החיסון הטאיוואני לקורונה

לצד חברות הענק "פייזר", "מודרנה", "ג'ונסון & ג'ונסון" ואסטרה-זניקה" אשר כבר הציגו את הגרסאות שלהן לחיסון נגד וירוס הקורונה, לא מעט מדינות ברחבי העולם עודדו חברות מקומיות לפתח גרסאות מקומיות לחיסון. כעת, בטאיוואן, חברה מקומית בשם Medigen Vaccine Biologics Corp (MVC) עברה את כלל השלבים הנדרשים במסגרת פיתוח החיסון וזכתה לאישור החירום מטעם הממשלה המקומית בטאיוואן להתחיל ולחסן את התושבים המקומיים.

 

סיפור הצלחה מקומי

טאיוואן הצליחה לשמור על מספר נמוך של מקרי הדבקה ללא התחסנות האוכלוסייה בחיסון נגד נגיף הקורונה בזכות שמירה הדוקה על גבולותיה ומדיניות בידוד לכל הנכנסים מחו"ל. אך ההתפרצות המקומית בחודש מאי 2021 (עליה סיפרנו כאן) הפרה את השלווה המקומית והביאה את כלל האי לכוננות ספיגה מרבית. באין אפשרות אחרת ומתוך הצורך הממשי בחיסון האוכלוסייה, קיבלה טאיוואן תרומות חיסוני 'אסטרה-זניקה' ו'מודרנה' ולאחרונה גם 'פייזר' מארה"ב, יפן וליטא, אשר אפשרו את התחסנות התושבים וכמו כן גם את המשך קיום האג'נדה הממשלתית לפיתוח חיסון מתוצרת מקומית.

לצד חברת Medigen, חברות מקומיות נוספות השתתפו במרוץ לחיסון ועטו על ההזדמנות לזכות באפשרות לייצר את החיסון המקומי הראשון. פיתוח וייצור מקומיים של חיסון יעיל לוירוס מהווה נקודת חוסן משמעותית לטאיוואן כנגד הנגיף ויתרון אסטרטגי ברור בקרב מול המגיפה העולמית.

החיסון עצמו אינו מכיל את הוירוס המומת או המוחלש אלא רכיבי חלבונים ספציפיים ומבוסס על טכנולוגיית RNA חדשנית (חיסון "תת-יחידתי"). כמו כן, רמת הנוגדנים המוצגת לאחר קבלת המנות הנדרשות מספקת רמת הגנה טובה (>90%), כזו שאפשרה את מתן אישור החירום על ידי ה-FDA המקומי.

 

תעשיית הפארמה בטאיוואן

בעוד טאיוואן ידועה בעיקר כמרכז עולמי של תעשיית השבבים, מחשוב ואלקטרוניקה, על פי נתוני משרד הכלכלה המקומי בשנת 2020 הייתה אחראית תעשיית הפארמה המקומית לייצור בשווי של למעלה מ-3.3 מיליארד דולר ארה"ב! בנוסף, תעשיית המכשור הרפואי באי מפותחת אף היא וחברות רבות משקיעות בשנים האחרונות סכומי עתק בפיתוח חטיבות עסקיות נוסף על עסקי הליבה שלהן. חברות כגון Quanta, Ben-Q, Foxconn ועוד אשר מצטיינות בייצור יעיל של ציוד אלקטרוני מתקדם, מפתחות גם מוצרים עצמאיים לשוק הרפואי כגון מכשירי דימות מתקדמים, מחשוב רפואי, חיישנים ועוד.

חיסון קורונה

המחוסנת הראשונה

נכון להיום, כבר 40% מאוכלוסיית טאיוואן התחסנה בחיסונים של חברות 'מודרנה' ו'אסטרה-זניקה' (בזריקה אחת מבין השתיים הנדרשות, אחוז המחוסנים בשתי המנות הנדרשות עומד על כ-3%), אך הראשונה להתחסן בחיסון המקומי בשבוע שעבר, הייתה לא אחרת מאשר הנשיאה צאי אינג-וון. לאחר מכן, נפתחה מערכת ההרשמה לכלל האוכלוסייה בגילאי 30 ומעלה.

 

חיסונים לכולם

השימוש במערכת קביעת תורים ייחודית וייעודית לנושא מהווה עוד נדבך להצלחת תכנית ההתחסנות כנגד הקורונה בטאיוואן. המרכז לבקרת מחלות מדבקות (CECC) מודיע מעת לעת, בערך אחת לשבוע, אודות פתיחת ההרשמה לנתח שונה מהאוכלוסייה לפי מדרג העדיפויות הממשלתי וכך כל אדם יכול להיכנס באופן עצמאי למערכת ולבחור מועד, מיקום וחיסון לנוחיותו. במטרה להעלות את אחוז האוכלוסייה המחוסנת באופן מלא ולעודד את הציבור להתחסן, אישרה טאיוואן בצעד חריג שילוב בין שני סוגי חיסונים שונים מחברות שונות, לאנשים ללא בעיות רפואיות כרוניות או לאלו אשר סבלו מתגובה אלרגית לחיסון אשר קיבלו.

צור קשר עם:

צליל להב

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל