מה הקשר בין אלון מאסק וחוות חזירים בוייטנאם?

כמו טסלה, גם וייטנאם גילתה בשנים האחרונות את היתרונות הכלכליים שטמונים בהתייעלות סביבתית. המדינה החלה את השלב הרביעי בתוכנית הביוגז שלה לחוות חזירים וגם מתרחבת להיבטים כלכליים נוספים של הקרבון קרדיטס. 

סוד ידוע הוא שחלק ניכר מהרווחים של חברת טסלה של אלון מאסק הוא לא ממכירת רכבים, אלא מכירת קרדיטים לפליטת פחמן (Carbon Credits).

החקיקה הסביבתית בעולם מחייבת את החברות המייצרות לא לחרוג מכמות פליטות פחמן מסוימת. חריגה היא יקרה מאוד ומצריכה אישור מראש.
הראש הקפיטליסטי כבר חשב על פתרון לפני זמן רב – חברות אשר לא “מנצלות” את כל רישיון הפליטה שלהם, יכולות למכור את היתרה לחברות ש”זקוקות” לקרדיטים האלו על מנת להמשיך בקווי ייצור מזהמים יותר. 

זאת היתה שיטה גאונית של החברה להתקיים בשנים הראשונות (וגם פה) אבל זה עובד כה טוב לטסלה, שגם היום זה אחד המרכיבים החשובים בהכנסות החברה.

ברבעון השני של 2020 הכניסה החברה ממכירת הקרדיטים 428 מיליון דולר וברבעון השלישי יצרניות מכוניות מתחרות כבר שילמו לחברה של אלון מאסק 518 מיליון דולר.

וייטנאם גילתה את הטריק הזה עוד בשנת 2003, כשמשרד החקלאות המקומי יזם בשיתוף פעולה עם SNV, ארגון הפיתוח ההולנדי, את פרויקט הביוגז.

בוייטנאם מגדלים כ-27 מיליון חזירים. הפסולת המופקת בחוות החזירים בעבר הייתה נשפכת לביוב או במקרה הטוב מועברת לאתר פסולת. 

הפרויקט בא לשכנע את חקלאי וייטנאם לעבור לשיטות טיפול בפסולת אשר ישמרו על הסביבה, התנאים הסניטריים בישובים שלהם וגם יתרמו להם כלכלית. בנוסף מטרת הפרויקט היא לסבסד ולסייע לרשויות בפריסת הטכנולוגיות והטמעת הידע.

ברמה הלאומית, פריסת מערכות הביוגז מהווה מעין חסכון בקרדיטים המצטברים לכדי כמות משמעותית, שניתן למכור אותה בשוק הגלובאלי למדינות שכנות או אף לארגונים בינלאומיים גדולים. 

פרויקט הביוגז השיג תוצאות יפות, ובשילוב רגולציה ממשלתית כיום לכ-60% ממגדלי החזירים במדינה יש מתקן ביוגז שמטפל ביציאות החזירים וממיר אותם לגז בישול.

אך יש עוד מה לעשות. מעבר ל-40 האחוזים שעוד שופכים את הפסולת לביוב (ובמקרים רבים הופכים כפרים שלמים לסכנה תברואתית), גם 60 האחוזים שכבר בנו מתקן ביוגז, משתמשים בעיקר במתקנים מיושנים והדורשים תחזוקה והוצאות רבות. 

מעבר לכל, למחלקה הרלוונטית במשרד החקלאות הוייטנאמי נותרו 4 מיליון דולר בתקציבה לפרויקטים של טכנולוגיות ביוגז לחוות חזירים לשנת 2021. 

הסכום הזה שווה ל-700 מיליון קרדיטים שמתוכננים להתפרס בפרויקטים ב-10 פרובינציות במדינה.

מעבר לכך, ארגונים בינ”ל העובדים במדינה דוחפים לבחינת אפשרויות נוספות להרוויח ממכירת קרבון קרדיטס.

חשוב לציין, לזכות בפרויקט ממשלתי בוייטנאם הוא לא דבר פשוט, ומצריך מחקר מעמיק של השוק ותנאי ההסכם, וחתימת הסכם עם חברה מקומית לייצוגה בפרויקט. 

חברות המעוניינות לשמוע עוד בנושא, מוזמנות ליצור קשר עם הנספחות הכלכלית של משרד הכלכלה בוייטנאם.

 

 

צור קשר עם:

גל סף

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל