החלום הסיני

שי ג'ינפינג (Xi Jinping), נשיא סין, פתח את העשור, שהוקצב לכהונתו, בהעלאת רעיון "החלום הסיני" כאידאל המרכזי, שינחה את סין בשנים הקרובות. הכוונה היא, לפי שי, לפריחה מחודשת של האומה, לשגשוג, צמיחה כלכלית, העלאת רמת החיים ודגש רב, שיוענק לנושא החדשנות. ובסין, כמו בסין – כשהנשיא מנחה יש לכך משמעות סמלית ומעשית כאחד.

מאמצי הממשל הסיני מוטים יותר ויותר לנושאי כלכלה, איכות סביבה וחדשנות. חברות סיניות, שבעבר התמקדו בחיקוי השוק, שמות להן למטרה להובילו. מדינה, שעד לפני מספר שנים הסתכלה על עצמה (וכך ראו אותה גם מדינות אחרות) כפוטנציאל שצפוי להתממש, מתחילה להפנים, כי העתיד כבר כאן. סין, בקיצור, אינה העתיד, או אינה רק העתיד, סין היא – ראשית כל, ההווה.

משרד הכלכלה הישראלי הפנים את חשיבותו של השוק הסיני לתעשייה הישראלית. אם בשנת 2007 נספח מסחרי אחד כיסה את כל פעילויות הסיוע הממשלתי ליצואנים הישראליים בסין, הרי בשנת 2015 יש בסין, מעבר לשני נספחים מסחריים שמוצבים בבייג'ינג, נספחויות מסחריות גם בשנגחאי, בגואנגג'ואו, בהונג-קונג ובקרוב תיפתח נספחות מסחרית בצ'נגדו, שתכסה את מערב סין.

קשה להגזים בחשיבות הנספחויות המסחריות בסין עבור היצואנים: בעוד שפערי התרבות העסקית במדינות אירופה וארה"ב קטנים באופן יחסי, הרי שבסין היצואנים – ולא רק הקטנים והבינוניים שבהם – זקוקים ליתר הכוונה. בנוסף, היכולת של נציגות רשמית של מדינת ישראל לפתוח דלתות בשוק הסיני הינה בעלת משמעות רבה ביותר.

המספרים מצביעים על חשיבות סין לתעשייה הישראלית. למעשה, לאחר ארה"ב והאיחוד האירופי (להן יש הסכם סחר חופשי עם ישראל) סין (ללא הסכם כזה) היא שותפת הסחר השלישית בחשיבותה של ישראל.

לאחרונה הודיע ראש ממשלת סין לפרלמנט, כי ממשלת סין מתכוונת להאיץ את המגעים לקראת כינון אס"ח עם ישראל. הצפי הוא, כי השיחות הרשמיות יחלו בחודשים הקרובים. חתימה על הסכם אס"ח צפויה להוביל לגידול של ממש בנתוני הסחר הקיימים.

כיצד יכולות הנספחויות המסחריות של משרד הכלכלה בסין לסייע ליצואנים הישראלים?

לנספחויות צוות של עובדים מקומיים מנוסים, דוברי השפה ובעלי מערכת ענפה של קשרים, שיכולים, בין היתר, לסייע במציאת שותף, לקוח, מפיץ, סוכן וכו'. הנספחויות מסייעות במקרים של מחסומים רגולטוריים (מכסיים ואחרים), שמונעים מחברה ישראלית לייצא את מוצריה לסין. כמו כן, הנספחויות מארגנות, יחד עם שותפים לעשייה דוגמת תכנית ניוטק, מכון היצוא ומתימו"פ, משלחות, סמינרים, ימי עיון מקצועיים, הן נמצאות בקשר שוטף עם חברות הענק הסיניות על מנת לאתר עבורן טכנולוגיות מתאימות והזדמנויות השקעה ועוד. החברות הישראליות מוזמנות לפנות לנספחות הרלוונטית על מנת לקבל את השירותים האלה ואחרים.

נושא ההשקעות תופס, לאחרונה, נפח רב בעבודת הנספחויות. הרצון הסיני בחדשנות טכנולוגית (שאותו הדגיש הנשיא כחלק מה"חלום הסיני") מביא הן את החברות הגדולות והמשקיעים הפרטיים והן את הממשלה לנסות ולפצח את המודל הישראלי של עידוד חדשנות, כמו גם לנסות ולקנות טכנולוגיות "מן המוכן". ההערכה היא, כי גל ההשקעות הסיניות בישראל, שהיינו עדים לו לאחרונה, רק יילך ויגבר בשנים הקרובות ולנספחויות מערך קשרים קרוב עם הגופים הרלוונטיים.

אחד מהכלים החדשים, שמציע מערך הנספחויות של משרד הכלכלה בסין, הינו מרכז העסקים הישראלי בשנגחאי – פיילוט ראשון מסוגו ושירות, שמדינת ישראל מעמידה לרשות היצואנים ואנשי העסקים הישראליים בעולם. המרכז, פרי יוזמה של משרדי הכלכלה ומשרד האוצר, מנוהל על ידי הנספחות המסחרית בשנגחאי ומטרתו לסייע ליצואנים בצעדיהם הראשונים בשוק הסיני ולהוות קרש קפיצה להמשך פעילותם.

center
מרכז העסקים הישראלי בשנגחאי

המרכז העסקי בשנגחאי מציע שירותים אדמיניסטרטיביים, הכוונה וייעוץ בתמיכת הנספחות המסחרית. החברות, המתעניינות בשוק הסיני, יוכלו ליהנות משירותי משרד ומידע אודות יועצים וחברות, לבחון את השוק הסיני ולהתחיל את צעדיהן בו לפני לקיחת החלטות כלכליות כבדות, כמו השכרת משרד, מציאת עובדים מקומיים וכדומה.

זאת, בנוסף לכלי מימון ותמיכה נוספים שמינהל סחר חוץ מעמיד לרשות היצואנים כגון: "קרן הודו – סין יפן" לפתיחת נציגות שיווקית, תכנית מאגדי תשתית, תכנית "כסף חכם", קרן הסיוע בפרויקטים ומכרזים בין-לאומיים ועוד. משנת 2011 תמך מינהל לסחר חוץ, באמצעות קרן הודו-סין יפן, בהקמת נציגויות שיווקיות של 40 חברות ישראליות בסין בשיעורי מענקים של 56.5 מיליון ₪.

אם נבחן את הפעילויות, שמינהל סחר חוץ במשרד הכלכלה והנספחויות המסחריות בסין הובילו מתחילת השנה, ניתן למנות, בין היתר, משלחת של 22 קרנות הון סיכון, שערכו מאות מפגשים עם משקיעים בהונג-קונג, שנגחאי ובייג'ינג (בין היתר, נפגשו עם Baidu, Alibaba, Ping-An Qihoo360 ועוד) בינואר, כמו גם פגישות, שארגנו הנספחויות בסין לחברות הישראליות, שהשתתפו בתערוכת המובייל והסלולר MWC בברצלונה (בין היתר אורגנו פגישות עם China Mobile, Baidu, Hisense, Haier ועוד) בפברואר, מפגשי שולחן עגול בתחומי הרכב והמים ועוד.

במהלך השנה, צפויות הנספחויות להביא עשרות משלחות מסין לישראל, בין היתר לתערוכת החקלאות אגריטך, שתתקיים בישראל בסוף אפריל ולתערוכת ווטק בסוף אוקטובר, לארגן פגישות לחברות ישראליות, שישתתפו בביתנים הלאומיים במסגרת התערוכות GMIC בבייג'ינג (תקשורת ואינטרנט, 28-30 באפריל), CMEF בשנגחאי (ציוד רפואי, מאי), MAE בשנגחאי (תקשורת, יולי), Automechanika בשנגחאי (רכב, דצמבר), קידום עיר המים – הפרויקט המרכזי בתחום המים בין ישראל לסין, וזה רק על קצה המזלג.

הנספחויות המסחריות של משרד הכלכלה פועלות עבור התעשייה הישראלית וכלכלתה, במטרה להביא להשתלבותה המיטבית ב"חלום הסיני" וב"מאה הסינית" ומחויבות לסייע לחברות ישראליות נוספות לאתר הזדמנויות עסקיות בסין.

התעשייה מצמיחה את הכלכלה הישראלית – אנו כאן בכדי לעזור לה לצמוח!

אהבתם? שתפו

שיתוף ב facebook
שתפו בפייסבוק
שיתוף ב twitter
שתפו בטוויטר
שיתוף ב linkedin
שתפו בלינקדאין
שיתוף ב email
שתפו במייל