אוסטרליה מובילה את רשימת הערים הטובות ביותר למחיה ומגורים – Global Livability Index

כבכול שנה, מפרסמת חטיבת המחקר של המגזין הבריטי היוקרתי The Economist (EIA שמה) את אינדקס רשימת הערים הטובות ביותר למחיה ומגורים. פרסומו השנה מתייחס לשנת 2020 וככזה עומד בסימן ההתמודדות והמאבק בנגיף הקורונה בדגש על איכות השירותים העירוניים והחברתיים השונים שזכאים להם תושבי הערים השונות, כמו גם הגישה הנוחה אליהם. אע”פ שעריה הגדולות של אוסטרליה: סידני ומלבורן מופיעות ואף מככבות ברשימה זו שנה אחרי שנה כשמלבורן אף הובילה את הרשימה במקום הראשון במספר הזדמנויות שונות ‘כעיר הטובה בעולם למחיה ומגורים’ הרי שהפרסום השבוע הצליח להפתיע אף יותר את פרנסי ותושבי עריה המרכזיות של אוסטרליה אחרי שלא פחות מ 4 ערים אוסטרליות: אדלייד, פרת’, מלבורן ובריסביין דורגו כמובילות העשיריה הראשונה (במקומות ה 3, 6, 9 ו 10 בהתאמה) וסידני שהגיעה למקום ה 11. הנתונים מרשימים אף יותר כאשר ברשימה מופיעות גם שתי עריה המרכזיות של ניו זילנד, אוקלנד וולינגטון במקומות הראשון והרביעי.

אין ספק שעריהן המרכזיות של שתי מדינות הפסיפיק הדומיננטיות, אוסטרליה וניו זילנד מובילות באופן חסר תקדים את הרשימה בהשוואה גלובלית בהמשך לכך שהן מאפשרות לתושביהם ואזרחיהם רמה ואיכות חיים שהם מהגבוהים ביותר מבין 140 הערים והמטרופולינים שנבחנו בהשוואה גלובלית.

מדד ‘איכות ורמת החיים’ של מגזין האקונומיסט מדרג את הערים על בסיס יותר מ 30 גורמים איכותיים וכמותיים בחמש קטגוריות רחבות: יציבות, בריאות, תרבות וסביבה, חינוך ותשתיות.

לראשונה השנה, בשל המגיפה, הוסיף האינדקס הנוכחי אינדיקטורים חדשים שלא היו קודם לכן דוגמת עומס מצטבר על מערכות הבריאות כמו גם מגבלות על קיומם של אירועי ספורט מקומיים, תיאטראות, קונצרטים למוזיקה, מסעדות ובתי ספר.

בשל עובדה זו, ובהמשך לניהול המוצלח והמתמשך של ניו זילנד ואוסטרליה את משבר הקורונה, זכו כל עריהן ביתרון מובנה בבחינת דירוג רמת איכות החיים שנבדקה. אע”פ שכולן זוכות בכל שנה לציונים ודירוגים גבוהים השוואתיים, הרי שהשנה המציאות הביאה לכך שמצד אחד היותן איים מרוחקים באוקיינוס השקט שבחרו לסגור את גבולותיהן היבשתיים באופן גורף ומלא ולמנוע כניסת זרים שאינם תושבים או אזרחים ע”פ תקופה ארוכה של מעבר לשנה (ורק בחודש אפריל השנה החלו שתי המדינות בהפעלת בועת טיסות Travel bubble ביניהם בלבד) יצרה לשתיהן יתרון משמעותי שאפשר להם לדכא את התפשטות הנגיף ולהתמודד בקלות יחסית באמצעות מדיניות של סגרים ומגבלות חברתיות משך מרבית שנת 2020 ומבצעי חיסונים החל ב 2021. כל זאת, כאשר מרבית עריה הגדולות של אירופה ומדינות צפון אמריקה מתקשות להתמודד עם התפרצות והתפשטות המחלה, היקפי התחלואה והשלכותיהם הרבות.

בשל כך, השפעות והשלכות נגיף הקורונה היו משמעותית על הדירוג ע”פ עורכי המחקר, מציאות שיצרה טלטלה גדולה בבחירת עשרת הערים המובילות של השנים האחרונות, כך גם לאורכו של דירוג 140 הערים. דוגמה לכך היא ווינה – בירת אוסטריה, שבאופן עקבי ממוקמת בצמרת הדירוג ובאחד המקומות הראשונים והשנה ‘הגיעה’ רק למקום ה- 12, בעוד מרבית עריה של אוסטרליה, ניו זילנד ויפן נותרו פתוחות יחסית, עם זמינות טובה של שירותים ציבוריים, בעוד שמערכות הבריאות שלהן היו גמישות עקב מספר מקרי הדבקה ותחלואה נשלטים ונמוכים יחסית בהשוואה גלובלית.

דוגמה מעניינת היא העיר הונולולו בירת הוואי שהייתה המרוויחה הגדולה ביותר במדד, אחרי שעלתה לא פחות מ 46 מקומות למקום ה 14 בהמשך למאמציה להכיל את התפשטות הנגיף מחד והשקת תוכנית חיסונים מהירה מנגד. בין הערים האחרות שהיסטורית מוקמו במקומו גבוהים הם טייפה שסיימה רק במקום ה-33 וסינגפור במקום ה-34.

ההפתעה האוסטרלית הגדולה ביותר ‘שייכת’ ללא ספק לאדלייד, בירתה של מדינת דרום אוסטרליה, עיר שמונה כ 1.3 מיליון תושבים שקיבלה תוצאה מושלמת בבחינת תפקודן של מערכות הבריאות והחינוך כמו גם קיימות ואיכות התשתיות. רוה”מ המדינה Steven Marshall ניצל את ההזדמנות הייחודית ובהודעה לתקשורת המקומית מסר ש’באוסטרליה כולם יודעים שיש לנו איכות חיים מעולה, בטוחה, ברת קיימה ואיכותית, עכשיו, כל העולם יודע על כך וזוהי גאוותנו’.

למתעניינים, תל אביב, העיר הישראלית היחידה שדורגה במדד השנה הגיעה למקום ה 79, ירידה של חמישה מקומות משנה קודמת אז מוקמה במקום ה 74.

צור קשר עם:

שי זריבץ'

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל