אוסטרליה נערכת לפתיחת גבולותיה הבינלאומיים ותחילת חזרה לשגרת חיים

בחודש מרץ של שנה שעברה, בהמשך למהלכים שנקטה הממשלה הפדרלית של אוסטרליה במטרה לעצור את כניסתה ובעיקר התפשטותה של מגפת הקורונה בשטחה, סגרה הממשלה הפדרלית את גבולותיה הבינלאומיים בצורה גורפת ומלאה לכניסתם של זרים, אורחים, תיירים ולא פחות מכך של אזרחיה עצמה שביקשו לשוב למדינתם.

המהלך החריג, זכה מצד אחד לתמיכה רחבה מאחר שסייע מאוד בצמצום מגמות ההדבקה ועצירת יבוא הנגיף לאוסטרליה כחלק ממדיניות הדיכוי ואלימינציה ((Suppression and Elimination) שאמצה ממשלתה, בשונה ממדיניות של ההכלה או התמודדות (Containment) בפועל ניהול המשבר, שנקטו מדינות רבות אחרות לרבות ישראל.

מנגד, ההחלטה על האיסור הגורף לצאת לחו"ל או לאפשר כניסה לאוסטרליה, זכו לביקורת רבה בעיקר מפי תושביה ואזרחיה שהיו בחו"ל עת התקבלה ויושמה.

החלטות אלו, יחד עם מדיניות של סגרים מידיים בכל עיר, אזור או מחוז בהם הופיע התפרצות של הנגיף, היוו את קווי המתאר של המאבק הלאומי האוסטרלי בנגיף הקורונה.

במרוצת השנה האחרונה ובדומה למדינות רבות אחרות, החל מבצע רחב ידיים לחיסון האוכלוסייה בחיסון נגד קורונה כולל קביעת יעדים ברורים לסיום הסגרים ותחילת הסרת המגבלות הרבות על תושביה ואזרחיה. נכון לכתיבת שורות אלה שתי המדינות (States) המאוכלסות ביותר באוסטרליה: ויקטוריה (שבירתה מלבורן) ו New South Wales שמקום מושב ממשלתה הוא בסידני, עדיין נמצאים בסגר ארוך, מתיש ומתמשך, שבסידני נמשך מזה כמעט 3 חודשים ברצף וגובה מחיר כלכלי חברתי עצום מהמדינה כמו גם מרבים מתושביה.

בניגוד לישראל, ולמדינות רבות אחרות שלהן גבולות יבשתיים עם מדינות ואזורים שכנים, וכחלק ממנטליות אוסטרלית שנוטה להתכנס פנימה (Turn Inwards Mentality) בעתות משבר או חירום, יחד עם העובדה שאוסטרליה נהנית מהיתרון של היותה יבשת בפני עצמה, שמרוחקת ממרבית מדינות העולם, ללא גבולות מדיניים או מעברים יבשתיים, נקטה הממשלה הפדרלית באסטרטגיה זו כבר עם פרוץ המגפה, מדיניות שעומדת על כנה משך כל התקופה מראשיתה ועד היום ללק הקלות או שינויים, כאמור משך מעל לשנה וחצי.

המשמעות של החלטה על סגירת הגבולות והתכנסות פנימה הייתה שכמעט ללא יוצא מהכלל, מי שאינם אזרחים או תושבי אוסטרליה, לא יכלו היו לקבל אישורים או ויזות להגיע אליה, עבור איזה סיבה או מטרה, כולל ההומניטריים והנדרשים שבהם.

בנוסף, אזרחי אוסטרליה עצמם, עדיין נדרשים לבקש אישור יציאה כמו גם אישור חזרה הביתה, שניתנים במסורה ובמספרים מצומצמים ורק אם הסיבות לבקשה היו הכרחיות ולא סבלו דיחוי, בדגש על טיפולים רפואיים דחופים וכו'. אלו מהמבקשים שכבר זכו לקבל את אישור היציאה הנכסף נדרשו להתחייב בחתימתם שחזרתם לאוסטרליה תהיה רק אחרי 3 חודשים ממועד היציאה, או במלים אחרות לא תהיה לנסיעה מחוץ לאוסטרליה מסיבה שאיננה דחופה, חשובה ובוודאי שלא תהיה חזרה בפרק זמן קצר, סביר או מידי.

יתרה מכך, מאות אלפי אזרחיה שנותרו או שהו בחו"ל בעת קבלת ההחלטה על סגירת הגבולות כאמור בחודש מרץ 2020, לא הורשו לחזור תחילה כלל, ובחלוף הזמן אושרה כניסה של אזרחים בלבד אך במספרים מדודים תוך עמידה במכסה של 3,000 נוסעים נכנסים בשבוע, למותר לציין שכולם חויבו בבידוד בן שבועיים עם חזרתם.

אז לכל אלו שהתעניינו, לכל אלו מכם שפנו לנספחות ולשגרירות הישראלית באוסטרליה עם בקשות לקבל סיוע ועזרתנו לשכנע ולדבר עם שמי צריך, כדי לפחות לקבל אישור החרגה ובכדי להיות מסוגלים סוף סוף לבקר באוסטרליה לכל סיבה או מטרה, העדכון הבא הוא בשבילכם:

במהלך סוף השבוע הודיע רוה"מ אוסטרליה סקוט מוריסון שגבולותיה של אוסטרליה יפתחו בהדרגה לנסיעות לחו"ל של אוסטרלים ולכניסתם של מבקרים, תיירים וכמובן שאנשי עסקים.

הפתיחה איננה תלוית תאריך אלא – שיעור התחסנות האוכלוסייה בכל אחת מהמדינות (States) שמהם יבקשו אזרחים לצאת לחו"ל וזרים – להיכנס לשטחה.

כל מדינה (מ 8 היחידות הטריטוריאליות שמרכיבות את הפדרציה של אוסטרליה) שתגיע לשיעור מתחסנים של 80% בחיסון כפול של חיסון מוכר נגד נגיף Covid  – תהיה זכאית לפתוח את שעריה לטיסות בינלאומיות. הכוונה היא שעד לחג המולד בסוף חודש דצמבר, כל או לפחות מרבית המדינות יעמדו ביעד ההתחסנות שנקבע ואוסטרליה כולה תפתח בחזרה לעולם.

עם ההגעה ליעד ההתחסנות של 80% שקבעה הממשלה, יוכלו אזרחים לצאת את ארצם ולשוב אליה, ואלו שאינם (תיירים, מבקרים, אנשי עסקים, סטודנטים זרים) להיכנס למדינה. אלו שמגיעים לאוסטרליה יחויבו בבידוד בהגעה: מחוסנים באופן מלא – בידוד בן שבוע ימים בלבד שניתן יהיה לקיים בביתם (במקום במלונית או מתקן אירוח ובידוד ייעודי), ומחוסנים במנה אחת או שאינם מחוסנים כלל יחויבו בבידוד בן שבועיים.

בנוסף, עם מספר מדינות מצומצם וממוקד יחל לפעול פיילוט שיאפשר פטור מבידוד לנוסעים אל ומשתי המדינות, כשהמדינה הראשונה איתה יתחיל הפיילוט תהיה ניו זילנד השכנה, ונבחנים פילוטים נוספים גם עם סינגפור, בריטניה, קוריאה, יפן, ארה"ב ומדינות איים בפסיפיק. ממשלת אוסטרליה מתכוונת בשבועות הקרובים להתחיל להנפיק דרכוני מחוסנים רשמיים שיוכרו בזירה הבינלאומית ויכילו QR Codes בכדי להקל על אזרחיה לבקר בחו"ל לכל סיבה או מטרה וכמובן שלחזור אליה ללא מגבלה.

ע"פ התחזיות ומגמת הגידול במספר המתחסנים, מדינת NSW שבירתה סידני תהיה הראשונה לעמוד ביעד כבר ב 18 באוקטובר, ומיד אחריה ויקטוריה (23 בנובמבר), Queensland (8 בדצמבר) ומדינת מערב אוסטרליה ב 15 בדצמבר. המשמעות של מועדים שונים אלו היא שתושבי מדינת NSW לדוגמא יוכלו לנסוע ליעדים בחו"ל לפני שיוכלו לבקר במרבית המדינות והערים של אוסטרליה עצמה, היות וגם הגבולות בן 8 המדינות והטריטוריות עדיין סגורים בפני תושבי אוסטרליה בעצמם.

חברת התעופה הלאומית של אוסטרליה Qantas הודיעה בתגובה על כוונתה לחזור להפעיל טיסות מסחריות לחו"ל כבר ב 14 בנובמבר, בין סידני ולוס אנג'לס, כמו גם סידני ולונדון, ושכל לוח הטיסות הרגיל שהפעילה לפני המגפה יתחיל לחזור לפעילות ב 18 בדצמבר, ערב חג המולד.

לעדכון של רוה"מ אוסטרליה: https://www.youtube.com/watch?v=zR6DlWQEgJM

צור קשר עם:

שי זריבץ'

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל