פתיחה עצובה אך מוצלחת לאירוע הספורטיבי הגדול בעולם – טוקיו 2020

אולימפיאדת טוקיו שהתקיימה ב- 1964 נחשבת כנקודת מפנה שסימנה את מיצובה של יפן כמעצמה עולמית הנשענת על חידושים טכנולוגיים. עם זאת, בשלושת העשורים האחרונים, כלכלת יפן מתמודדת עם שיעורי צמיחה נמוכים והחל מ-2010 ניצבת במקום השלישי, אחרי ארה”ב וסין.

לפני שבוע בדיוק נפתחה רשמית אולימפיאדת טוקיו 2020. בצל מגיפת הקורונה, שממשיכה להכות גלים בעולם, מתקיימת האולימפיאדה ללא קהל ונטולת חגיגות ענק. בשונה מזו שהתקיימה ב-1964, לא נראה שאולימפיאדה זו תחשב לכזו שתהווה נקודת מפנה חיובית, אם כי מוקדם מדי לקבוע זאת.

החל ממרץ 2020, יפן סגורה לתיירות ואנשי עסקים. מצב התחלואה והתמותה אמנם נמוך ביחס לאוכלוסייה, אך קצב ההתחסנות לא היה מהיר מספיק עד כה, כאשר רק כרבע מהאוכלוסייה המקומית מחוסנת נכון להיום. בימים האחרונים נרשמים שיאים חדשים במספר הנדבקים ביפן ובטוקיו בפרט, למרות מצב החירום שבחסותו מתקיימים המשחקים.

מאמצים ומשאבים רבים הושקעו בהכנות לקראת המשחקים בשבע השנים האחרונות. היפנים אלופי העולם בארגון וירידה בפרטים ומי שלוקח חלק במשחקים בוודאי מתרשם מכך. השאלה היא אם יפן תצליח לחזק את תדמיתה בעולם, אחד היעדים החשובים לכל מדינה שלוקחת על עצמה ארגון של אירוע בסדר גודל כזה. בינתיים נראה שנותנות החסות לא חושבות כך, ובראשון החברה הגדולה ביפן ויצרנית הרכב הגדולה בעולם, טויוטה מוטורס, שדווקא מתרחקת מהמותג האולימפי.

מיליארדי דולרים, שהיו אמורים לכסות את ההשקעות, כבר לא יזרמו לכלכלה (כגון הכנסות מתיירות ומכירת כרטיסים) ולא יכסו את ההוצאה שמוערכת בלמעלה מ-20 מליארד דולרים, אבל מה שמדאיג את היפנים יותר מכל הוא העליה התלולה בקצב התפשטות נגיף הקורונה אשר דוחה את חזרת הכלכלה לשגרה.

לפחות מבחינת ההישגים הספורטיבים המארחים יכולים להתעודד, שכן יפן פתחה חזק את המשחקים ומובילה נכון להיום את דירוג מדליות הזהב.

צור קשר עם:

דניאל קולבר

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל