מצב חירום בגן עדן – על האסון שפקד את ניו זילנד

ניו זילנד, מדינת האיים המרוחקת שלרוב מתקשרת לנו עם נופים עוצרי נשימה, שלווה וטבע פראי; אך בשבועות האחרונים מצאה את עצמה במצב חירום מתמשך עקב אירוע שרודף אירוע. מזג אוויר קיצוני תקף את ניו זילנד בחודשיים האחרונים, עם סופות, גשמים, רוחות וכדי להוסיף לכל אלו גם רעידות אדמה.

ב 27.01, תקפה את ניו זילנד סופה נדירה בעוצמתה, אשר גרמה למשקעים בכמות ניכרת. מדובר באירוע האקלים החמור ביותר בהיסטוריה של ניו זילנד. אזור האסון היה בצפון האי הצפוני של ניו זילנד, בה שוכנת העיר הגדולה והמרכז הכלכלי של המדינה- אוקלנד. באוקלנד לבדה מתגוררים כ 1.6 מיליון איש, כמעט שליש מאוכלוסיית המדינה. הסופה לוותה בגשמים עזים במיוחד שהסתכמו בכ 250 מ”מ של גשם ביום אחד. מדובר בשיא כל הזמנים בעיר אוקלנד. תשתיות הניקוז לא הצליחו להתמודד עם כמות המים והחלו להיווצר שטפונות רבים ברחבי האי הצפוני. בעוד ניו זילנד מנסה להתמודד עם הרס התשתיות, שבועיים לאחר מכן הכתה במדינה סופת ציקלון Gabriella אשר המשיכה בזריעת ההרס באי הצפוני.

שני האירועים הללו לוו ברוחות וגשמים עזים. רחובות שלמים הוצפו, בתים נעקרו ממקומם ונסחפו בשטפונות, גשרים וכבישים נהרסו כליל, שדה התעופה הוצף ונסגר ותשתיות נחרבו. 15 ניו זילנדים קיפחו את חייהם, קהילות שלמות נותקו מכל אמצעי תקשורת ומחשמל ולמעלה מ 10 אלפים איש נעקרו מביתם. יבולים נהרסו לחלוטין וההרס הכולל נאמד בעשרות מיליארדי דולרים. ההערכה היא שמלאכת השיקום תיקח שנים רבות. בעקבות הסופות, ניו זילנד הכריזה, בפעם השלישית בלבד בהיסטוריה, על מצב חירום לאומי עקב האירועים השונים.

מדינות רבות הציעו סיוע לניו זילנד. אנו בנספחות הכלכלית באמצעות שגרירות ישראל בוולינגטון, הגשנו לממשלה הניו זילנדית ולממשל המקומי חיבור לחברות ישראליות בתחום ניהול מים בחירום על מנת שאלו יוכלו לסייע למדינה בשיקום תשתיות מים, ביוב, שפכים ותשתיות קריטיות שנפגעו קשה.

אם יש לכן פתרונות יישומיים בתחום ניהול תשתיות קריטיות בתחום המים, בדגש על שיקום, אספקת מים בחירום, אנא פנו אלינו במייל: Sydney@israeltrade.gov.il

אנו מקווים שניו זילנד תשתקם במהרה ולא תעלה בקונוטציה של אסונות טבע אלא תחזור להיום שם נרדף לטבע פראי, מרחבים אין סופיים ונופים עוצרי נשימה.

צור קשר עם:

אוהד בלומברג

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל