איך הבאנו את רשת הפארמה Chemist Warehouse לישראל

איך הבאנו את רשת הפארמה Chemist Warehouse לישראל – פוסט עדכון וסיום של הנספח הכלכלי שי זריבץ’

ההישג החשוב ביותר של הנספחות הכלכלית של ישראל באוסטרליה, ובין ההישגים המשמעותיים של משרד הכלכלה והתעשייה בשנים האחרונות, הולך וצובר תאוצה בחודשים האחרונים: כניסתה של רשת הפארמה הצרכנית האוסטרלית Chemist Warehouse לישראל והשקת פעילות מסחרית בה.

עבורי, כנספח כלכלי, זהו ללא כל ספק ההישג החשוב ביותר בתפקיד בו אני משרת באוסטרליה מאז 2017, והפרסומים האחרונים לגביו בתקשורת הכלכלית בארץ מגיע בנקודת זמן אידיאלית עבורי גם באופן אישי, רגע לקראת סיום התפקיד והשליחות בת חמש השנים באוסטרליה בסוף חודש אוגוסט.

כניסתה של הרשת לישראל הוא תוצאה של חזון, יוזמה, התמדה ובעיקר עבודה מתמשכת וארוכה.

תחילתה בשנת 2019 במאמר שהתפרסם בעיתון כלכלי מרכזי באוסטרליה (AFR – Australian Financial Review) על כך שהרשת שהיא הגדולה והידועה בתחומה בשוק המקומי (שמשך את תשומת ליבי) מתכוונת לראשונה מאז היווסדה להתרחב מחוץ לשטחה של אוסטרליה, השוק העיקרי בו פעלה מאז הווסדה זה מספר עשורים.

הרשת שבמתכונתה המוכרת נוסדה בשנת 2000 על ידי שתי משפחות רוקחים צעירים (יהודית ואיטלקית), הפכה ברבות השנים לתאגיד מצליח ומבוסס שמפעיל כיום 400 חנויות ונקודות מכירה ברחבי אוסטרליה וניו זילנד (ובשנתיים האחרונות גם בסין ובאירלנד), באמצעות מספר מותגי מכירות שונים, ששולטים בשוק המקומי ולהם נתח שוק של כמעט 50%. הרשת ידועה בכך שהיא מציעה ללקוחותיה מגוון רחב ומגוון של מוצרי פארמה וטואלטיקה שונים ומאכלסת בחנויותיה פעילות רוקחות עבור מרשמים רפואיים ותרופות OTC – במחירים זולים במיוחד, ללא תחרות ועם זמינות ומהירות רבה בתוך 24 שעות מרגע ביצוע ההזמנה ניתן לאיסוף את התרופות.

עם מידע צנוע וראשוני זה, ובהמשך להגדרת תחומי האחריות של הנספחות הכלכלית שנועדו לתמוך בפיתוח הכלכלי של המשק הישראלי, ומתבססים על המנדט של משרד הכלכלה ונגזרותיו שהם מרכיב מרכזי ממשימות מינהל סחר חוץ ומערך הנספחים הכלכליים בחו”ל – יצרנו קשר עם בעלי תפקידים בהנהלת הרשת, עם הצעה להוסיף למערכת השיקולים שלהם את השוק הישראלי, שלא היה אז על הכוונת של הרשת האוסטרלית בעת בחינת אסטרטגיית ההתרחבות הבינלאומית שלה לשנים הבאות.

חשוב לציין, שכחלק מביצוע ההכנות הראשונות על ידי הנספחות באוסטרליה טרם יצירת הקשר הראשוני, חקרנו ובדקנו מידע לגביה במטרה להבין ולהכיר את פעילותה, כמו גם ללמוד מה יהיו נקודות ותחומי העניין הספציפיים בבואה לשקול פעילות בישראל. בתהליך לימוד זה מצאנו, שהיא מפעילה מודל מוצלח ומורכב של זכיינות עם שותפים שונים שמפעילים ומנהלים את החנויות הפרוסות לאורכה ורוחבה של אוסטרליה, שהיא מאחסנת בכל רגע נתון במחסני הפצה ולוגיסטיקה ענקיים שברשותה, מגוון נרחב ביותר של מוצרי פארמה מגוונים, מהם, שמיוצרים על פי דרישות ייעודיות במודל של Private Label וגם White label, וכן שמוצרים אלו זמינים לחנויות השונות משך כל השנה, על פני שעת פתיחה ועבודה ארוכות שמאפשרות זמינות וגמישות רבה ללקוחותיה.

עוד למדנו, שהמייסד שמכהן כיו”ר הדומיננטי של התאגיד, ג’ק גנץ הוא נצר למשפחה יהודית ממלבורן, מוקם השנה במקום ה 77 בדרוג עשירי אוסטרליה, ושלא פחות מכך משפחת גנץ הנה משפחה ציונית עם קשרי משפחה ענפים בארץ, שמקפידה לבקר בישראל עבור אירועים משפחתיים ואחרים. עוד למדנו, שמקור משפחת אשתו ויד ימינו בניהול הרשת, אוולין גנץ הוא העיר צפת במאה ה – 19 ובעיקר שעל אף כל אלו, אין לחברה איזו מעורבות בעולם העסקים בארץ לרבות בענף הפארמה הצרכני הריכוזי הישראלי.

עם המידע הזה ביקשתי לקיים פגישת הכרות ראשונה עם המייסד ובעלי תפקידים במשפחתו, במהלכה שיתפנו אותו באתגרים ובמורכבויות של השוק הקמעונאי הישראלי שעוד ב 2019 הציע מוצרים במחירים יקרים משמעותית מאלו שנמכרים בשווקים קרובים לישראל, אירופה כדוגמא. במהלך הפגישה הצעתי וסקרתי בפניו הזדמנות מעניינת שב 2019 שאכן התכתבה בצורה מלאה עם חזון הרשת האוסטרלית לפרוץ לשווקים חדשים שבהם קיימת ריכוזיות, מחירים גבוהים ותחרות מוגבלת, אלמנטים שמהווים הזדמנות לרשת ייחודית כמו Chemist האוסטרלית שמציעה ללקוחותיה מגוון, שירות ובעיקר מחירי Discount תחרותיים.

לשמחתנו, מצאנו עניין ואוזן קשבת ראשוניים שהובילו לביקור של המייסד ג’ק גנץ בארץ בחודש יוני 2019, ביקור שכלל פגישות עם בעלי תפקידים במשרד הכלכלה והתעשייה בירושלים שידעו להרחיב, להסביר ולנתח את המציאות הקמעונאית הישראלית בסקטור הפארמה הצרכני ולתאר את היתרונות וההזדמנות עבור הרשת בארץ.

תוצאות הביקור הראשון באמצע 2019 הוביל לביצוע עבודת חיפוש ומחקר מורכבת ואינטנסיבית על ידי המחלקה הכלכלית במטה סחר חוץ בארץ, שיחד עם הנספחות הכלכלית בסידני הכינה סקירה ומידע ממוקד על שחקנים ושותפים פוטנציאלים עבורה כולל סקירה מקיפה על נושאים של רגולציה נדרשת ביבוא מוצרים לישראל, ספציפית בהתייחס למגוון המוצרים שהרשת מעוניינת להציע לקהל הישראלי, לרבות מוצרי תרופות, רוקחות ופארמה.
תוצאות מחקר זה העלו והציפו בין היתר את מורכבות הנושאים והאתגרים הנדרשים בייבוא לישראל, בעיקר סוגית הייבוא המקביל שתאפשר תחרות לחברות ההפצה היבואניות ששולטות בשוק הישראלי וקובעות בו את הטון באמצעות המחירים הסופים והיקרים יחסית לצרכן.

לאחר זיהוי שותף ישראלי פוטנציאלי וחיבור שיצרנו בין הצדדים החל תהליך וקשר עסקי שהלך והתקדם וכמעט שכבר הוביל לביקור נציגי רשת פארמה ישראלית קטנה שהיתה אז בשלבי צמיחה – במטה החברה האוסטרלית במלבורן במהלך מרץ 2020 במטרה להתקדם בתהליך המו”מ והלמידה של ניהול הפעילות והמורכבות הלוגיסטית הנדרשת. אולם, מהלך זה נכנס להקפאה מתמשכת בשל משבר נגיף הקורונה שפרץ זמן קצר קודם לכן וסגירת גבולות המדינות ואיתו הקושי לקיים פגישות עבודה ולהתקדם עם תהליך המו”מ.

לשמחתנו, שנתיים וחצי לאחר מכן, עם פתיחת הגבולות של ישראל ואוסטרליה בסוף פברואר השנה, חידשנו את ההזמנה למייסד וההנהלה האוסטרלית להתקדם עם שותפים ישראלים, קיבלנו מצדם עניין והסכמה לעשות כן, בעקבותיה תיאמנו ביקור נוסף ומעודכן בישראל שהתקיים בחודש יוני שנה זו. הביקור כלל פגישות חדשות עם שותפים עסקיים פוטנציאלים בשוק הקמעונאות והפארמה הישראלי יחד בעלי תפקידים במשרד הבריאות ואחרים, ביקור שהניח את היסודות להתקדמות הנדרשת לקראת הקמת החנות הראשונה של Chemist Warehouse בארץ בתוך כשנה.

אע”פ שישנה עדיין עבודה רבה שתידרש להיעשות על ידי כל הצדדים, לרבות שינויי ועדכוני חקיקה ורגולציה שמשרד הכלכלה מוביל עבור מטרה זו, ניכר שמדובר ברכבת שיצאה מהתחנה (‘הרחוקה ביותר שישנה במלבורן, אוסטרליה’) ובעיקר שבהנהלת הרשת האוסטרלית נפלה ההחלטה האסטרטגית להקים פעילות מסחרית קמעונאית בישראל במטרה לאפשר לשוק הפארמה הצרכני שלנו שינוי עמוק, חשוב ומשמעותי שישרת בעיקר את הצרכן הישראלי ויגביר את התחרות בו.

כניסה של רשת זרה לארץ בעיקר בשוק מורכב, רווי רגולציה דוגמת שוק הפארמה, תרופות המרשם והרוקחות, הינה משימה מורכבת ומאתגרת מהמעלה הראשונה, שרק מתעצמת כאשר מדובר ברשת שעד לאחרונה פעלה הרחק מישראל, בשוק של אוסטרליה בלבד.

באמצעות עבודה מקצועית, מדויקת וממוקדת שנעשית מאז תחילת 2019 על ידי מטה משרד הכלכלה בהמשך להובלה ויוזמה של הנספחות הכלכלית של ישראל באוסטרליה, יוזמה שעברה תהפוכות והתמודדה עם קשיים רבים ובלתי צפויים בעיקר בשל משבר הקורונה, ועדיין זכתה לרוח גבית, תמיכה מקצועית מדהימה ממטה משרד הכלכלה בארץ – נראה שאנחנו עומדים לקראת בשורה משמעותית, שתהיה בעלת תרומה צרכנית ותכלול מגוון אפשרויות ותחרות צרכנית אמיתית כחלק מפעילות משרדנו להתמודד עם אתגר יוקר המחיה תוך יישום מדיניות כלכלית מתאימה שתוביל להגברת התחרות בשוק הישראלי, באמצעות כניסת רשת הפארמה הצרכני המוזלת האוסטרלית Chemist Warehouse לישראל.

הנספח הכלכלי, שי זריבץ’, עם המייסדים של רשת Chemist Warehouse, אוולין וג’ק גנץ בביתם שבמלבורן.

צור קשר עם:

שי זריבץ'

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל