פיליפינים: מבט על התקציב לשנת 2022 – חינוך, תשתיות ובריאות בטופ, יותר משאבים לממשל המקומי

תקציב ממשל הפיליפינים שאושר על ידי הנשיא דוטרטה בתחילת החודש הוא הגדול ביותר בהיסטוריית המדינה. התקציב עומד על 5.024 טריליון פזו שהם כ-100 מיליארד דולר, מהווה כ-28% מהתמ”ג ומגלם צמיחה של 11.5% בהשוואה לשנת 2021.

התקציב עומד בסימן התאוששות ממגפת הקורונה ומנזקי טייפון Odette שפגע במרכז המדינה בחודש נובמבר האחרון. זהו התקציב האחרון שיאושר בתקופת ממשלו של דוטרטה שיסיים כהונתו במאי 2022.

תקציב 2022 עומד על שלושה עקרונות מרכזיים. הראשון בהם הוא שמירה על בריאות וחוסן הציבור בהתמודדות מול מגפת הקורונה. חלק ניכר מתקציב 2022 נועד לתת מענה לצרכים השונים הקשורים לנזקי הקורונה אם בהיבט של חיזוק מערכת הבריאות והמשך פרויקט החיסונים הלאומי, מתן שירותי רווחה ותמיכות כלכליות לסקטורים שנפגעו מהמגפה. בהקשר הזה נציין שנכון לסוף חודש ינואר, למעלה ממחצית אוכלוסיית המדינה, כ-58 מיליון אזרחים (המהווים 53% מהאוכלוסייה), מחוסנים בשתי מנות חיסון. הממשלה פועלת להגיע ל-90 מיליון מחוסנים עד לחודש יוני.

 

העיקרון השני הוא המשך תנופת פיתוח התשתיות במדינה. במסגרת רפורמת התשתיות המכונה Build, Build Build! של הנשיא דוטרטה חל גידול משמעותי בשיעור ההשקעה הממשלתית בפרויקטי תשתית כמו נמלי תעופה, כבישים מהירים ורכבות. בשנת 2022 תקציב פיתוח התשתיות יעמוד על 1.18 טריליון פזו, שהם כחמישית מסך התקציב וכ-5.3% מהתמ”ג. חלק ניכר מתקציב זה יועבר למשרד לפיתוח תשתיות וכבישים מהירים (DPWH וכמובן למשרד התחבורה (DoTr).

האחרון הוא התאוששות כלכלית וחזרה למסלול הצמיחה. כאמור הפגיעה הכלכלית של מדיניות הסגרים וההגבלות הרבות בשנת 2020 הובילה לצמיחה שלילית של 9.6% – נתון חריג גם ביחס למדינות האזור. שנת 2021 לעומת זאת הסתיימה עם שיעור צמיחה משוער של 5.4% ביחס לשנה קודמת. במסגרת תקציב 2022 יוקצו משאבים לעידוד פעילות כלכלית, המשך פתיחה מבוקרת של הכלכלה וצמצום האבטלה. באופן תקדימי, תקציב השלטון המקומי יגדל בהיקף של 37% בהשוואה לתקציב 2021 ויאפשר לערים ולמחוזות לקדם פרויקטים כלכליים ולייצר הזדמנויות תעסוקה.

 

אילו משרדים יהנו מתקציב מוגדל בשנת 2022?

משרד החינוך הפיליפיני (DepEd) באופן מסורתי זוכה לנתח התקציב הגדול ביותר. כך גם בשנת 2022 כאשר תקציבו עומד על 788 מיליארד פזו פיליפיני (כ-15.5 מיליארד דולר) עם שיעור צמיחה של 4.9% בהשוואה לשנה קודמת. הצמיחה בתקציב משקפת את המשך ההתמודדות עם הגבלות הקורונה על לימודים פנים אל פנים וזאת על ידי ההשקעה ברכש ציוד מחשוב, הטמעת מערכות למידה מרחוק ועריכת ערכות למידה עצמית. לציין שמערכת החינוך הפיליפינית נסגרה ללימודי פנים אל פנים במרץ 2020 בעקבות התפרצות המגפה ועברה למתכונת אונליין עד לרגע זה, למעט פיילוטים שהתקיימו והסתיימו.

 

תקציבי משרד התשתיות ופיתוח הכבישים (DPWH) ומשרד התחבורה (DOTr) עומדים יחד על 786 מיליארד פזו. גידול משמעותי המשקף את המשך ההשקעה ברפורמת הדגל של ממשל דוטרטה המכונה Build Build Build! שמטרתה להביא למודרניזציה של מערכת התחבורה הציבורית במדינה ולהתאים אותה לצרכים ההולכים וגדלים של האוכלוסיה. בתוך כך עיקר תקציב 2022 יוקדש לפרויקטים בתחום הרכבות תחתיות ועיליות במטרופולין מנילה וסביבתה וכן הקמת פרויקטים בתחום הכבישים המהירים, גשרים ותשתיות למניעת הצפות.

משרד הבריאות (DOH) קיבל גם כן תוספת תקציבית השנה ותקציבו צמח בשיעור של 15.1% בהשוואה לשנה קודמת ועומד על 268 מיליארד פזו (כ-5 מיליארד דולר). תקציבים אלו יוקדשו לחיזוק מערכת הבריאות במאבק מול נגיף הקורונה אך גם לשיפור רמת שירותי הבריאות לכלל תושבי המדינה.

מתוך כך יוקצו 80 מיליארד פזו לטובת כיסוי של מיליוני משפחות מעוטות יכולת וכן אזרחים קשישים במסגרת חוק ביטוח הבריאות האוניברסלי (UHC). כ-53 מיליארד פזו נוספים יוקדשו לתפעול בתי החולים הממשלתיים הפועלים תחת DOH ו-30 מיליארד פזו אחרים יוקדשו לרכש תרופות, חיסונים, וציוד רפואי לאותו מערך בתי חולים.

תקציב משרד הביטחון גם צמח ב-7.9% בשנת 2022 כחלק מתהליך מודרניזציה לצבא הפיליפינים (AFP) שצובר תאוצה בשנים האחרונות שמטרתו לחזק את יכולות הצבא בהתמודדות מול אתגרי פנים וחוץ.

ומה עם תקציב משרד החקלאות? למרות חשיבות ענף החקלאות בפיליפינים ותרומתו לתמ”ג (מוערכת בכ-10%), וחלקו בכח העבודה (מוערך בכ-30%), לא חלו שינויים מהותיים בתקציב המשרד. התקציב השנה עומד על 103 מיליארד פזו בלבד שהם כ-2 מיליארד דולר לאחר עליה זניחה של פחות מ-1%. נציין שענף החקלאות סובל בשנים האחרונות ממיתון בהיקף תוצר החקלאי. לאחרונה פורסם כי בשנת 2021 אף חלה ירידה של 1.7% בהיקף התוצר החקלאי הפיליפיני, עניין שמדגיש עוד יותר את הצורך בהשקעות נוספות בענף ושילוב טכנולוגיות מתקדמות.

העברת סמכויות ותקציבים לשלטון המקומי

באופן תקדימי, יהנו השנה רשויות וערים בממשל המקומי מגידול של 38% בתקציב בהשוואה לשנה קודמת וזאת בעקבות פסיקת בית המשפט העליון המכונה Mandanas Ruiling. לפסיקה זו קדמה תביעה שהגיש חבר קונגרס לשעבר שכיום מכהן כראש רשות מקומית, אשר טען שהרשויות המקומיות לא מקבלות נתח שווה בתקציב ומהרווח ממיסים של הממשל.

החלטת בית המשפט נותנת לרשויות המקומיות עוד כוח, משאבים וסמכויות על חשבון הממשל הלאומי. הרשויות המקומיות (LGU)  יזכו לאחוז גבוה יותר מן המס הלאומי, ובכך תקציבם יגדל בצורה ניכרת ותהליך הדצנטרליזציה בפיליפינים יתגבר.

לפי הערכות שונות חוק זה צפוי לעזור לרשויות המקומיות החזקות אשר יודעות להתנהל תקציבית בצורה יעילה, לעומת זאת, הרשויות החלשות יותר עלולות להיפגע מתהליך זה. יש גם כאלו הסוברים שמהלך זה עתיד לפגוע בצמיחה הכלכלית במדינה עקב חוסר יכולת הרשויות המקומיות במימוש התקציב המוגדל.

נמשיך ללמוד את ההתפתחויות ולנתח את ההזדמנויות לחברות ישראליות כנגזרת משינוי זה.

 

*מסמך זה נכתב בסיוע של מר ישי פרדמן במסגרת פרויקט התמחות מרחוק בנספחות הכלכלית של משרד הכלכלה והתעשייה בפיליפינים.  

 

 

 

צור קשר עם:

תומר היווי

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל