בין בצורת לשטפונות: משבר האקלים מכה בטאיוואן

האם הייתם מוכנים לשלם 20 שקלים עבור חצי קילו מלפפונים או עגבניות? כי זה המחיר הנדרש כיום במרבית המרכולים בטייפה…

למען ההגינות נציין כי אלו לא הירקות הפופולריים ביותר במטבח הטאיוואני וסלט ירקות קצוץ ישראלי עדיין רחוק ממרבית התפריטים היומיים באי. יחד עם זאת, גם מחירם של ירקות פופולריים יותר כגון כרוב, ירקות עלים וירקות שורש שונים ממשיך להאמיר בכל שבוע וכעת המחיר הממוצע לק”ג ירק בשוק עומד כל כ-2 דולר ארה”ב לקילו. שיא כל הזמנים בטאיוואן!

איך הגענו לזה?

כזכור לכם, בעבר כבר כתבנו על משבר המים החמור ב-60 השנים האחרונות בטאיוואן. אך כעת מתמודדת המדינה עם השלכות המשבר. עונת הקיץ הנוכחית הביאה איתה את הטייפון הראשון מזה שנתיים לחופי האי. ועל אף שהיה זה טייפון די “רכרוכי”, עדיין הגשמים הכבדים שירדו בפרק זמן די קצר הספיקו לחולל נזקים נרחבים לחקלאות ברחבי האי. תחזיות הגשמים הביאו לעלייה במחירי הסיטונאות לירקות ופירות, הצרכנים הדירו את רגליהם (גם בשל התפרצות הקורונה שחלה במקביל), החקלאים נאלצו להעלות מחירים בשל נזקי הגשמים והנה לנו מעגל קסמים אכזרי שרק הולך וממשיך. מרבית החקלאים הטאיוואנים, אשר מתפרנסים במסגרות מצומצמות של חוות משפחתיות קטנות, מדווחים על הפסדים ניכרים על אף העלאת המחירים ולמשבר לא מסתמן פתרון באופק.

 

מה אפשר לעשות?

טאיוואן מושפעת, כמו מרבית מדינות העולם, מההתחממות הגלובלית ומשבר האקלים אשר משנה משמעותית את משרע הגשמים באי. על אף שקשה מאוד יהיה לסובב את הגלגל לאחור, הממשלה המקומית כבר מיישמת תכניות משמעותיות להחדרת אנרגיה ירוקה לאי עליהן תוכלו לקרוא כאן לצד תכניות נרחבות להשקעות בתשתיות המים והתפלת מים, אותן תוכלו לראות בסרטון כאן. אך הפתרון המשמעותי למשבר יהיה שינוי מהיסוד של משק החקלאות הטאיוואני שכאמור מבוסס על חוות משפחתיות קטנות. ידו של החקלאי הטאיוואני הממוצע אינה משגת לרכוש את הטכנולוגיות הישראליות המתקדמות ביותר שעשויות לסייע לו להפחית את התשומות ולהגדיל את היבול ואת רווחיו.

פתרונות טכנולוגיים נדרשים

כאמור, החקלאים הטאיוואניים משוועים לכל פתרון טכנולוגי אשר יסייע להם להתמודד עם האתגרים בפניהם הם עומדים – ניהול השקיה יציב יותר שאינו מסתמך על משרע גשמים שאינו יציב, פתרונות לשיווק ושינוע תוצרת טריה, פתרונות להגדלה ואחידות של היבול ועוד. אך מעל לכל מרחף נושא המחיר… חברות ישראליות אשר מעוניינות לחדור לשוק הטאיוואני חייבות להנגיש את המוצרים לרמת מחיר נמוכה ככל האפשר על מנת להצליח לחדור לשוק ולשאוף לשפר את המוצרים ולשכלל אותם, גם מבחינת המחיר, בהמשך הפעילות בשוק, עם גדילת הלקוחות.

תערוכת Taiwan Smart Agriweek

במהלך חודש דצמבר 2021 תתקיים בטאיוואן תערוכת Smart Agriweek ולחברות ישראליות תהיה הזדמנות למפגשים ישירים ובלתי אמצעיים עם חקלאים, מפיצים, יבואנים ואינטגרטורים חקלאיים מכל רחבי האי. הנספחות הכלכלית תסייע בתיאום פגישות לחברות המעוניינות בכך. לפרטים נוספים ניתן לפנות לפדריקו אטלסוביץ’ במכון היצוא או לנספחות בכתובת taipei@israeltrade.gov.il

בהצלחה!

צור קשר עם:

צליל להב

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל