“קנאת סופרים תרבה חכמה” – גרסת המליארדרים הקוריאנים

[פוסט מס’ 1 – סדרת ‘עושר והשקעות מקוריאה’]

בשנה האחרונה חלה עלייה משמעותית במספר המיליארדרים בדרום קוריאה. ומ- 28 מיליארדרים בשנת 2020 מספרם הגיע ל 46 בשנת 2021, בהתאם למגמה העולמית המשקפת עלייה דומה.

מיהם האנשים האלה ומה הסיבה לזינוק במספרם? האם וכיצד הממשל הקוריאני מנסה להתמודד עם התופעה? מה משקפת התופעה הזאת על מגמות בחברה הקוראנית? וכיצד כל זאת יכול לסייע לנו להביא יותר השקעות מקוריאה לישראל.

בסדרת הכתבות על ‘עושר והשקעות מקוריאה’ נרחיב על מספר סיפורים אישיים ואחרים דרכם ננסה להבין את אופן צמיחתה של כלכלת דרום קוריאה ומצבה נכון להיום, בפרט במגזר ההשקעות.

נפתח בסיפור שמחמם את הלב. הסיפור שלנו מתחיל עם זוג קוריאני, הזוג קים, שעל אף שהם נמצאים מחוץ לדירוג המיליארדרים, הונם האישי מוערך כיום כקרוב למיליארד דולר (903  מיליון) ומשכך הם מדורגים בין עשירי קוריאה. קים בונג גין (KIM BONG GIN’S) הוא המייסד והמנכ”ל של חברת WOOWA BROTHERS המתמחה בשליחויות מזון בדרום קוריאה.

החברה זכתה לצמיחה משמעותית עם כניסת הקורונה וכללי הריחוק החברתי בדרום קוריאה אשר עודדו רבים להישאר בבתיהם ולהזמין מזון בשליחויות, ודיווחה על חציית רף מיליארד דולר ההכנסות במהלך 2021. בהמשך להצלחתה בתחום השליחויות החברה ממשיכה לצמוח והיא מתכננת להרחיב פעילותה הן מבחינה גיאוגרפית למדינות נוספות והן מבחינת סוג השירותים שהיא תציע לקהל לקוחותיה, בכלל זה שירותי משלוחים רובוטיים וחיבור ישיר בין חקלאים לצרכנים שיספקו לקהל חיסכון כספי ותוצרת טרייה.

קים ואשתו הצהירו כי יתרמו למעלה ממחצית מרכושם לקרן הפילנטרופית שהוקמה על ידי ביל גייטס THE GIVING PLEDGE אשר קוראת לעשירי העולם לתרום את הונם למטרות פילנטרופיות. הם הצהירו כי הדבר יהווה ירושה ערכית חשובה עבור שני ילדיהם. אמנם נדגיש כי זוהי אינה התחייבות חוזית אלא קריאה של גייטס לעודד את עשירי העולם להצהיר ולקבל מחויבות ערכית על עצמם לתרום למעלה ממחצית הונם, אולם פרויקט זה זכה לתמיכה של עשירי עולם רבים, ביניהם מייסד פייסבוק מארק צוקרברג ומייסד טסלה איילון מאסק. הזוג קים הם הקוראנים הראשונים שמשתתפים בפרויקט חשוב זה.

קים, שהחל את דרכו במשפחה ענייה באחד האיים הדרומיים של קוריאה, סיפר כי בילדותו התגורר עם משפחתו בבית כל כך קטן שנאלץ להמתין בכל פעם בביקורי אורחים ללינה כיוון שלא היה לו חדר משלו והוא נאלץ ללון בחדר האוכל המשפחתי. הוא נאבק כלכלית כדי להגשים את חלומו וללמוד לימודי אומנות בקולג’ ולכן הצהיר כי ייקח על עצמו מימון פרויקטים פילנתרופים בתחום החינוך לתרבות ואומנות.

הזוג קים אמנם היו הראשונים לקחת חלק בפרויקט הפילנטרופי המרגש, אך לא האחרונים!

מיד לאחר הכרזתם  הצטרף והצהיר אחד מעשיריה הגדולים ביותר של דרום קוריאה, קים ביום סו (KIM BEOM SU) , המדורג במקום הרביעי והמכובד, עם שווי מוערך של למעלה מעשרה וחצי מיליארד דולר, כי יצטרף גם הוא ויתרום למעלה ממחצית הונו לפרויקטים פילנתרופים.

קים ביום סו הוא המייסד של אפליקציית קקאו KAKAO , תוכנת המסרים המידיים הפופולרית ביותר בקרב הדרום קוראנים ונפוצה בכל טלפון נייד (בדומה לוואצאפ אך מכילה פיצ’רים רבים נוספים על מערכת ההודעות כגון נסיעות בתחבורה ציבורית, קניות, ארנק דיגיטלי ועוד). גם בחברת קקאו נצפתה עלייה משמעותית בהכנסות בשנה האחרונה נוכח מגבלות הקורונה והיא דיווחה על עלייה של מעל 47% ביחס לשנה שעברה עם הכנסות מעל 5 מיליארד דולר. הוא התחייב כי הונו ייתרם לטיפול בסוגיות חברתיות בדרום קוריאה.

סטרטאפים ישראלים שמחפשים השקעות מקוריאה? הצטרפו לקטלוג ההשקעות של הנספחות הכלכלית שלנו, כאן.

***

הנספחות הכלכלית של משרד הכלכלה והתעשייה בקוריאה (Israel Economic and Trade Office in Korea)  אמונה על הקשרים הכלכליים בין המדינות ופועלת יחד עם השגרירות, מכון הייצוא, רשות החדשנות ושותפים רבים אחרים לסייע לחברות ישראליות ליצור קשרים עסקיים עם חברות קוריאניות, למשוך השקעות קוריאניות לישראל ולפתח את תשתית הסחר עבור היצואנים הישראלים לקוריאה בתחומי הטכנולוגיה, החקלאות ומוצרי הצריכה. כמו כן אנו מקדמים, בסיוע KORIL, קרן המו”פ ישראל-קוריאה, את המו”פ המשותף לסטרטאפים ישראלים וקוריאניים.

אנו מזמינים אתכם גם לעיין בכתבת זרקור מפורטת על פעילות הנספחות כאן, ולפנות אלינו באמצעות הדוא”ל (Korea@israeltrade.gov.il) לכל שאלה ועניין.

 

צור קשר עם:

יניב גולדברג

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל