ביקור בצ’אנדיגר – בירה אחת לשתי מדינות מחוז

צ’אנדיגר, הידועה גם בכינוייה “העיר היפה בהודו” ו”העיר החכמה של הודו”, הינה באופן מפתיע הבירה של שתי מדינות מחוז מרכזיות ביותר בכלכלה ההודית- מדינות הריאנה ופנג’אב. הנספחות הכלכלית ערכה ביקור עבודה בעיר במהלכו נפגשנו עם חברות מובילות מתחומי החקלאות ומדעי החיים וזאת במטרה ללמוד על ההזדמנויות העסקיות הטמונות לחברות הישראליות באזור.

אז מדוע צ’אנדיגר מעניינת? מה בכלכלות של מדינות המחוז ומה יש לחברות הישראליות לחפש שם?

פנג’אב

פנג’אב שוכנת בצפון הודו וגובלת במדינות הימאצ’ל פארדש, ג’אמו וקשמיר, הריאנה, רג’אסטן ופקיסטן. עם למעלה מ27 מיליון תושבים וריכוז חקלאים פרוגרסיביים מאוגד (הודות לאדמה הפורייה שבמדינה) לא פעם נתפסת המדינה כבירת החקלאות של הודו. אך מלבד היותה היצרנית הגדולה ביותר של חיטה, אורז וכותנה בהודו פאנג’ב הינה גם ביתן של תעשיות יצרניות של חלקי רכבים (טרקטורים, אופניים ועוד), כימיקלים, תרופות וטקסטיל. המדינה היא בסיסן של כמה חברות מקומיות ובינלאומיות מובילות בינהן:  Cremica Agro Foods ,Dell, Emerson, Fujitsu, Hindustan
Petroleum ועוד. חברות ישראליות עם פתרונות אגריטק בדגש על שרשרת האספקה וfood processing יוכלו למצוא לא מעט הזדמנויות עסקיות במדינה. חברות ישראליות עם פתרונות אופטימיזציה לרצפת הייצור וניהול ייצור מתקדם יתקלו גם הן בעניין עולה מצד שותפים מקומיים.

הריאנה

המדינה הינה שכנתה של ניו דלהי רבתי (Delhi NCR) וגובלת במדינות פנג’אב, הימאצ’ל פארדש, אוטראקאנד, אוטר פארדש ורג’אסטן. במדינה חיים למעלה מ25 מיליון תושבים וסמיכותה לעיר הבירה דלהי מיצבה אותה כיעד נחשק להשקעות ופיתוח. לראייה, המדינה ממוקמת גבוה בין 5 מדינות המחוז עם מדד קלות עשיית העסקים הגבוה ביותר ברחבי הודו. הריאנה היא ביתם של תעשיות חקלאיות, מפעלי זיקוק, תעשיות פטרוכימיקלים, חברות ביוטכנולוגיה ויעד מועדף על יצרניות רכב וחלקי רכבים (למעלה מ60% ממכוניות הנוסעים, 50% מהטרקטורים ו50% מהאופנועים בהודו מיוצרים במדינה) וחברות IT ו ITES. למעשה, למדינה מספר המועסקים הגבוה ביותר בהשוואה עולמית לשירותי ITES. חברות בינלאומיות ומקומיות מובילות בחרו להקים את משרדיהן הראשיים במדינה בינהן: PathKind Labs ,BMW, Microsoft,   Suzuki, PayTM, Accentureועוד. הגיוון הרב בהתמחות הסקטוריאלית המרוכזת במדינה כמו גם הסמיכות לבירה דלהי הופכים את המדינה ליעד יצוא מוביל עבור חברות ישראליות בעלות פתרונות תעשייה חכמה, טיהור מים תעשייתיים, פתרונות חקלאות מדייקת ושרשרת אספקה, סייבר, ריטייל טק, פינטק ועוד.

 

חברות ישראליות המעוניינות לקבל מידע נוסף ולהסתייע בשירותי הנספחות הכלכלית בניו דלהי מוזמנות לפנות אלינו בכתובת האימייל: Delhi@israeltrade.gov.il

כמו כן מזמינים אתכם לעקוב אחרינו בדף הלינקדין שלנו: https://www.linkedin.com/in/israel-trade-mission-in-india-0a614839/

 

 

 

 

 

 

 

צור קשר עם:

נטאשה זנגין

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל