תמונת מצב קורונה באוסטרליה – אוגוסט 2021

לא כך קיוותה אוסטרליה לראות את שנת 2021. שנה שהתחילה באופן חיובי ומעוררת קינאה כמעט בהשוואה עם מרבית מדינות העולם, במיוחד לאחר תחילת מבצע החיסונים שהחל בפברואר במגמה חיובית ומבטיחה, התהפך במחצית השנה חזרה למציאות שאפיינה את השנה הקודמת: סגרים ושלל מגבלות על התנועה, התחבורה, העבודה וחיי השגרה של תושבי ואזרחי אוסטרליה כולה, כמו גם מספר נדבקים, חולים, ולמצער שיעור נפטרים הולך וגדל בדגש על החודשים האחרונים.

אחרי שכבר הצליחה במאמץ ניכר לשטח את העקומה ולחסל בפועל את נוכחות וירוס קוביד בשטחה, הצלחה שגבתה מחיר מכלכלת אוסטרליה כמו גם מחופש התנועה של תושביה, החלה שנת 2021 באופטימיות זהירה עם תחילתו של מבצע חיסונים לאומי בחודש פברואר שהיה אמור ע”פ התוכניות לאפשר לכל אזרח להתחסן עד לחודש אוקטובר במסגרת תהליך יציאה ממשבר הקורונה וחזרה למסלול חיים תקין.

במחצית שנת 2021 כבר ראתה כלכלת אוסטרליה חזרה מרשימה לשיעורי צמיחה חיוביים, אחרי שרבים חזרו למקומות העבודה ושיעור האבטלה צנח ל 4.9% בלבד משיא של 10.2% בשיא המשבר של 2020. בועות נסיעות (Travel Bubble) החלו לפעול עם ניו זילנד וכמעט שגם עם סינגפור, והמציאות חזרה להראות חיובית ובעיקר אופטימית ומבטיחה.

חודש אוגוסט בפתח, ואוסטרליה נמצאת באחת מנקודות השפל במאבקה בנגיף הקורונה.

הגם שגבולותיה סגורים מזה כשנה וחצי, הרי שהגעתם של אזרחים ששבו לארצם וייבאו איתם את נגיף הדלתא המדבק ובהמשך לטענות על אי הקפדה על הוראות ונהלים, החלה מגמת הדבקה שהזניקה התפשטות מחודשת ולמציאות שהובילה (נכון לכתיבת שורות אלו) לכך ש 14 מתוך 26 מיליון תושבי אוסטרליה חווים גל רביעי (חלקם חמישי) ארוך וקשה, ו 4 מ 6 מדינות הפדרציה נאלצו לחייב את כל תושביהן בסגר ביתי.

ביניהם, תושבי מדינת New South Wales שהיא המאוכלסת ביותר בפדרציה ומתגוררים בה כ 8 מיליון מתוך 26 מיליון תושבי אוסטרליה. תושבי NSW נדרשים לסגר זה השבוע השישי ועדיין רואים את מספר הנדבקים היומי רק הולך וגובר מידי יום. המציאות הלכה והחמירה עד כדי כך שרשויות מדינת NSW הקדימו לעדכן שהסגר הקיים ימשך על פני כל חודש אוגוסט ולפחות לכל המוקדם עד לספטמבר, וכוחות צבא אוסטרליה הצטרפו למשטרה המקומית בהקפדה על אכיפת הסגר במספר אזורים ושכונות מגורים של העיר סידני בהם היקפי ההדבקה הם הגבוהים ביותר.

בין המגבלות הנוספות שקיימות על תושבי ואזרחי המדינות השונות הם העובדה שלא ניתן לעבור בין מדינה ומדינה (אוסטרליה היא פדרציה שמורכבת מ 8 יחידות טריטוריאליות, מהן 6 שמתקראות States ושתיים במעמד עצמאי שונה מאחרות). בנוסף, לא ניתן לצאת לחו”ל ללא קבלת אישור מיוחד שכולל התחייבות שלא לחזור משך 3 חודשים לפחות, עבור בכך שהכניסה לאוסטרליה מותרת לאזרחים או לבעלי מעמד שהיה בלבד, ונדרשת עמידה במכסה של 3000 נוסעים נכנסים בשבוע, ללא קשר בין אם אלו מחוסנים או שאינם. כל המגיעים אליה מחויבים בבידוד מלא משך שבועיים מלאים על חשבונם.

תמונת מצב החיסונים באוסטרליה איננה מעודדת במיוחד גם היא. כלי הנשק המרכזי במאבק במגפה עד כה לא מצליח להשיג את היעדים והציפיות שתלו בו. בעוד בישראל חוסנה עד כה מרבית האוכלוסייה בשני חיסוני חברת פייזר ומבצע חיסון שלישי יצא השבוע לדרך, באוסטרליה עומד שיעור החיסונים על כ 18% בחיסון הראשון ופחות מ 12% בשני החיסונים המומלצים כנגד המחלה.

עם תחילת המבצע הלאומי בתחילת השנה הסתמכה ממשלת אוסטרליה על חיסוני חברת אסטרה-זניקה שכמויות מספקות לחיסון כל אוכלוסייתה נרכשו למפרע, אך זמן קצר לאחר תחילתו גברו הדיווחים על בעיות בטיחות ומקרים רבים של קרישי דם, כמו גם שיעורי הצלחה נמוכים משמעותית מהצהרות החברה הראשונות שעמדו על שיעורים של 90% ובפועל סיפקו הגנה רק ב 60% מהמקרים ובשל כך הופסקו והפכו להמלצה למעוניינם בכך בלבד. בהמשך לכך, ורק לקראת מחצית השנה אחרי שהגיעו לשטחה גם חיסוני חברת Pfizer (בזמן שישראל כבר סיימה לחסן את מרבית האוכלוסייה),עבר כל מרכז הכובד להפצה והמלצה על חיסוני החברה האמריקאית, אז גם יצא לדרך מבצע חיסונים נוסף שעד כה מתנהל באיטיות מסיבות רבות ומגוונות של פערי לוגיסטיקה ונושאים שנוגעים למבנה המערכת הרפואית והבירוקרטיה האוסטרלית במתן שירותי רפואה וחיסונים לאזרחים, בעיקר חלוקת תחומי האחריות בין הממשל הפדרלי לזה של המדינות המרכיבות אותה.

בהמשך לכך, בהשוואת כל 38 מדינות ה OECD כפי שניתן ללמוד מהטבלה הבאה, מדורגת ישראל במקום הראשון ואילו אוסטרליה, שיחד עם ניו זילנד זכתה לשבחים רבים על הצלחתה להתגבר על התפשטות המגיפה, במקום ה 36 וסוגרת בפועל את הרשימה ההשוואתית בתחילת הרבעון השלישי של השנה כשהיא נמצאת הרחק מאחור בהשוואה לציפיות שלה מעצמה ושל אזרחיה ממקבלי ההחלטות בה.

תמונת מצב השוואתית של מדינות OECD בבחינת שיעור היקף המתחסנים בכל מדינה:

 

במהלך חודש יוני, במאמץ לזרז את מבצע החיסונים המקרטע, החליטה ממשלת אוסטרליה להגדיר אותו מחדש בשם: Operation: Vaccination Shield.

כיאה למבצע בעל מאפיינים צבאיים מינתה גנרל בכיר בצבא Lieut. General John Frewen לנהל את המערכה בדגש על תיאום והסדרה בין שמונה המדינות, כמו גם המרכזים הרפואיים ומערכות הבריאות השונות, שעד לאחרונה לא עבדו בתיאום נדרש מול הממשלה המרכזית שבפועל אחראית על רכישת כמויות החיסונים מחברת פייזר, הבאתם לאוסטרליה והפצתם למוסדות רפואיים שבבעלותה (בתי חולים ממשלתיים ומרפאות בהובלת רופאי משפחה GP פדרליים). בנוסף, נדרש תיאום וניהול המבצע מול המדינות שמנהלות מערכות בריאות אוטונומיות ועצמאיות, ולא פחות מכך את האינטראקציה בין המדינות ובין מערכות הבריאות השונות ביניהן.

הערכות האופטימיות ביותר באוסטרליה מעדכנות שהגעה למספר מתחסנים שיאפשרו חסינות עדר, שתאפשר בתורה פתיחה מלאה של הכלכלה, הסרת מגבלות הסגר ואולי אף את פתיחת גבולות המדינה לתנועת נוסעים לחו”ל, לא תתאפשר לפני תום הרבעון הראשון של 2022.

הציפיה והגדרת היעדים המעודכנת כוללים הגעה לשיעור שיעמוד על 70% מחוסנים בשתי מנות החיסון של פייזר בהקדם האפשרי ועד לסוף שנה זו, עד אז, יותר מסיכוי סביר שזן הדלתא המדבק במיוחד ימשיך לחייב מדיניות מגבילה של סגרים והגבלות תנועה שימשיכו להיות מנת חלקם של רבים מתושבי ואזרחי אוסטרליה.

צור קשר עם:

שי זריבץ'

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל