פונה – העיר שהפכה מבירת אימפריה לבירת יצרניות הרכב

משחק הבאדמינטון הומצא שם (ואף נקרא בשלב מסויים Poony על שם העיר), מרכז אקדמאי ועיר סטודנטיאלית אשר מושכת צעירים מרחבי הודו ומקום מעולה להעביר בו את תקופת הפנסיה. לא הרבה מכירים את פונה, אך מדובר בעיר יפה, עם אוכלוסיה צעירה, היסטוריה מעניינת ומרכז כלכלי ותעשייתי מן החשובים בהודו.

פונה החלה לשגשג כמרכז פוליטי, כלכלי ותרבותי חשוב כבר בשלהי המאה ה 17. כבירת האימפריה המראטהית, ששלטה במרבית תת היבשת ההודית לתקופה של כ 200 שנה, הפכה פונה לאבן שואבת לפילוסופים, סוחרים, מלומדים, קציני צבא, מחפשי עבודה ובקיצור – לכל מי שחיפש עניין או שאף להתקדם בחיים. עם הרחבת הנוכחות הבריטית בהודו, ירדה פונה ממעדה כמרכז פוליטי, ומרכז הכובד הועבר, על ידי הבריטים עצמם, למומבאי. לאורך 150 השנים האחרונות פונה היתה האחות הקטנה והפחות מוכרת של מומבאי לבאים מחוץ להודו. עם כ 7 מיליון תושבים היא העיר השנייה הכי מאוכלסת במדינת מהרשטרה, והמרכז הכלכלי החשוב במערב הודו, למעט אמדבאד ומומבאי.

 

“דיטרויט של הודו”

מרצדס, סקודה, פיאט, לנד רובר, יונדאי ופולקסוואגן הם רק חלק מן היצרניות הבינלאומיות אשר פועלות בפונה. בנוסף, יצרניות רכב מקומיות, חברות ענק בפני עצמן, דוגמת, טאטא, מהינדרה, Bajaj, Force Motors, וחברת Suzuki -Murati (חיבור יחודי בין סוזוקי היפנית לתאגיד מקומי) גם הן פועלות בעיר ובסביבתה. ליצרני הרכב מרכזי מו”פ, מפעלי הרכבה, ספקי חלקים ורכיבים (Tier2 ו Tier3) לשוק הרכב וכל התעשיות התומכות. מכאן  קיבלה פונה את כינוייה: “דיטרויט של הודו”. חשוב לציין שחברות הרכב המקומיות מייצרות את כל כלי הרכב החל מכלים דו גלגליים ועד אוטובוסים, משאיות ואף רכבים לשימוש הצבא ההודי. בכלל, כשנוסעים בהודו, כמעט כל הרכבים שנמצאים על הכביש הם Made in India, גם אם מדובר בטויטה או הונדה – ברוב המקרים הרכב עצמו יוצר בהודו. רכבים מתוצרת אירופה וארה”ב הם נדירים יחסית וכמעט שלא נתקלים בהם. כנראה שכלכלה צומחת עם שוק רכב של יותר מ 300 כלי רכב (אזרחיים בלבד) הוא גדול מספיק בשביל לקיים את עצמו.

 

לא רק תעשיית רכב

פונה מושכת אליה צעירים משכילים בשנים האחרונות ובמקביל חברות עתירות ידע ומרכזי IT. בעשור האחרון הוקמו בפונה וסביביתה מרכזי חדשנות, R&D, משרדי חברות תוכנה וספקי שירותים שונים מעולמות ההיי טק. ענקית התוכנה ההודית, Wipro, אשר ממוקמת בדרום הודו, מקימה מרכז ענק נוסף בפונה וכך גם חברת TCS (Tata Consulting Services)- המעסיק הפרטי הגדול בהודו בשנים האחרונות. אינטגרטורית התוכנה העולמית Tech Mahindra, חברת CISCO וגם Amdocs הישראלית – לכולן יש נוכחות ומרכזים ענקיים בפונה. השילוב בין עיר סטודנטילאית ומרכז תעשייתי, הפך את פונה לעיר הכי עשירה בהודו במונחי שכר ממוצע לנפש.

 

 

גם אתן/ם רוצים/ות לפרוץ ולהצליח בבירה העסקית של הכלכלה הגדלה בעולם? מעונינים למצוא לקוחות בשוק ההודי הענק? יש לכם מוצר שאתן חושבות שיכול לעבוד בתת היבשת ההודית? דברו איתנו!

אתם ואתן מוזמנים/ות לפנות אלינו, צוות הנספות המסחרית במומבאי, ונשמח לעזור לכם/ן לבחון את אינסוף האפשרויות שנמצאות בהודו, ולזהות את הזדמנויות עסקיות מעולות!

חברות המעוניינות לנצל את ההזדמנות מוזמנות לפנות אלינו כאן.

 

אתם מוזמנים להמשיך ולעקוב בבלוג זה ובדף ה LinkedIn  של הנספחות לעדכונים שוטפים.

 

 

 

 

צור קשר עם:

שגיא איצ'ר

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל