אז מתי נוכל להגיע לווייטנאם? עדכון קורונה – יולי 2021

השאלה שאנו בנספחות נשאלים רבות מאנשי עסקים, תיירים וכמובן המשפחה, היא "מתי כבר נוכל להגיע/ לחזור לווייטנאם?"

התשובה הקצרה – אנחנו לא יודעים. התשובה הארוכה – לא בקרוב, אבל בינתיים נספק הצצה למצב הקורונה במדינה והלך הרוח בממשלה.

וייטנאם נמצאת בגל קורונה רביעי, החמור ביותר עד כה מאז פרוץ המגפה בינואר 2020, עם מספר חולים חדשים בחודשיים האחרונים השווה לכפי 8 (!) ממספר החולים הכולל שנספר בוייטנאם בסך הכל עד אפריל 21.

כאמור בפוסטים קודמים המדינה סגרה שעריה בפני תיירים באופן מוחלט בתחילת 2020 ומאז פתחה רק לטפטוף אנשי עסקים ומומחים מקצועיים, זאת גם בכפוף להליך קבלת ויזה ארוך ותקופות בידוד משתנות. כיום כניסה למדינה מחייבת בידוד ארוך של 21 ימים בבית מלון ("מלונית קורונה") + 7 ימים בבית (או מלון "רגיל" למי שאינו תושב) + עד 3 בדיקות קורונה במהלך הבידוד + דיווח טמפרטורת גוף פעמיים ביום במהלך תקופת הבידוד.

בבחינת הנתונים היבשים, על פניו המצב לא נורא ביחס למצב שהיה בישראל או במקומות אחרים בעולם בשנה האחרונה (וייטנאם עם מעל 100 מיליון תושבים  וכ-23,000 חולים) אך מסיבות שונות מבצע חלוקת החיסונים החל באיחור בוייטנאם וקצב הגעת החיסונים למדינה איטי נכון להיום. כך שהאופטימיות היחסית שנשמרה בעבר על פתיחת שערים, פיילוט להפחתת זמן הבידוד למחוסנים הנכנסים למדינה והכרה בדרכון ירוק, פינו את מקומם לשיטת הטיפול הממשלתית שעבדה לאורך כל שנת 2020 בוייטנאם – סגירת המדינה לנכנסים והטלת סגרים אזוריים בפרובינציות הנגועות.

וייטנאם מחולקת ל-63 פרובינציות, והטיפול בענייני קורונה מתחלק בין משרד הבריאות הפדרלי לרשויות האזוריות. בין הפרובינציות קיים מערך צ'ק פוסטים (מחסום משטרתי) אשר מבטיח את היכולת של השלטון לעקוף את הגבלות התנועה והנחיות שונות לפי רוח התקופה. החל ממילוי פרטים אישיים והצהרת בריאות בשגרה, דרך  בדיקת חובה לקורונה בטרם כניסה לפרובינציה שכנה ועד לביצוע חסם מלא במצבי חירום.

חלוקת האחריות הזו בין הממשל הפדרלי למוניציפלי יוצר גם פערי מידע וחוסר בהירות באשר להנחיות הרשמיות. כך, קיים חשש בקרב התושבים המקומיים מלנסוע בין הפרובינציות. התושבים לא יודעים אם יוכלו להיכנס או שיצטרכו לחזור על עקבותיהם בעקבות מחסום משטרתי – המידע פלואידי ואינו ניתן לחזות מראש. בנוסף, ישנו חוסר התאמה בין היחס למגיעים מחוץ למדינה (הנדרשים לבידוד ארוך וקשוח) ובין נוסעים בתוך המדינה המגיעים למשל מסייגון, בירת הגל הנוכחי, להאנוי, ולפי הנחיות מסוימות נדרשים לבידוד של 7 ימים בלבד בבית אך בפועל נראה שבידוד זה אף לא נאכף.

הגל הנוכחי שהחל בצפון המדינה זלג דרומה והתגבר משמעותית במחוזות הדרום ובראשם סייגון, שם הודיע הממשל המקומי על סגר מלא החל מסוף השבוע האחרון.

בנוסף, עקב מספר מועט של חולים חדשים בהאנוי, הוחלט לסגור החל מהלילה את כלל הפעילויות הלא הכרחיות בבירה (תרבות, מסעדות וכיו"ב), פחות מחודש לאחר פתיחתן מחדש מהגל הקודם.

מערכת החינוך סגורה בכל וייטנאם החל מסוף אפריל.

 

במקביל מדינות מערביות וארגונים בינלאומיים שונים הודיעו כי לאור החמרת המצב במדינה, וייטנאם תקודם בסדר העדיפויות העולמי לקבלת החיסונים, ובסיוע דחיפה משמעותית של הממשלה המקומית, ניתן לראות שיפור בקצב הגעת החיסונים למדינה. עם זאת, נכון ל-10 ליולי, רק כ-3.8 מיליון מנות חולקו בוייטנאם (רובן אסטרהזניקה) עד כה ורק כ-0.3% מהאוכלוסיה קיבל את שתי מנות החיסון.

לסיכום, ההתמודדות המרשימה של וייטנאם עם הקורונה בשנת 2020 פינתה את מקומה למרדף אחר השגת חיסונים והבנה כי לאורך זמן מדיניות הסגר מהעולם החיצון אינה מבטיחה התמודדות מוצלחת עם הנגיף.

לנו נשאר לקוות שהמבצע הנוכחי יצליח ושהכלכלה הוייטנאמית, שהתמודדה בצורה כה מוצלחת עם הנגיף בשנה שעברה, תזכה לעמוד ביעדים שהגדירה הממשלה גם השנה.

בשולי הדברים יצויין שלמרות שהממשלה עסוקה מאוד במצב הקורונה, החברות הפרטיות מעולם לא פסקו מלעבוד ויש הזדמנויות רבות ליצואנים ישראלים בוייטנאם, גם בזמנים אלו.

אבל על כך בפוסטים אחרים…

לקריאת הסקירה הכלכלית המלאה שהכינה הנספחות הכלכלית בוייטנאם, כאן.

צור קשר עם:

גל סף

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל