מבזקים
יום חמישי , 24 ספטמבר 2020
דף הבית » בידור ופנאי (קולנוע, טלוויזיה והוצל"א) » לא רק מה-ג'ונג: תעשיית הגיימינג בסין

לא רק מה-ג'ונג: תעשיית הגיימינג בסין

 

תחום הגיימינג בסין הוא עולם ומלואו. עד לשנים האחרונות, היה אסור להחזיק בבתים בסין קונסולות משחקים. מאז, צמחה בסין תופעה הנקראת "וונאג בה", הכוונה לבר אינטרנט עם קונסולות משחקים, שמאפשר לשתות או לאכול עם חברים ובאותו הזמן לשחק איתם.
יחד עם זאת, ולמרות הפתיחות היחסית והפופולאריות הרבה של התחום בסין, לא מעט משחקים שמציגים את סין באור שלילי עודם אסורים במדינה, אך זה לא מונע מהמדינה מלהפוך לאימפריית הגיימינג העולמית.
עד כמה גדולה האימפריה הסינית? רשימת עשר חברות משחקי התפקידים מרובי המשתתפים המצליחות ביותר בעולם מורכבת אך ורק מחברות סיניות. התעשייה הסינית ממשיכה לצמוח ולרכוש חברות מצליחות. רק לאחרונה, "Tencent" הסינית רכשה את "Riot Games"(החברה שיצרה את "League Of Legends", המשחק האהוב עלי).
הכנסות תעשיית הגיימינג בסין בשנת 2015 מוערכת בלמעלה מ- 22.2 מיליארד דולר, כאשר מבין 7 החברות הגדולות בתחום בסין ניתן למנות את NetEase, Tencent ו- Giant, שהוציאו במהלך שנת 2015 למעלה מ-150 משחקים למובייל.
בכל פעם שחברה גדולה משתלטת על תחום חדש, עולה השאלה כיצד הדבר משפיע על חברות קטנות ובינוניות בתחום? לפחות בסין ניתן לראות שהדבר מביא לתחרות בריאה שמכריחה חברות קטנות ובינוניות לנצל את היתרון שלהם – גמישות וזריזות – ובכך להגיע לדרכים חדשות ויצירתיות בהרבה על מנת להמשיך להילחם בשדה הקרב על ליבו של הצרכן, מה שמעודד אבולוציה של חברות, משחקים ופיתוחים נוספים.
תעשיית המשחקים העולמית כבר מזמן נחשבת לאחת התעשיות הגדולות ואף עברה את תעשיית הסרטים.
המספרים אכן מדברים בעד עצמם, מדובר בתחום חם שרק הולך וגדל וההערכות של אנליסטים גורסות כי תעשיית הגיימינג תצמח עד שנת 2017 לשווי שוק של 100 מיליארד דולר.
מה יש לישראל להציע בתחום? ובכן, מסתבר שלא מעט. תעשיית הגיימינג בארץ צומחת ומגלגלת מחזור שמוערך בכ- 450 מיליון דולר.
לפי ניר מירצקי, יו"ר GameIS, בפרק זמן של מספר שנים צמחה תעשיית פיתוח המשחקים הדיגיטאליים מעשרות בודדות לאלפי עובדים והפכה לאחד מתחומי התעסוקה הנחשקים בהייטק הישראלי.
חברת פייסבוק הכריזה לאחרונה, כי שלוש חברות ישראליות נכללות ברשימת 10 החברות הרווחיות ביותר בפייסבוק בתחום המשחקים, ובנוסף הגדירה את ההתמקדות במשחקים מסין, רוסיה וישראל בין יעדי הצמיחה שלה לשנת 2017.

שתי ההכרזות האלה מלמדות כי קיים פוטנציאל רב להמשך הגידול של שוק מפתחי המשחקים בישראל.
אחד מסיפורי ההצלחה הישראלים הידועים ביותר בתחום הינה חברת פלייטיקה (Playtika) אשר מפתחת משחקי רשת, בעיקר כאלו המדמים משחקי מזל. החברה הוקמה בשנת 2010 ונמכרה לחברת המשחקים האמריקנית סיזרס (Caesars), בסכום המוערך בין 80 ל-90 מיליוני דולרים. ביולי 2016 נרכשה פעילות החברה בידי קונסורציום סיני, לפי שווי של 4.4 מיליארד דולר. בין השותפות ברכישה, קרן ההשקעות "Yunfeng Capital" מקבוצת עליבאבא של איש העסקים הסיני ג'ק מא.
בין התאריכים 15-17 במרץ יתקיים בבייג'ינג כנס ותערוכת GMCC, אירוע הגיימינג הגדול בסין. האירוע יתקיים במסגרת שבוע הגיימינג בבייג'ינג שיכלול במסגרתו דוברים בכירים, פאנלים ופורומים של דיונים בתחום הגיימינג.
חברות ישראליות שמעוניינות להירשם, יהנו מהנחה של 25% במידה וירשמו דרך הנספחות המסחרית בבייג'ינג.
לפרטים נוספים, ניתן לפנות לרתם בתרון, במייל: Rotem.Bitron@israeltrade.gov.il
הפוסט נכתב ע"י רתם בתרון, קצינת סחר בנספחות המסחרית בבייג'ינג.

ליצירת קשר

כתיבת תגובה

(לא יוצג באתר)

* שדה חובה

פניה לנספח כלכלי- בייג'ינג סין,, אופיר גור