רוד-שואו חברות המים הישראליות שהתקיים השבוע בפיליפינים הוא רק יריית הפתיחה

משלחת של 7 חברות ישראליות בתחום טכנולוגיות המים ביקרה בשבוע שעבר בפיליפינים למשך 4 ימים עמוסים ומלאים בפגישות עסקיות, פורומים ואירועים עסקיים. את המשלחת יזמה ותיאמה הנספחות הכלכלית במנילה בשיתוף עם מכון היצוא, זאת על רקע האתגרים הרבים שחווים הפיליפינים בתחום המים אל מול היכולת של חברות ישראליות לקחת חלק בפתרונם.

ממוצע ימי הגשם בשנה בפיליפינים עומד על 185 ימי גשם בשנה וכמות המים נעה בין 956 מ”מ באזורים ה”יבשים ביותר” לכ-4,000 מ”מ (4 מטרים!) באזורים הגשומים ביותר. על אף נתונים אלו, כ-12.4 מיליון אזרחים ברחבי הפיליפינים סובלים כיום ממחסור בגישה למי שתיה נקיים וכ-20% מהרשויות המקומיות מוגדרות כסובלות ממחסור במים. מלבד מחסור במי שתיה נקיים, כ-4,700 תאגידי המים הפועלים במדינה, רובם קטנים ומחציתם אינם מפוקחים, מדווחים על שיעור גבוה יחסית של מי שתיה שנאבדים במהלך ההפצה (Non Revenue Water), זאת בעקבות תשתית לקויה וניהול לא אפקטיבי של משאבי המים. נושא הטיפול בשפכים גם כן מהווה אתגר כאשר אפילו במטרופולין מנילה, רק 25% מהשפכים המוניציפליים מטופלים וסביר ששיעור זה הולך ופוחת ככל שמתרחקים מהעיר הגדולה. עניין זה יוצר זיהום של מי תהום ובארות מים – מקור מים חשוב ומרכזי מחוץ למטרו-מנילה.

על רקע אתגרים אלו, יזמנו בנספחות הכלכלית במנילה ביקור משלחת חברות ישראליות עם פתרונות בתחום הטיפול במים, מערכות ניהול ובקרה, טכנולוגיות סינון, התפלה, טיפול במים למצבי חירום ועוד. זאת המשלחת הראשונה בתחום שביקרה בשנים האחרונות בפיליפינים.

משלחת המים הישראלית
משלחת המים הישראלית

הביקור נפתח בפגישה הרגולטור הראשי בסוכנות הממשלתית Metropolitan Waterworks and Sewerage Systems, האמון על פיקוח על שני תאגידי המים הפועלים באזור מטרופולין מנילה – אזור הכולל 17 ערים ובו גרים כ-13 מיליון תושבים. בהמשך ביקרה המשלחת בתאגיד Manila Water המספק מי שתייה למחצית מתושבי המטרופולין, שם ביקרנו בחדר הפיקוד והבקרה של התאגיד ופגשנו את צוותי הרכש והפיתוח העסקי. היום הראשון הסתיים בפורום עסקי בו הציגו החברות הישראליות את הפתרונות בפני מספר שחקניות מרכזיות בתחום המים בפיליפינים כמו Prime Water, Balibago Waterworks ו-.Aboitiz InfraCapital .

ביקור בתאגיד Maynilad
ביקור בתאגיד Maynilad
ביקור בתאגיד Manila Water
ביקור בתאגיד Manila Water
פורום עסקי במנילה
פורום עסקי במנילה

את היום השני פתחנו בביקור בתאגיד Maynilad שם פגשנו את הנשיא וכ-30 אנשי צוות ומנהלים בכירים. לאחריו פגשנו את נשיא Metro Pacific Water הפועל בתחום טיפול בשפכים מוניציפליים והצגנו את הפתרונות של החברות הישראליות. ביום השלישי טסנו יחד לעיר סבו (Cebu) במרכז הפיליפינים, המטרופולין השני בגודלו במדינה אחרי מטרו-מנילה, שסובל בשנים האחרונות ממחסור במי שתיה ובו קיים פוטנציאל לפרויקטים חדשים בתחום ההתפלה וטיפול במים. שם ערכנו סמינר עסקי בהשתתפות חברות מים הפועלות באזור סבו ובמרכז הפיליפינים ביניהם Vivant Corporation. כמו כן ביקרנו ברשות המים של סבו (MCWD) וסיירנו באזור התעשייה Mactan Economic Zone שם שוחחנו עם הנהלת הפארק על הזדמנויות בתחום הטיפול בשפכים.

פורום עסקי בעיר סבו
פורום עסקי בעיר סבו
ביקור בפארק בתעשייה Mactan Economic Zone
ביקור באזור התעשייה Mactan Economic Zone

את היום האחרון לביקור פתחנו עם סבב פגישות B2B, במהלכו קיימו החברות הישראליות 30 פגישות עסקיות איכותיות מתואמות מראש עם חברות פיליפיניות בתחום המים. לסיום, השתתפה המשלחת באירוע Water Security Strategies בארגון ה-USAID ושגרירות ישראל במנילה באמצעות MASHAV, שם פגשו בכירי ממשל העוסקים בתחום המים מהמשרד להגנת הסביבה (DENR), המועצה הלאומית לכלכלה (NEDA) וגם חברי קונגרס וסנאט שלהם נגיעה בתחום המים.

סשן פגישות B2B בין חברות ישראליות לפיליפיניות
סשן פגישות B2B בין חברות ישראליות לפיליפיניות

על סמך השבוע האחרון, נראה  שיש עניין רב והערכה רבה לטכנולוגיות ופתרונות הישראלים בתחום המים. יחד עם החברות שהשתתפו למדנו הרבה מאוד על תחום המים בפיליפינים ומכאן נמשיך לפתח ולהרחיב את המעורבות שלנו בתחום כבר בשנה הבאה.

אנו מזמינים חברות בתחום המים המתעניינות בשוק הפיליפיני לפנות לנספחות הכלכלית באמצעות כתובת המייל Manila@israeltrade.gov.il או באמצעות מערכת הפניות המקוונת.

צור קשר עם:

תומר היווי

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל