פיליפינים: חברות הענק שתרצו להכיר – תאגיד SMIC

סיפורו של Henry Sy, יזם ואיש עסקים ממוצא סיני, שפתח בשנת 1958 חנות נעליים קטנה במנילה בשם ShoeMart ולאחר מספר עשורים עמד בראש אימפריית הקמעונאות SM, הוא סיפור הצלחה המוכר כנראה בכל בית בפיליפינים.

Sy כבר אינו בין החיים אך החברה שבבעלותו SM Investments Corporation, נחשבת כיום לשחקנית הדומיננטית בתחום הקמעונאות, אחזקות הנדל”ן והבנקאות המנהלת כ-3,000 אאוטלטים, ביניהן חנויות כלבו, סופרמרקטים וחנויות נוחות, וכן עשרות קניונים ומאות סניפי בנק הפרוסים ברחבי המדינה. זו אחת החברות הגדולות ביותר מבחינת שווי שוק, שדורגה שוב ושוב כחברה הפיליפינית המובילה בדירוג פורבס העולמי. משרדיה הראשיים ממוקמים בעיר Pasay במטרו-מנילה.

חברת SMIC במספרים:

  • 1960 – השנה בה הוקמה חברת האחזקות SMIC
  • 76 – מספר הקניונים אשר בבעלות הקבוצה בפיליפינים, ישנם  7 קניונים נוספים בסין
  • $24.3 billion הערכת שווי החברה (לפי מגזין פורבס)
  • 55% – היקף פעילות עסקי הנדל”ן והבנקאות של הקבוצה
  • 157,288 – הערכה של מספר העובדים המועסקים ע”י הקבוצה
  • 394 מיליארד פזו (כ-8 מיליארד דולר) – רווחי הקבוצה בשנת 2020 שהיו נמוכים בכ-20% משנת 2019.
  • 351 – מספר החנויות החדשות שנפתחו במהלך שנת 2020 ע”י זרוע הריטייל של הקבוצה

 

אחד הקניונים המפורסמים של הקבוצה – Mall of Asia

ענפי פעילות עסקית

להלן ענפי הפעילות העסקית המרכזיים של SMIC –

  • ריטייל – חברת הבת SM Retail Inc היא שחקנית מובילה בתחום הריטייל בפיליפינים המנהלת למעלה מ-3,000 אאוטלטים שונים ברחבי המדינה. עסקי הריטייל של הקבוצה נחלקים בחלוקה גסה ל-Food שכולל בעיקר סופרמרקטים וחנויות נוחות ו Non-Food שכולל בעיקר חנויות כלבו וחנויות ייחודיות. את תחום המזון מובילה חברת SM Markets שפעילותה כוללת ניהול של 318 סניפי סופרמרקט (SM Supermarket, Hypermarket, Save More), וכ-1,100 חנויות נוחות במסגרת זיכיון של רשת Alfamart האינדונזית. את תחום האחר מובילה חברת The SM Store שהיא רשת בתי הכלבו הגדולה ביותר בפיליפינים המנהלת 66 סניפים במיקומים מובילים ברחבי המדינה בשטח כולל של 817 אלף מ”ר. חנויות הכלבו של SM מציעות ביגוד לכלל הגילאים, מוצרי טיפוח ויופי, אלקטרוניקה, צעצועים ומוצרים לבית.
  • בנקאות – עסקי הבנקאות של הקבוצה מבוססים בעיקר על הפעילות של  BDO Unibank ,  הבנק הגדול בפיליפינים ואחד הבנקים המסחריים הוותיקים ביותר במדינה. לבנק למעלה מ-18 מיליון לקוחות, נכסים בשווי של יותר מ -3.3 טריליון פזו (כ- 67 מיליארד דולר) ויותר מ -1,400 סניפים בפריסה ארצית, כולל כ-4,400 כספומטים. BDO  נחשב לבנק הגדול ביותר בפיליפינים מבחינת משאבים, הון, הלוואות לקוחות, פיקדונות ונכסים. בנוסף יש ל- BDO יש גם למעלה מ -20 משרדים בינלאומיים ברחבי אסיה, צפון אמריקה, אירופה והמזרח התיכון. פעילות הבנקאות של הקבוצה כוללת גם את China Banking Corporation שהוא הבנק השישי בגודלו בפיליפינים. למרות שמו הוא בנק מקומי פיליפיני אשר חברת SMIC מחזיקה כ-17% ממניותיו.
  • פיתוח אחזקה וניהול נדל”ן – חברת הבת SM Prime Holdings היא אחת מחברות פיתוח ואחזקת הנדל”ן הגדולות בפיליפינים ובאזור דרום-מזרח אסיה. מבחינת ניהול קניונים, היא החברה המובילה המפעילה 75 קניונים במדינה ו-7 נוספים בסין, ביניהם הקניון הגדול ביותר במדינה SM City North EDSA הממוקם בקזון סיטי והקניון המפורסם יותר Mall of Asia שהוא הרביעי בגודלו. מלבד פיתוח וניהול קניונים, החברה מפתחת ומנהלת כ-70 פרוייקטי מגורים באזור מטרו-מנילה ומחוצה לה, ביניהם מגורי יוקרה, זאת באמצעות חברת SM Development Corporation (SMDC) . החברה פעילה גם בתחום התיירות והנופש ומחזיקה 16 מלונות עם למעלה מ -1,900 חדרי אירוח וכן מרכזי כנסים.

השפעות משבר הקורונה

הסגרים הארוכים במהלכן נסגרו הקניונים וכן הגבלות שחלקן חלות עד היום, השפיעו באופן משמעותי על פעילות הקבוצה והובילו לצניחה חדה בפעילות הריטייל בשנת 2020 בהשוואה לשנה קודמת. למרות שיפור מסוים בדיווחי הרבעון ראשון של 2021, שנת 2020 הייתה בעיקרה שנה של ירידות חדות בהכנסות החברה.

הרווח הנקי של החברה צנח בשנת 2020 ב -48% לרמה של 23.4 מיליארד פזו (כ-480 מיליון דולר) בהשוואה לשנה קודמת בעיקר בשל הפסדים מעסקי הקמעונאות והבנקאות של החברה. בתוך כך זרוע הנכסים SM Prime רשמה ירידה של 52.7% ברווח הנקי ואילו הרווח הנקי מ- SM Retail Inc ירד ב -19% בהשוואה לשנה קודמת.

מתוך רצון לחזור לשגרה מהר ככל האפשר, תאגיד SMIC נרתם למבצע החיסונים ורכש כ-600,000 חיסונים באופן פרטי מרביתם עבור עובדי החברה וחלקם כתרומה למאמץ הממשלתי הפילפיני.

חדשנות ויזמות

כמו במקומות אחרים, תחום הדיגיטל והאונליין עבר מהפכה בפיליפינים במהלך הקורונה וב-SMIC שמו לב לכך ופעלו לעמוד בקצב. כך למשל השיק BDO Unibank את שירות הארנק הדיגיטלי BDO Pay שכרגע זמין ל18 מיליון הלקוחות של הבנק. שירות זה יתחרה בארנק הדיגיטלי המוביל והנפוץ בפיליפינים – Gcash מבית Globe Telecom וכן בשירות  Paymaya.

בענף הקניונים פועלים ב-SM נמרצות כדי לנסות ולהחזיר את ציבור הצרכנים לבקר שוב בקניונים ובמוקדי המסחר, תוך שילוב של אמצעים טכנולוגיים שונים ביניהם תרמומטרים (מדי חום) מתקדמים שלא מצריכים עיכוב בכניסה לקניונים ומסנני אוויר. לאחרונה נצפו גם רובוטים שדואגים לעשות חיטוי מדי כמה דקות ועל הדרך ללכוד את תשומת לב המבקרים.

ומה לגבי פעילות מול חברות ישראליות?

בשנה הקרובה נפעל לחיזוק הקשרים עם תאגיד SMIC ועם חברות הבת השונות במטרה לייצר הזדמנויות לתעשייה בישראל. מזמינים אתכם להמשיך לעקוב אחר הפעילות שלנו וכן לפנות אלינו לצורך חיבורים עסקיים עם אותם גופים.

*מסמך זה נכתב בשיתוף עם גב’ טליה פורה במסגרת פרויקט התמחות (מהארץ) בנספחות הכלכלית של משרד הכלכלה והתעשייה במנילה. במסגרת הפרויקט סקרנו מספר חברות מרכזיות הפועלות במרחב הכלכלי-עסקי בפיליפינים ופירסמנו את המידע לתעשייה.

 

 

צור קשר עם:

תומר היווי

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל