הגל השלישי בתאילנד מייצר (גל של) ביקורות

כזכור, בפוסטים קודמים תיארנו את האופן שבו תאילנד בחרה להתמודד עם מגיפת הקורונה. בעוד תאילנד היא המדינה הראשונה בעולם "שזכתה" לזהות את הקורונה בשטחה (מלבד סין כמובן), מספרי המאומתים נשמרו יחסית נמוכים בגל הראשון, אי שם במרץ 2020 וגם בגל השני. אחת הסיבות שתאילנד הצליחה לשמור על מספרים נמוכים, היתה המחיר שהמדינה המתויירת בחרה לשלם. מלבד המשמעת היחסית שקיימת בתאילנד בכל האמור לחבישת מסיכות ושמירת מרחק, תאילנד בחרה לסגור את הגבולות ומנעה מתיירים ומאנשי עסקים להיכנס לתחומה כבר במרץ שנה שעברה. החלטה זו אמנם פגעה קשות בצמיחה של המדינה האסייתית, אך שמרה על מספר חולים נמוך ובתי החולים נמנעו ממצב של קריסה. ניתן לטעון כי במידה והממשלה היתה בוחרת שלא לשלם "מחיר" של סגירת גבולות, המספרים היו גבוהים משמעותית והפגיעה בכלכלה היתה מגיעה מסגרים והגבלות שהיו נכפים על האזרחים.

כך או כך, המדינה צלחה בניסיונה להגן על אזרחיה מפני המגיפה. כיום, מסתבר שלהצלחה זו יש השלכות – האסטרטגיה שבחרה הממשלה בכל האמור לתכנית החיסונים מסתמנת ככישלון חרוץ, יתכן שבין היתר, עקב שאננות מסוימת ששייכת רק למדינות שלא חוו גל מסיבי של חולים. הממשלה נקטה בשני צעדים ראשונים – ראשית, הממשלה (וארמון המלוכה) התקשרה עם חברת אסטרה-זנקה על מנת להקים מפעל חיסונים על אדמת תאילנד. הגופים יצרו מעין JV מקומי על מנת לייצר את החיסונים באופן מקומי ולהוות, בטווח הארוך, האב חיסונים לדרום מזרח אסיה. על אף שנראה כי מדובר באסטרטגיה נכונה לטווח מהארוך, בייחוד לאור העובדה שככל הנראה לא מדובר בחיסון חד פעמי, הדבר כרוך בפרוצדורה ארוכה הכוללת אישורים רבים לתרופה המיוצרת, באופן שמעכב מאוד את פרויקט חיסון האזרחים. כצעד שני, בחרה הממשלה לאשר את החיסון הסיני Sinovac לייבוא, אך נראה שלא בכמויות מספקות (בין היתר, ככל הנראה, במחשבה שהייצור המקומי יכסה את מירב הדרישה).

נכון ליום כתיבת שורות אלו, כ-1.2 מיליון אזרחים חוסנו בחיסון הסיני בתאילנד ונראה כי חלה עליה בביקורת הציבורית כנגד קצב מתן החיסונים המקומי. ביקורת זו מתעצמת בעיקר עקב הגל השלישי של הקורונה שפוקד בימים אלו את תאילנד, עם כמעל 2000 חולים מאומתים ביום. תאילנד חווה תסכול מאחר ועד לפני כשבועיים היה דיון ער לגבי תכנון הממשלה לפתוח חלקים בתאילנד כפטורים מבידוד למחוסנים. התאריך נקבע לתחילת חודש יולי והאי פוקט נבחר כניסיון להחזיר את התיירות התאילנדית למסלול נורמלי (לפחות לתיירים מבוגרים ומחוסנים). עקב הגל השלישי, נראה שתכנונים אלו לא יצאו לפועל ופתיחתה של תאילנד לתיירים ואנשי עסקים תדחה עד שכמות מספקת של אזרחים תחוסן. הטיימליין הנוכחי (האופטימלי) הוא תחילה של מתן חיסונים באופן מסיבי בחודש יוני, לאחר קבלה של כלל האישורים למפעל החיסונים.

בנתיים, הממשלה פנתה לשוק הפרטי בבקשה לסייע בייבוא של חיסונים של פייזר, מודרנה, ספוטניק ואחרים. הממשלה הבטיחה כי יינתן FDA ליבואנים המעוניינים להפיץ את החיסון. עם זאת, רשימת ההמתנה לקבלת החיסון היא ארוכה ולא בטוח שהשוק הפרטי יוכל להרים את הכפפה הזו בשלב הנוכחי – והמאוחר יחסית.

בנימה אופטימית, ניתן ללמוד מהעבר כי לתאילנד היסטוריה של השתלטות מהירה יחסית על גלי קורונה שפוקדים אותה. נכון לעכשיו המדינה לא נכנסה לסגר אך הגבילה את שעות הפעילות של מירב הריטיילרים והשיתה קנס על אנשים שלא חובשים מסיכות ברחוב. אנו מקווים כי הגל הנוכחי יחלוף במהירות, כפי שחלפו הגלים הקודמים, השמיים יפתחו והכלכלה תניע מחדש.

בזמן זה, הנספחות הכלכלית מתאימה את עצמה למציאות הקיימת ואנו ממשיכים לסייע לחברות ישראליות בחיבורים נכונים, למרות המצב הבריאותי.

 

 

 

צור קשר עם:

דגן אלוני

אהבתם? שתפו

שיתוף ב facebook
שתפו בפייסבוק
שיתוף ב twitter
שתפו בטוויטר
שיתוף ב linkedin
שתפו בלינקדאין
שיתוף ב email
שתפו במייל