על הדרכים להכיר את התרבות העסקית באוסטרליה ולהנות ממשחק ראגבי

אחת העצות המומלצות ביותר לאנשי עסקים זרים שמבקשים לפעול בהצלחה בשוק חדש היא להכיר את התרבות המקומית, זו העסקית ולא פחות מכך את מאפייני התרבות הכללית.

המלצות על Small-talk בנושא מזג האוויר בתרבות הבריטית, אוכל מקומי בתרבויות של אסיה והתמצאות בספורט אמריקאי הם מהידועות שבהם. להזמין שותף עסקי פוטנציאלי לארוחה במסעדה או לדרינקס בבר הם מהמומלצות שבהם, והכרות עם תרבות הספורט האוסטרלית המקומית – הם מהרצויות והמועדפות שבהם. באוסטרליה כמו באוסטרליה שבה תרבות ספורט ופנאי מפותחת, תוססת ועשירה (יעידו עשרות המדליות מכל הצבעים שזכו ספורטאיה באולימפיאדת טוקיו האחרונה) ישנו ענף ספורט אחד שמתעלה על כל האחרים ושלא ניתן להבין, להכיר ולהצליח באוסטרליה כולה ללא הכרות מינימלית עם מכלול מאפייניו: ענף הראגבי.

קשה לתאר למתבונן מבחוץ את היקף האהדה, העניין, העיסוק והערצה של מרבית האוסטרלים לספורט הראגבי. כמעט שאין מהודרת חדשות יומית או שבועית שלא פותחת בעדכונים ומסיימת עם סיקורים נרחבים של הליגות, המשחקים והתחרויות השונות. כמעט ואין שיחת חולין, מפגש חברתי או סמול-טוק עסקי ללא דיון מעמיק, לעיתים אמוציונלי שמתייחס למשחקים, שחקנים ומאמנים, הצלחות והפסדים ולא פחות מכך רכילות וסקנדלים שמקבלים סיקור נרחב בצהובונים כמו גם במדיה ובעיתונות הפופולרית. או בתמצית, אין ענף ששחקניו ומאמניו זוכים להערצה גדולה יותר, שהכנסותיו מפרסומות ומוצרים נלווים שקשורים לענף הם גבוהים יותר – מאשר ענף הראגבי באוסטרליה.

בדומה לכדורגל בארץ ובעולם שמוכר לכולנו, משחק הראגבי באוסטרליה הוא מגדיר חברתי, מקיף ומורכב שמעיד על שייכות קהילתית, אזורית, מעמדית ואתנית באוסטרליה וככזה מהווה נושא שיחה, דיון וויכוח אין סופי בין האוסטרלים לבין עצמם כמו גם למעמדה של אוסטרליה בקרב המדינות בהם הספורט פופולרי גם כן, דוגמת ניו זילנד ומדינות הכתר הבריטי The Commonwealth החל במולדת הראגבי בריטניה, עבור במדינות בהם המשחק זוכה לאהדה דומה דוגמת אירלנד, סקוטלנד ודרום אפריקה.

לצופה הישראלי הממוצע, שמידת ההכרות והעניין שלו עם ענף הראגבי שואפת בדרך כלל למינימום, ולאנשי העסקים הישראלים שמתכננים לחזור לבקר באוסטרליה לאחר שגבולותיה יפתחו מחדש, הטור הבא הוא בשבילכם:

באוסטרליה אין ענף ראגבי אחד – ישנם שלושה. ליתר דיוק, שלושה ענפי ספורט בעלי מאפיינים דומים מאוד אך עם הגדרות וחוקים שונים בין שלושתם, על אף שכולם משתייכים לאותו ענף ומשחק.

Rugby Union (איחוד הראגבי) – מסורתית משוחק במוסדות לימוד נחשבים, בבתי ספר פרטיים ויוקרתיים כמו גם אוניברסיטאות ומוסדות להשכלה גבוהה נחשבים באוסטרליה, הוא ללא ספק משחק שפופולרי ומזוהה מאוד עם המעמדות החברתיים הגבוהים במדינה. מקובל מאוד למצוא רופאים, עו”ד ובנקאים מצליחים ששיחקו (חלקם עדיין באופן פעיל) Rugby Union בבתי הספר הפרטיים בהם למדו ובאוניברסיטאות המובילות של אוסטרליה בהם צמחו. זהו משחק של מועדוני גברים וקבוצות שחלקן נוסד לפני 150 שנים ולעיתים אף יותר.

הגם שבעלי מקצועות חופשים סיימו את לימודיהם בבתי ספר או אוניברסיטאות לפני שנים ארוכות, לעיתים רבות מאוד, רבים מהם ממשיכים להשתייך לקבוצות מועדוני אוהדים, כמו גם קבוצות עסקיות שמזוהות עם קבוצות הספורט בהם היו חברים או שמייצגים את בתי הספר והאוניברסיטאות בהם למדו ואליהם השתייכו.

מעבר לכך, בחברות, עסקים ותאגידים אוסטרלים רבים פועלות קבוצות ראגבי שנפגשות ומשחקות לפחות יום בשבוע (יום שני בערב הוא היום המועדף למטרה זו), במשחק שמתאפיין בעיקר בחידוד הנטרוורקינג העסקי והמעמדי של העובדים בחברה או תאגיד ללא אלמנט תחרותי-הישגי ישיר מול קבוצות מתחרות. מדובר באלמנט חברתי, מעמדי ועסקי מהמעלה הראשונה.

גרסת הראגבי השנייה (בעגה המקומית Rugby code) שהיא ללא ספק הפופולרית ביותר ברחבי אוסטרליה כולה, שזוכה לעניין עצום, תקציבי עתק, זכויות שידור ואיתם ספונסרים מהשוק הפרטי היא: National Rugby League או NRL בתמצית.

חוקי משחק ה NRL עצמו, בשונה מ Rugby Union מתאפיינים במגע פיזי, אינטנסיבי ואגרסיבי מאוד, לעיתים קרובות אלים וברוטלי שמאפיינים את התנהלות המשחק ע”פ חוקיו. המאמץ העיקרי במשחק בא לידי ביטוי בין היתר בהפעלת כוח ברוטלי (Brute Force) ופחות באסטרטגיה או תחכום. בגרסת ענף ספורט זה אין בדרך כלל מהלכים מתקדמים ומתוחכמים שנועדו להערים על הגנת הקבוצה היריבה מתוך מטרה להפתיע, לעבור או פשוט לעקוף אותה, אלא להבקיע אותה בכל העוצמה האפשרית של הקבוצה התוקפת, ומנגד לסכל אותה על ידי הקבוצה המגנה.

כמות הסקנדלים, האלימות, ולא פחות מכך הפציעות הרבות והקשות לעיתים קרובות, ובנפרד, המתחים הבין גזעיים בין השחקנים ובין הקבוצות השונות היא ללא תחרות או השוואה עם ליגות הראגבי האחרות.

חוקי המשחק בליגת NRL דומים בסה”כ לאלו של Rugby Union אולם שונים בתכלית בהיתר להפעיל כוח ועוצמה כולל דחיפות, הפלות ותיקולים, במסגרת חוקי המשחק האגרסיביים שהחוקה והשופטים מאפשרים.

מספר דוגמאות למטבעות לשון אוסטרלים פופולריים מענף ה NRL בהם נעשה שימוש רחב גם בעולם העסקים של אוסטרליה הם:

He gets to run with it – מהלך שמאפיין שחקן מוביל שמחזיק את הכדור ומקבל את הזכות ‘לרוץ איתו עד לקו השער’, כשיתר חברי הקבוצה מתאמצים לסכל ולבלום את שחקני הקבוצה המגנה מדרכו. המושג מקובל מאוד בעולם העסקי המקומי לתיאור מנהל פרויקט או מוביל של יוזמה בחברה או ארגון עסקים אוסטרלי כמו גם תהליכים של פיתוח מנהיגות, הובלה ועצמאות בארגונים וחברות עסקיות.

דוגמה אחרת: Hospital Pass – כששחקן מוביל רץ אל קו השער ובדרכו כמובן נתקל בהתנגדות ומאמצי חסימה של הקבוצה המגנה, הוא יכול על פני החוקה למסור את הכדור אחורה או הצידה בלבד (אף פעם לא קדימה ממנו) לשחקן הקבוצה שיתפוס את הכדור ויתקל בהגנה בעצמו, בדרך כלל, רגע לפני מגע פיזי אגרסיבי מול הגנת הקבוצה היריבה שיטיח אותו אל הקרקע, כחלק ממאמצי ההתקדמות לכיוון קו שער הקבוצה היריבה. במעשה זה השחקן התוקף מייצר מצב מורכב לשחקן חבר שיופל אל הקרקע בוודאות בכוח לעיתים ברוטלי. זהו מהלך שלא אחת מסתיים בצורך בקבלת טיפול רפואי ולעיתים קרובות גם בפינוי לבית חולים קרוב, ומכאן שמו.

בעולם העסקים האוסטרלי זהו מונח שמתייחס לעובד או מנהל שמוביל או אחראי למהלך או פרויקט עסקי-מקצועי, רק שבמקום להיאבק בקשיים שהמשימה מציבה, בוחר זה להעביר את האחריות למישהו אחר בחברה, להותיר לו להתמודד עם הביקורת או האחריות שנובעת מחוסר הצלחתה או הקשיים שבה.

ענף הראגבי השלישי מתקרא: Aussi Rules ידוע ומוכר בשם הרשמי של הליגה AFL – Australia Football League, ובשפה פופולרית ועממית מתקרא בפשטות: Footy.

המשחק הומצא בשנת 1858, במלבורן שבוויקטוריה בתקופה בה היה צורך למצוא פעילות גופנית בעונת החורף, דווקא לשחקני הקריקט של התקופה. קבוצת הפוטבול האוסטרלי של העיר מלבורן, אשר נוסדה בשנת 1859, היא הקבוצה הוותיקה ביותר בתולדות המשחק והשפעת המשחק על בתי ספר ואוניברסיטאות העוסקים בפעילות גופנית הייתה בזמנו גדולה מאוד. מכיוון שמשחק הקריקט שוחק על מגרשים אליפטיים בעיקר במהלך עונת הקיץ, הוחלט שיעשה שימוש במגרשים הפנוייים כחלק משחקי פוטבול שפותחו (הומרו) למטרה זו במהלך עונת החורף.

המשחק החל לצבור פופולריות רבה במדינת וויקטוריה ומאוחר יותר גם בדרום אוסטרליה (SA) ובאוסטרליה המערבית (WA), אך לא הצליח להפוך לספורט פופולרי במיוחד במדינות הצפון מזרחיות של הפדרציה (NSW ומדינת Queensland) בהם משוחקים משחקי הראגבי האחרים. במלבורן לעומת זאת המשחק הפך כמעט לדת שמהווה עד היום אלמנט ספורטיבי מרכזי בחיי התרבות בעיר כמו גם מגדיר אזורי ומשייך אתני ועסקי בהשוואה עם אנשי עסקים מהמדינות האחרות בפדרציה האוסטרלית.

כיום, Footy הינו ענף ספורט שמשוחק בעיקר בעיר מלבורן ובערים ומרכזים קהילתיים אחרים במדינת ויקטוריה מלבד מלבורן בירתה. חוקי המשחק שונים משני הענפים האחרים כאשר המגרש מעוצב כמעגל אליפטי (Oval shape) במקום המגרש הרוחבי-מלבני המוכר. בנוסף, זהו משחק שהוא ללא ספק הכי פחות אלים ואגרסיבי ומתאפיין בהפעלת מחשבה, אסטרטגיה ומגוון מהלכים שנועדו להימנע ממגע פיזי עם שחקני הקבוצה היריבה, לרבות מסירות, בעיטות וכל מהלך להעברת הכדור אחורה, לצדדים כמו גם קדימה במטרה להתל בהגנה, להימנע ממגע פיזי איתה ולהעביר את הכדור מעבר לקו השער לרבות באמצעות בעיטה ממרחק רב. בתמצית המשחק מאפשר מגוון מהלכים שנועדו למנוע את הצורך לעבור את קו הגנת הקבוצה היריבה בכוח, או על ידי פריצת הגנת הקבוצה המגנה.

המשחק הוא בעל מאפיינים גיאוגרפים כאמור, מקובל ופופולרי מאוד בקרב תושבי העיר מלבורן ונוסד על ידי מהגרים מאירלנד החל בסוף המאה ה 19 ומאז צמח והתפתח בעיקר בשטחה.

בנוסף, בהמשך ליריבות בין שתי הערים הגדולות של אוסטרליה סידני ומלבורן, שקיימת מעל ל 100 שנים ויש לה מאפיינים רבים ומגוונים לרבות מוצא אתני, שייכות מעמדית ואחרים, מקובלת באוסטרליה האנלוגיה שמתבססת בין היתר על היריבות בין הקבוצות וענפי הראגבי שמשוחקים בעריה הגדולות, ותחילתם במאבק מי משתיהן ראויה לשמש כבירת הפדרציה. על אף העובדה שזה הוכרע עוד ב 1901 במסגרת תהליך הפדרציה האוסטרלית שהוביל להקמת עיר בירה ניטרלית בשם קנברה (שמרוחקת מרחק שווה משתי עריה הגדולות), הרי שעד היום מקובל לטעון שעשיית עסקים ותהליכי מו”מ עסקיים עם חברות ועסקים במלבורן, מתוחכמים ומתקדמים מאלו של מקביליהם בסידני ומתאפיינים בשימוש בכלים מתקדמים של אסטרטגיה ומו”מ, פחות בהפעלת כוח או אמצעים אגרסיבים אחרים להשגת מטרות ויעדים מקצועיים או עסקיים.

 

צור קשר עם:

שי זריבץ'

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל