תמונת מצב קורונה באוסטרליה – נתונים ועדכונים מחצית שנת 2021

אוסטרליה התמודדה ועדיין מתמודדת בהצלחה רבה מאוד עם נגיף הקורונה בשטחה.

לפניכם עדכון וסטטוס תמונת המצב באוסטרליה שהצליחה להגיע להישגים מרשימים במאבק בנגיף והשלכותיו, ונמצאת בעיצומו של מהלך חיסונים נרחב עבור אוכלוסייתה שמונה כמעט 26 מיליון תושבים.

בדומה לכל מדינות העולם, נגיף הקורונה יובא לשטחה בתחילת 2020 והוביל במהרה לשיעורי הדבקה ותחלואה נרחבים כמו גם לתמותה גוברת בעיקר בקרב אוכלוסיות בסיכון. תגובת ממשלת אוסטרליה הייתה מהירה וכללה השתת מגבלות על התנועה בין 8 מדינות הפדרציה, עצירת טיסות בינלאומיות ממנה ואל שטחה כולל ולרבות של אזרחיה ותושביה שביקשו לחזור הביתה לאוסטרליה ממדינות שסבלו במיוחד מהתפרצות המגיפה.

בנפרד, פעלה ממשלת אוסטרליה להקצות משאבים עצומים, חסרי תקדים בהיקפם במסגרת מעורבות ממשלתית וסיוע כלכלי נרחבים בכדי לסייע לכלכלה ולתעשייה המקומית שנפגעו מהשלכות המשבר להתמודד ולהיחלץ ממנו. סיוע ותוכניות מימון  שספציפית יועדו לחברות, תאגידים, מעסיקים ומועסקים שאיבדו את מקום עבודתם. על כך כבר נכתב ופורט בהרחברה בפרסומים קודמים של הנספחות הכלכלית באוסטרליה.

נכון לכתיבת שורות אלו, בשבוע ראשון של חודש יוני 2021 מצב התחלואה באוסטרליה הוא נמוך מאוד ובמידה רבה ניכר שהמדינה הצליחה להתגבר על התפרצות הנגיף ולחזור לשגרה כמעט מלאה עם מגבלות רבות שיפורטו בהמשך.

על אף שהמשבר טרם חלף, ניתן כבר לאמוד את השלכותיו והשפעותיו על החברה והכלכלה של אוסטרליה.

קצת מספרים: מאז זיהוי המקרה הראשון של חולה בנגיף בפברואר 2020, נדבקו בו מעל ל- 30 אלף אזרחים, מרביתם הבריאו ללא צורך בטיפול רפואי, אחרים 910 חולים שאושפזו וטופלו אך נפטרו מהנגיף וסיבוכיו. נכון לכתיבת שורות אלו בשבוע הראשון של חודש יוני, ידועים 110 מקרים חיוביים מדווחים במדינה כולה, מהם 21 שנמצאים בטיפול בבתי חולים.

אף על פי שמשך תקופה ארוכה ובמרבית חודשי שנת 2021 לא זוהו מקרים חיוביים באוסטרליה כלל, הודות לכך שמאז מרץ 2020 גבולותיה סגורים ולא מתאפשר למי שאינו אזרח או תושב אוסטרליה להגיע לתחומה באופן מקיף וגורף לרבות עבור מקרים חריגים, שמזה כשבועיים קיימת התפרצות מקומית במדינת ויקטוריה והממשלה המקומית הכריזה על סגר מיידי (Snap Lockdown) שנקבע להסתיים ביום שישי, 11 ביוני.

ההתפרצות בוויקטוריה, תולדה של אזרח חוזר שנשא את הנגיף ששב מהודו והושם בבידוד בן שבועיים, הינו המקרה השביעי במספר הסגרים המקומיים והמידיים שהוחלט עליהם כתגובה להתפרצויות מקומיות באיזו משמונה מדינות הפדרציה, כולל לאחר זיהוי מקרה בודד של הדבקה בנגיף במדינת מערב אוסטרליה WA בחודש ינואר השנה, שחייבה את תושבי כל מדינה זו בסגר מהיר בן 5 ימים.

החמור והארוך מכולם היה ‘הסגר על מדינת ויקטוריה’ שנמשך על פני 113 ימים (כמעט 4 חודשים) לאחר התפרצות שיצאה משליטה החל בחודש יוני שנה והאמירה בשיאה עד כדי 7,00 חולים מאומתים.

בתגובה להתפרצות רחבה זו החליטה ממשלת ויקטוריה בה מתגוררים כמעט 7 מיליון מיליון תושבים (מהם מעל ל 5 מיליון בעיר מלבורן), על הסגר הארוך ביותר שהיה עד כה באוסטרליה שגבה בתגובה מחיר אישי, חברתי וכלכלי עצום מתושבי מדינת ויקטוריה והיה בעל השפעה גם על אזרחי ותושבי יתר מדינות הפדרציה. זאת, משום היותה של מלבורן עיר מרכזית לביקורי עבודה, משפחה ותיירות עבור תושבי אוסטרליה כולה.

סה”כ מדינת ויקטוריה עברה 4 סבבים של סגרים שונים למשך פרקי זמן שונים, מרביתם קצרים יחסית בני מספר שבועות כל אחד, וסגר ארוך ואינטנסיבי שנמשך מחודש מיוני ועד לסוף אוקטובר 2020 במהלכו הכריזה הממשלה המקומית על ‘מצב חירום’ (State of Disaster) שחייבו מגבלות קשות על התנועה והיציאה מהבית לכל סיבה או מטרה.

אוסטרליה החלה את קמפיין מבצע החיסונים כנגד נגיף קוביד (Rollout Campaign) בסוף חודש פברואר 2021 כשמטרתו המוצהרת היא חיסון כל מי שמעוניין להתחסן באוסטרליה עד לתחילת שנת 2022.

המבצע הגדיר קטגוריות גיל כמו גם דחיפות והכרח מיידי (צוותים רפואיים, אוכלוסיית הגיל השלישי קיבלו קדימות והעדפת ראשונים) ויצא לדרך באמצעות חיסוני חברת פייזר-Biontech. ע”פ נתוני שבוע זה רק כ 15% מאוכלוסיית אוסטרליה כולה קיבלה עד כה את מנת החיסון הראשונה ופחות מ 2% את מנת החיסון השנייה (קצת פחות מחצי מיליון אזרחים).

בקרב דעת הקהל באוסטרליה קיימת ביקורת מתמשכת על הממשלה המקומית שבניגוד לישראל לא הזדרזה לחתום על הסכמים עם חברות התרופות שהן יצרניות החיסונים השונות, ובשל כך נדחקה לסוף התור. כאשר כבר חתמו ושילמו עבור חיסונים, בחרו בחיסון של חברת אסטרזניקה שמיד לאחר השימוש בו נתגלה ויכוח על מידת בטיחותו בעיקר בשל מספר מקרים קטן יחסית של כרישי דם בקרב מתחסנים בבריטניה ובמדינות אחרות באירופה.

מכל מקום, בניגוד גמור לישראל שהצליחה בפרק זמן קצר מאוד לקבל כמויות מספקות של חיסוני חברת פייזר, ממשלת אוסטרליה מצדה הזמינה כ 40 מיליון מנות חיסון של פייזר כשנכון להיום סופקו לה רק 1.7 מיליון מהם ו 45 מיליון מנות חיסון של אסטרהזניקה מהן סופקו לה עד כה כ 714 אלף בלבד. שתי חברות נוספות מהם נרכשו מעל ל 70 מיליון מנות חיסון (מודרנה ו Novavax) טרם קיבלו אישור שימוש או שנמצאים בשלבי פיתוח אחרונים.

נכון להיום, אוסטרליה עדיין סגורה ובהמשך להיותה אי גדול באוקיינוס השקט, היא מונעת מכל מי שאיננו אזרח או תושב להגיע ולבקר בה. חמור מכך, ועל אף שאפשרה מספר טיסות חילוץ ייעודיות עבור תושביה ואזרחיה שהביעו רצון בכך לחזור לארצם מחו”ל, ממשלת אוסטרליה איננה מאפשרת לכל אזרח שמעוניין לחזור למדינתו באופן חופשי, אם אינם עומדים בקריטריונים ומכסות שנקבעו על החזרה למדינה.

בהמשך להצלחה בהתמודדות עם התפשטות הנגיף באוסטרליה (כמוו גם בניו זילנד שהייתה מהמדינות הראשונות לסגור את עצמה מפני מבקרים זרים ולהפעיל מדיניות קשיחה של סגר וריחוק חברתי כדי למנוע את התפשטות המחלה), בחרו שתי המדינות להפעיל בועת תיירות החל מה 19 באפריל, ללא הצורך בבידוד בהגעה אל נמלי היעד בשתי המדינות, מודל שמתקרא The Trans-Tasman Travel Bubble.

בועה נוספת הפעם עם סינגפור תוכננה להיפתח עבור תושבי ואזרחי שתי המדינות, אולם לאור התפרצות מחודשת בסינגפור בשבועות האחרונים שחייבה את תושבי האי ב-21 ימי סגר החל באמצע חודש מאי כולל מגבלות ריחוק חברתי, הוקפאו נכון לרגע זה התוכניות להשיק את היוזמה ולהתחיל בהדרגה מהלך של חזרה לשגרה.

צור קשר עם:

שי זריבץ'

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל