שוק שירותי התוכנה ההודי במגמת צמיחה – הזדמנות עסקית לסטארטאפים ישראלים

בנגלור נחשבת בירת IT בהודו, עם חברות תוכנה רבות דוגמת אינפוסיס וויפרו הנחשבות מובילות ברמה עולמית. סקטור זה מאגד מספר תתי תחומים הכוללים: מובייל, דאטה אנליטיקס ואינטליגנציה מלאכותית, פינטק, מחשוב ענן ו-IOT, בין היתר. טכנולוגיית מידע ומיקור חוץ של תהליכים עסקיים הם בין השירותים הצומחים ביותר בהודו. הפעילות של הנספחות המחסרית בבנגלור בסקטור הזה מאופיינת בייזום וארגון משלחות נכנסות עם חברות מטרה גדולות, וכן בעבודה על אירועי דגל של מינהל בחר חוץ ומכון היצוא, דוגמת MWC, הו מתאמת הנספחות פגישות עסקיות לחברות הישראליות המשתתפות.

עם פרוץ משבר הקורונה, סקטורים רבים נפגעו בהודו. עם הפסקת הטיסות הבינלאומיות, והסגרים הקשים, כלכלת הודו צמחה שלילית במהלך שנת 2020-2021. ברם, סקטור אחר שלא נפגע, ואף צמח יותר, הנו סקטור שירותי התוכנה. ככל שהעולם עבר ביתר שאת לעבוד דיגיטלית ואונליין, כך הביקוש לשירותי תוכנה הודים בעולם גבר.

הנספחות בבנגלור שמה לה למטרה להיות בקשר ישיר עם חברות התוכנה המובילות. הרציונל הוא לחבר סטארטאפים ישראלים מבטיחים אשר ברובם שמים דגש על פיתוח מוצר (PRODUCT) חדשני, ולשלב אותו בשירותי התוכנה (SERVICE) שמציעים חברות התוכנה ללקוחות קצה. בכך נוצרת סינרגיה המשרתת את כל הצדדים.

האתגרים בעבודה מול האינטגרטורים הנה מגוונים, ומרכזי בינהם הוא שלוקח תהליך ולידציה ארוך עד שחברת תוכנה  "מאשררת" כי הפתרון של הסטארטאפ מספיק בשל ומבוסס על מנת להציע אותו ללקוח הקצה. למעשה, נכון להיום, מספר מועט של חיבורים עסקיים מוביל בסופו של תהליך ליישום בפועל של פתרון הסטארטאפ ע"י האינטגרטור. בנוסף, תמיד קיים החשש שחברת התוכנה תנסה "לשכפל" את הפתרון ולהציע אותו בעצמה ללקוח הסופי, וזאת מכיוון שהאינטגרטור יחשוש להסתמך לאורך זמן על פתרון של חברה חיצונית. לרוב בעולמות התוכנה, אין הגנה של זכויות קניין כמו על פטנטים, וחברות ישראליות רבות מסתמכות על "להסתיר" את ליבת הפתרון (למשל, האלגורתים של ה-AI). אך, ככל שעובר הזמן, כך חברות מתחרות יכולות לפתח אלגוריתם מתוכמים ביתר קלות. זהירות ומציאת שותפים אמינים היא לכן כורח המציאות.

עם כל זאת, אני מוצא שהמגמה לשת"פ בין חברות תוכנה לעבודה עם סטארטאפים, במה שקרוי "Open Innovation", ישתפר ויצמח בשנים הקרובות. לחברות תוכנה גדולות ייקח הרבה מאד זמן לפתח בעצמן פתרונות חדשניים, והן תצטרכנה את החדשנות הסטארטפיסטית לבדל עצמן מהתחרות. בנוסף, ברגע שסטארטאפ מצליח לעבוד בהצלחה עם אינטגרטור, קיימת אפשרות לאותו אינטגרטור לבחון אפשרות רכישה של הסטארטאפ הישראלי.

הנספחות המסחרית בבנגלור משתתפת בסמינרי תוכנה רבים בבנגלור, ומשמרת קשר שוטף עם אינטגרטורים.

הנספחות מזמינה סטארטאפים ישראלים ליצור קשר ולבחון יחדיו אפשרויות חיבור עם חברות התוכנה ההודיות.

 

 

צור קשר עם:

שי מוזס

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל