2022, ברוכה הבאה להודו!

סוכנויות הדירוג ובתי ההשקעות צופים התאוששות מהירה לכלכלה ההודית וצמיחה מהירה ב- 2022. כל הסימנים מעידים על מגמה חיובית ויציאה מהמשבר שפוקד את המשק המקומי מאז מרץ 2020. עם זאת, הופעת וריאנטים חדשים ודרכי ההתמודדות איתם עלולים לשבש את התחזית ולהכתיב קצב גידול שונה למדי. אז מה יהיה ב 2022? הודו – הכל אפשרי!

מגיפת הקורונה הנחיתה מכה קשה לכלכלת הודו. בשנים 2020-2021 התכווץ התמ”ג ההודי ב-7.3% – הפגיעה המשמעותית בו ביותר מאז הקמת הרפובליקה. סגרים, פגיעה בשרשרת האספקה, פגיעות חמורות במסחר הקמעונאי, סגירת מקומות עבודה, התייקרות הדלק – כל אלו היו לאבן נגף על הכלכלה המקומית לארוך מרבית 2020 וחלקים של השנה החולפת. עם זאת, החצי השני של 2021 כבר הצביע על התאוששות מהירה עם צמיחה בשיעור של 20.1% ברבעון השני ו-8.4% ברבעון השלישי. 2021 הסתיימה עם נתונים מרמשימים בכל הנוגע לצמיחה המשק בעיקר הודות לעליה חדה בצריכה. לדעת רבים, היה בכך כדי להעיד על 2022.

בנק ההשקעות גולדמן זאקס (Goldman Sachs) חזה כבר בנובמבר שהתמ”ג של הודו יגדל ל-9.1% (YoY): “אנו מצפים שהצריכה תהיה תורמת חשובה לצמיחה בשנת 2022, כאשר הכלכלה תיפתח מחדש במלואה, מחוזקת על ידי הניהול הממשלתי עם נגיף הקורונה והתקדמות נאותה בקצב החיסונים”, כך מציין אנדרו טילטון, הכלכלן הראשי לאזור אסיה פסיפיק, בבנק. כמו כן, התחזית רואה בחיוב את המשך ההוצאה הממשלתיות וכן סימנים מתהווים להתאוששות הוצאות ההון של חברות פרטיות, כולל התעוררות בהשקעות בדיור. על פי הדו”ח הבנק המרכזי של הודו (RBI) מבצע מהלך של הידוק הנזילות כחלק מנורמליזציה של מדיניות מוניטרית.

 

India-Money

היצוא ההודי

על אף שהפעילות שלנו עוסקת בעיקרה ביבוא ההודי, לא ניתן להתעלם מן הנתונים אשר מתפרסמים בהודו בימים אלו. הודו משתמשת בלוח השנה הפיסקלי לצרכי חישובים וניהול פיננסי. בתשעת החודשים הראשונים של השנה הפיסקלית היצוא מהודו שבר את שיא כל הזמנים וחצה את רף ה 300 מיליארד דולר, כאשר בדצמבר נשבר שיא נוסף – 37.3 מיליארד דולר יצוא בחודש אחד. אם מתעלמים מנתוני היצוא של 2020 (שנפגעו קשות בשל משבר הקורונה) בהשוואה ל 2019 מדובר בגידול היצוא ב 26% שכן סך היצוא אז עמד על 290 מיליארד דולר, לפי משרד המסחר והתעשייה ההודי. חשוב לזכור כי ליצואנים ההודים נותרו עוד 10 שבועות להמשיך וייצא, עד תום השנה הפיסקלית. (עיקר היצוא היה של מכונות ומיכון חשמלי, מוצרי נפט ואבני חן).

נתונים נוספים

  • הרופי צפוי לשמור על חוזקו מול הדולר ולהיסחר בטווח של 70-75 רופי לדולר.
  • האבטלה צפויה להתכווץ ויצירת מקומות העבודה תגדל, רבות מהן בתחום ה IT וענפים מסחר ושירותים
  • ענף הדיור צפוי לחזור לצמיחה לאחר כעשור של מיתון

כמובן שלא ניתן לדעת איך תראה 2022 בדמוקרטיה הגדולה בעולם, האם יהיו בהודו עוד גלי תחלואה בקורונה ומה תהיה השפעתם על המשק ההודי, האם מגמת הצמיחה המואצת היא חריגה ונובעת מצריכה מוגברת לאחר סגרים או שמדובר במגמה שתימשך, ועוד אינספור שאלות ומשתנים שישפיעו על הכלכלה ההודי הענקית. מה שבטוח, שאנחנו נהיה כאן עבורך!

~~

גם אתן/ם רוצים/ות לפרוץ ולהצליח בבירה העסקית של אחת הכלכלות הגדלות בעולם? מעונינים למצוא לקוחות בשוק ההודי הענק? יש לכן מוצר שאתן חושבות שיכול לעבוד בתת היבשת ההודית? דברו איתנו!

אתם ואתן מוזמנים/ות לפנות אלינו, צוות הנספות המסחרית במומבאי, ונשמח לעזור לכם/ן לבחון את אינסוף האפשרויות שנמצאות בהודו, ולזהות את הזדמנויות עסקיות מעולות!

חברות המעוניינות לנצל את ההזדמנות מוזמנות לפנות אלינו כאן.

אתם מוזמנים להמשיך ולעקוב בבלוג זה ובדף ה LinkedIn  של הנספחות לעדכונים שוטפים.

צור קשר עם:

שגיא איצ'ר

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל