אנחנו על המדף! לראשונה ביפן – אבוקדו תוצרת ישראל

בתור ילד לא התלהבתי מאבוקדו ולא הבנתי מה הטעם למרוח אותו על לחם, כמו שהיו עושים לפני שהסושי נהיה פופולרי בארץ. שנים מאוחר יותר התאהבתי בפרי הנהדר הזה, שלשמחתי גדל בארצנו היפה. הביקוש העולמי מזנק בשנים האחרונות, ובהתאם גם ההיצע והיצוא הישראלי.

גם ביפן נוסקת הפופולריות של האבוקדו, שאמנם לא תמצאו אותו כאן בסושי אבל היקף היבוא בשנים האחרונות עומד על כרבע מיליארד דולר בשנה, בעיקר ממקסיקו.

היצוא מישראל לעולם עולה גם הוא בהתמדה בשנים האחרונות וישראל היא בין 10 היצואניות הגדולות בעולם. אמנם בפער גדול ממקסיקו שמובילה את הדירוג אבל לאור נטיעות בשנים האחרונות שהגיעו לבשלות לאחרונה צפוי גידול ביצוא בשנים הקרובות.

על מנת לייצא אבוקדו מישראל ליפן, נדרש אישור של משרד החקלאות היפני (MAFF). תהליכים מסוג זה נמשכים שנים ארוכות, במקרה הטוב, בעיקר בשל הצורך לוודא שאת היבוא של הצמחים ממדינה מסוימת לא ילוו טפילים שעלולים לפגוע ביבולים המקומיים. כך למשל, יבוא אננס טרי לישראל מותר מ-2-3 מדינות בלבד, וגם אז – ללא הכתר (מה שמקצר את חיי המדף של הפרי).

על רקע אישור שניתן ע”י MAFF ליבוא אבוקדו מפרו ב-2015, זיהתה הנספחות הכלכלית של ישראל ביפן את ההזדמנות ליצוא הישראלי ופנתה לשירותי הגנת הצומח של ישראל בבקשה לקדם את הנושא.

במהלך חמש השנים הבאות, הנספחות פעלה מול משרדי החקלאות של שתי המדינות על מנת שייתנו לנושא עדיפות, שכן נדרשת עבודה רבה משני הצדדים על מנת לקבל את האישור המיוחל מהמדינה המייבאת. ואכן, לאחר שהעלנו את הנושא מול הגורמים הרלוונטיים בממשל היפני בכל הזדמנות – בסיוע השגרירה והצוות המדיני – שמחנו לקבל באוקטובר 2020 את העדכון מ-MAFF שניתן אור ירוק לייבוא מישראל והודענו על כך לעמיתנו במשרד החקלאות.

שילוח אבוקדו למדינה כה מרוחקת, תוך שמירה איכותו, אינו דבר פשוט ודורש את מלוא תשומת הלב והמומחיות של כל העוסקים במלאכה: המגדלים, בתי האריזה, היצואנים, חברות השילוח, היבואנים ונציגי שירותי הגנת הצומח במשרד החקלאות. אנו מתרגשים לבשר ששנה וחצי לאחר קבלת האישור העקרוני ליבוא מישראל, הגיעה לנמל יוקוהמה המכולה הראשונה המכילה אבוקדו מזן האס.

התהליך היה מורכב שכן לרשויות היפניות יש דרישות מאוד קפדניות לגבי כל פרט קטן, ולאור פערים טכניים שנמצאו, היפנים הודיעו שלא יאשרו את פריקת המכולה. אלא שלשמחתנו הרבה, לאור ההתערבות שלנו והיחסים הטובים עם הגורמים הרלוונטיים, ניתן אישור חריג והסחורה כבר נמכרת בהצלחה במרכולים של רשת מקומית בשם Topmart במחוז Chiba.

אנו משוכנעים שמדובר בסנונית ראשונה בלבד ומקווים לראות את האבוקדו הישראלי פורץ לשווקים היפניים בכמויות גדולות. הנספחות הכלכלית בשגרירות ישראל ביפן פועלת לקידום היצוא הישראלי ליפן –  גם באמצעות הסרת חסמי סחר והתגברות על מכשולים רגולטוריים – עומדים לרשותכם בכל שאלה.

צור קשר עם:

דניאל קולבר

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל