים ואף מתחמי מסחר, עומדים חדשים ונטושים. הגם שמחירי הנדל"ן בפרובינציות אינם גבוהים במיוחד, בוודאי לא בהשוואה לערים הגדולות, אין, מסתבר, ביקושים גבוהים לדירות בהן. גם בסין, מסתבר, הזדמנויות העבודה והתרבות במרכז קורצות יותר לצעירים.

יחד עם זאת, התאוששות מדד הנדל"ן הסיני לאחרונה, עשויה להצביע על מגמה מסוימת בכלכלה הסינית בכלל ובנושא הנדל"ו בפרט.

משרד הכלכלה עוקב בעניין אחר הסימנים להתאוששות שוק הנדל"ן הסיני ומנסה לנצל את ההזדמנות. בסוף חודש אוגוסט הקרוב תגיע לסין משלחת של 15 משרדי אדריכלים ישראלים (שנבחרו מתוך למעלה מ- 30 שהגישו מועמדות) לצורך פגישות עסקיות עם משרדי אדריכלים ויזמים פיתוח נדל"ן על מנת להציע את שרותי התכנון שלהם.

המשלחת, פרי יוזמה של גיא כהן ממשרד הכלכלה, הנספח המסחרי היוצא לשיקגו, בשת"פ עם עמותת האדריכלים, הינה ראשונה מסוגה עד כה, וניסיון למקד את מאמצי הנספחים המסחריים גם בתחום השירותים.

המשלחת תבקר במהלך ביקורה בסין בבייג'ינג ובשיאן, שם יערכו סמינרים עסקיים עם שותפים פוטנציאליים.

ליצירת קשר

כתיבת תגובה

(לא יוצג באתר)

* שדה חובה

פניה לנספח כלכלי- בייג'ינג סין,, אופיר גור