על השינויים במשרד החקלאות הפיליפיני והמשמעויות לחברות ישראליות

אתמול הכריז נשיא הפיליפינים הנכנס, פרדיננד מרקוס ג’וניור, ש”תיק” החקלאות יופקד לעת עתה בידיים שלו ושלא ימונה שר חדש במקומו של השר היוצא William Dar.

עבור אלו שלא מתמצאים בפוליטיקה הפיליפינית, זו כנראה תראה כמו עוד ידיעה שולית במסגרת שרשרת המינויים הפוליטיים שמתרחשת בימים אלו, אך בפועל יתכן שיש כאן לא פחות מ Game-Changer עבור תעשיית החקלאות המקומית.

כפועל יוצא, משרד החקלאות הפיליפיני (DA), שלא היה בשנים האחרונות באור הזרקורים ביחס למשרדים אחרים, יוצב ככל הנראה בפרונט, יעבור שינוי ארגוני ויתכן שאף יזכה לתקציב מוגדל בשנים הקרובות. ההחלטה של הנשיא מרקוס לקחת את תיק החקלאות מתקבלת על רקע משבר המזון העולמי שמאיים בין היתר גם על הפיליפינים, בה כ25% מהאוכלוסיה מוגדרת כענייה ורגישה לנושאי ביטחון תזונתי. סיבה נוספת היא העלייה המשמעותית של מחירי המזון, כולל מוצרי מזון בסיסיים כמו אורז ובשר שכבר מורגשת בשטח.

עם פרסום ההחלטה ציין הנשיא מרקוס ש”עלינו לבנות מחדש את משרד החקלאות על מנת שיוכל להתמודד ולהגיב טוב יותר לאתגרים הגלובליים.” לציין שלאחרונה נשמעה ביקורת מצד קבוצות לחץ שפנו לנשיא הנכנס וקראו לו שלא להמשיך את כהונתו של השר הקודם Dar. אף נשמעה התבטאות חריגה מצד סנטור שציין כי להשאירו “תהיה הטעות הגדולה ביותר של הממשל החדש”.

לכתבה המלאה – לחצו כאן

הבחירה של הנשיא הנכנס וממשלו לתעדף את סקטור החקלאות יכולה להיות לא פחות מבשורה חשובה ומרעננת עבור תעשיית החקלאות המקומית. תעשייה החקלאות הפיליפינית מתמודדת בשנים האחרונות עם מספר אתגרים משמעותיים ביניהם היקף השקעה נמוך יחסית בפרויקטים מסחריים חדשים, הישענות יתר על חקלאים קטנים במסגרת הרפורמה האגררית, מחסור בדאטה אמין ומדויק לצרכי ביטוח, פערים לוגסטיים באזורים הכפריים – במדינה שבה יש למעלה מ-7,000 איים, וכן הסתמכות על ייבוא בענפים כמו חלב, בשר בקר ודגנים.

חברות ישראליות בתחום האגרו-טכנולוגיה יכולות לראות בשינוי זה הזדמנות טובה וזמן נכון להיכנס לשוק או להרחיב את הפעילות בפיליפינים. חברות ישראליות מציעות לפיליפינים פתרונות להתמודדות עם אתגר משבר המזון העולמי וה-Food Security על ידי שילוב טכנולוגיות בתחום ההשקייה, חממות וגידולים הידרופונים, דשנים ותזונה, טיפול במזיקים, טיפול לאחר קטיף וחקלאות מדייקת.

אנו מזמינים חברות ישראליות בתחומים אלו שמתעניינות בשוק הפיליפיני לפנות אלינו לנספחות הכלכלית בפיליפינים בכתובת Manila@israeltrade.gov.il או באמצעות טופס הפנייה המקוון.

צור קשר עם:

תומר היווי

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל