על סערות, סופר-טייפונים ומוכנות לחירום בפיליפינים

סופר טייפון Odette חצתה ביום חמישי האחרון (16/12) את מרכז הפיליפינים והשאירה אחריה שובל של הרס.

למעלה מ-200 הרוגים, 600 אלף תושבים שפונו, 1.8 מיליון תושבים שהושפעו מהסערה – רבים מהם נותרו ללא גישה לחשמל ומי שתייה, ונזקים רבים לענף החקלאות. זוהי רשימה חלקית של נזקי הסערה העוצמתית ביותר שפקדה את הפיליפינים עד כה בשנת 2021. לציין שבמטרופולין מנילה ובאי הצפוני לוזון הסערה כמעט ולא הורגשה.

מדי שנה חוצים את הפיליפינים כ-20 טייפונים, מתוכם 8-9 עוברים דרך השטח היבשתי של המדינה (נזכיר שפיליפינים מורכבת מלמעלה מ-7,000 איים). עונת השיא היא חודשים יולי עד אוקטובר אז 70% מהטייפונים מתפתחים בלב ים וחוצים את המדינה. אותם טייפונים מזוהים על ידי השירות המטאורולוגי הפיליפיני (PAGASA) אשר דואג ליידע ולהזהיר את הציבור מראש. הטייפונים מחולקים ל-5 עוצמות כאשר עוצמה 1 מאופיינת ברוחות של 30-60 קמ"ש ועוצמה 5 מאופיינת ברוחות של 220 קמ"ש ומעלה.

טייפון Odette לצורך העניין הייתה בעוצמה 5 והורגשה היטב ב-33 פרובינציות (מתוך 81 במדינה) ולמעלה מ-3,000 יישובים במרכז המדינה. הסערה גרמה לנזקים משמעותיים באיים בוהול (Bohol), סבו (Cebu) ונגרוס (Negros) וכן במוקד התיירות שירגאו המפורסם (Siargao). יש אפילו מי שהשוו את עוצמתה לזו של טייפון יולנדה, הסערה העוצמתית שהכתה במדינה בשנת 2013 והתירה אחריה הרס רב ולמעלה מ-6,000 הרוגים. הפיליפינים אגב זוכרים היטב את הסיוע של מדינת ישראל אז שכלל הטסה של צוותי חילוץ והצלה וציוד רב לאי סבו על גבי שני מטוסים.

תמונות מנזקי הסופה בשירגאו (Siargao)

החל מיום שישי החלו מאמצי חילוץ והצלה של הצבא הפיליפיני (AFP) ומשמר החופים אשר העבירו כוחות לאזורים הפגועים. בינתיים בממשל הפיליפיני מנסים לאמוד את היקף הנזק ולגייס משאבים ותקציבים לצורך טיפול בצרכים מיידים בשטח וטיפול ארוך טווח בנזקי הסופה. זאת אינה משימה פשוטה מאחר וקופת המדינה התדלדלה משמעותית בתקופת הקורונה. במקביל גופים נוספים התגייסו לסייע ביניהם ארגונים כמו הצלב האדום הפיליפיני, סוכנויות האו"ם הפועלות במדינה והסקטור הפרטי. שגרירות ישראל ומשרד החוץ גם כן התגייסו למשימה ופועלים לרכוש סלי מזון, ערכות הגיינה וסחורות נוספות ולהטיסם לאזורים הפגועים.

מבט על נושא ניהול מצבי חירום ומוכנות לחירום בפיליפינים

נזקי טייפון יולנדה בשנת 2013 הדגישו את הצורך בחיזוק המוכנות לחירום ובהתאמת התקציב והמשאבים. להלן מספר רשויות ממשלתיות וגופים פרטיים בפיליפינים העוסקים בתחום החירום:

  1. National Disaster Risk Reduction and Management Council (NDRRMC) –  זו מועצה המורכבת מנציגים של משרדי ממשלה שונים, ארגונים בינלאומיים ומקומיי ונציגי הסקטור פרטי שבראשה עומד שר ההגנה הפיליפיני.  המועצה אחראית על ניהול מצבי חירום במדינה החל משלב הזיהוי והאזהרה ופינוי מקדים של התושבים ועד חילוץ והצלה, שיקום וגם פעילויות חינוך ומנע. הפעילות המשמעותית הראשונה של המועצה הייתה סביב טייפון Yulanda בשנת 2013. המועצה מנהלת קרן הנקראת National DRRM Fund שבשנת 2020 עמדה על 22 מיליארד פזו פיליפיני שהם כ-440 מיליון דולר. תחום העיסוק נוגע לאסונות נוספים מלבד טייפונים כולל רעידות אדמה שמאוד שכיחות במדינה וגם מצבי חירום חדשים כמו הקורונה.
  2. Philippine Atmospheric, Geophysical and Astronomical Services Administration (PAGASA) – רשות ממשלתית שמטרתה לנטר את תנאי מזג האויר ברחבי הפיליפינים, לחזות ולהתריע בפני סכנות אפשריות כמו טייפונים והצפות. הרשות משויכת למשרד המדע והטכנולוגיה הפיליפיני (DOST).
  3. Philippine Disaster Resilience Foundation (PDRF) – שחקן משמעותי בתחום המוכנות לחירום בפיליפינים. הארגון הוקם בשנת 2009 על ידי הגופים הפרטיים החזקים במשק וארגונים לא ממשלתיים על רקע לקחי טייפונים קודמים שהדגישו את הצורך הרב בתיאום מאמצי סיוע מול המגזר הפרטי וארגוני הסיוע. הארגון מנהל תכניות בתחום המוכנות לחירום והשיקום ברחבי הפיליפיני בתיאום עם הגופים השונים ועם הסקטור הפרטי, כמו גם פועל לעידוד יזמות וחיזוק קהילות בפריפריה.
  4. Philippine Red Cross (PRC) – ארגון המקושר לצלב האדום הבינלאומי ופעיל במדינה משנת 1947. ה-PRC מפעיל מערך מתנדבים וצוותי חירום שכולל למעלה מ-80 אלף איש, צי של אמבולנסים, כבאיות ורכבי חילוץ שונים ברחבי המדינה. באירוע הנוכחי כבר החלו לסייע ולפרוס כוחות ומתנדבים באזורים הפגועים.

מה לגבי הצרכים הטכנולוגיים למוכנות לחירום?

פתרונות בתחום טיהור ואספקת מי שתיה הם צורך מיידי במצבי החירום לאור מחסור בגישה למי שתיה מטוהרים. רוב המחסור נענה בהטסה של מאות אלפי בקבוקי פלסטיק. פתרונות רלוונטיים לכך הם מתקני סינון, טיהור וטיפול במים שיכולים להתחבר למקורות מים קיימים (נהרות, מי ים) וניתנים לשינוע בקלות יחסית. צורך נוסף הוא בתחום האנרגיה ואחסון אנרגיה. רשת החשמל באזורים רבים קרסה ויקחו עוד מספר שבועות עד שתחזור אספקה רציפה של חשמל בחלק מהמקומות. בהקשר הזה פתרונות אוף גריד הניתנים לשינוע בקלות, מתקנים מבוססים אנרגיה סולרית כולל תאורה ופנסים  וכן פתרונות אחסון אנרגיה רלוונטיים מאוד. פתרונות בתחום התקשורת הם אקוטיים גם כן כאשר מרבית התושבים באזורים הפגועים עדיין מנותקים וללא גישה לרשתות סלולאריות בשל קריסת התשתיות.

אנו מזמינים חברות עם פתרונות רלוונטיים בתחומים אלו המעוניינות בפיליפינים לפנות אלינו בטופס המצורף מטה או בכתובת המייל Manila@israeltrade.gov.il

 

צור קשר עם:

תומר היווי

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל