פיליפינים – סקירה כלכלית מעודכנת לשנת 2021

שנת 2021 עמדה בסימן התאוששות כלכלית ממשבר הקורונה והסתכמה בצמיחה בשיעור של 5.7%, זאת לאחר התכווצות של 9.6% בשנת 2020 בעקבות הסגרים הארוכים וההגבלות. את העדות לכך ניתן לראות בזינוק של 47% בהיקף יבוא הסחורות לפיליפינים, עליה של 14% בהיקף היצוא ובאופן כללי עליה ברמת הצריכה הפרטית ברחבי המדינה.

נכון לטרום שמשבר הקורונה, הפיליפינים היא מהכלכלות הצומחות והדינמיות ביותר באזור אסיה-פסיפיק ובפרט באזור דרום-מזרח אסיה עם שיעור צמיחה כלכלית ממוצע של 6.4% בשנה במהלך העשור הקודם (2010-2019). זאת, הודות לכח עבודה גדול וצעיר המאופיין בשיעורי אבטלה נמוכים, גידול בשיעורי העיור, צמיחת מעמד ביניים ועלייה ברמת הצריכה הפרטית. בזכות הצמיחה הכלכלית בשנים האחרונות הפיליפינים בדרך לשינוי סטטוס ממדינה בעלת הכנסה בינונית-נמוכה (lower middle-income) להכנסה בינונית-גבוהה (upper middle-income ) על פי הגדרות הבנק העולמי. מנועי הצמיחה הכלכלית בפיליפינים בשנים האחרונות הם תעשיות השירותים העסקיים – בדגש על שירותי מיקור חוץ של תהליכים עסקיים (BPO) ותעשיות נוספות כמו נדל”ן, ביטוח ופיננסיים. זאת לצד תעשיית תיירות שמתאוששת בימים אלו ובעבר היוותה מוקד מרכזי למשיכת השקעות זרות.

 

 

אתגרים לא חסר. פגעי אקלים (בעיקר סופות טרופיות קיצוניות), התפרצויות וולקניות ורעידות אדמה גורמים מדי שנה לנזקים ולהשבתת פעילות כלכלית באזורים שונים במדינה. כמו כן הסכסוך המתמשך בחבל בנגסמורו (המכונה מורו) באי מינדנאו יוצר לפרקים חוסר יציבות אזורית באי הדרומי. אך בכל זאת, בשנים האחרונות פיליפינים מהווה יעד אטרקטיבי עבור החברות הישראליות. זאת בין היתר בשל היחסים הטובים בין המדינות, האהדה לישראל בקרב הרוב הנוצרי במדינה, השימוש הנרחב בשפה האנגלית – בפרט בקהילה העסקית, וכן בשל הביצועים הטובים של הכלכלה המקומית המתפתחת וההזדמנויות הטמונות בה. הוכחה לכך ניתן לראות בין היתר בהיקף הסחר שצמח בכ-23% בין השנים 2017-2021, בעיקר בשל עליה בהיקף ביצוא הישראלי.

בינתיים, נתוני הרבעון הראשון של שנת 2022 מבשרים על צמיחה כלכלית של 8.3% כאשר תחזית הצמיחה לשנה המלאה עומדת על 7-9%. הממשל החדש שיחל תפקידו ביולי 2022 והנשיא שיעמוד בראשו, יתוו את המדיניות הכלכלית לשש השנים הקרובות, וכן יתמודדו בטווח הקצר עם הסוגיות הבוערות שעל הפרק ביניהן עליית המחירים בעקבות המלחמה באוקראינה, שיעורי העוני והאבטלה הגבוה יחסית והחמרה במדדי אי השוויון החברתי-כלכלי.

לסקירה המלאה – הפיליפינים – סקירה כלכלית 2021

קריאה מהנה !

צור קשר עם:

תומר היווי

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל