האנרגיה ביפן מתחדשת!

על רקע ועידת האקלים הבינלאומית, במסגרתה אירח הנשיא ביידן ארבעים ראשי מדינות והחזיר את הנושא לסדר היום העולמי, נרצה לספר במאמר זה מהו המצב ביפן והאם ישנן הזדמנויות לחברות ויזמים ישראלים?

(ספוילר: יש הזדמנויות! מוזמנים לקרוא עד הסוף).

אחת ההכרזות הראשונות של ראש ממשלת יפן יושיהידה סוגה (SUGA) עם כניסתו לתפקיד לפני כשבעה חודשים, התייחסה לנושא והציבה את האקלים גבוה בסדר העדיפויות של ממשלתו, עם יעד לצמצום פליטות פחמן עד לרמה של אפס נטו תוך שלושים שנים. מדובר ביעד שאפתני עבור המדינה המתועשת אשר רחוקה ממנו מאוד נכון להיום.

כחלק מחזונה ל-2050, יפן שואפת להגדיל באופן משמעותי את תפוקת החשמל מאנרגיות מתחדשות (המופקות ממקורות שאינם מתכלים כמו שמש, רוח ומים), כך שיהוו כ-50-60% מתפוקת החשמל במדינה.

בשנת 2019, אנרגיות מתחדשות היוו כ-8% בלבד מכלל תפוקת האנרגיה ביפן וכ-19% מתפוקת החשמל. במשך שנים רבות יפן הסתמכה במידה רבה על אנרגיה גרעינית לטובת הפקת חשמל, אך השימוש בה עלול להיות מסוכן, כפי שיפן חוותה על בשרה בעקבות רעידת האדמה בצפון מזרח המדינה ב-2011, אשר השפיעה על האתר בפוקושימה.

למעשה, לאחר האסון בפוקושימה, יפן השביתה את כל תחנות האנרגיה הגרעינית ובכך העלתה את רמות פליטת גזי החממה, שהגיעו לשיאם ב-2013. אולם, מאז חלה ירידה מתמשכת בפליטת גזי החממה, עם חזרתם לפעילות של התחנות הגרעיניות, כמו גם המעבר ההדרגתי לאנרגיות מתחדשות. עם זאת,הדרך עוד ארוכה לצמצום פליטות גזי החממה, כשעל פי התחזיות לשנת 2030, השימוש בדלקים מאובנים צפוי להוות עדיין כ-76% מכלל הפקת האנרגיה במדינה.

לאחרונה השיק משרד הכלכלה, התעשייה והמסחר (METI) את אסטרטגיית הצמיחה הירוקה (Green Growth Strategy) – מדיניות תעשייתית שנועדה לקדם יצירת מעגל של צמיחה כלכלית והגנה סביבתית, יחד עם הקהילה העסקית. מדובר במדיניות אקלים פרו-אקטיבית שמטרתה להוביל לצמיחה כלכלית דינמית. כחלק מכך, הממשלה היפנית מקדמת שינוי רגולציה ודיגיטציה כשהיא מעוניינת בהגדלת ההשקעות הירוקות במדינה כדי להשיג את היעדים שהציבה.

בהתאם לאסטרטגיה זו ולפי תוכנית האנרגיה החמישית של יפן, אנרגיות מתחדשות צפויות להוות כ-13% מכלל הפקת האנרגיה במדינה עד 2030 וכ-24% אחוז מתפוקת החשמל. בתוך כך, בשנים האחרונות יפן קידמה התרחבות מהירה של אנרגיה סולארית באמצעות תעריפי הזנה נדיבים שניתנו למשקיעים.

ניתן להצביע על שני תחומים בעלי פוטנציאל אדיר בפיתוח האנרגיות המתחדשות ביפן בשל מאפייניה הגאוגרפים: אנרגיית רוח ואנרגיה גיאותרמית (שמקורה בחום כדור הארץ).

בתחום אנרגיית הרוח, יפן מרחיבה את הקמתן של חוות הרוח מהיבשה אל הים. לשם כך, הממשלה מתכננת מגוון של מחקרים ותמריצים. דוגמה לפרויקט משמעותי אשר נמצא בשלבי תכנון הוא 'פרויקט אקיטה' מול חופיה הצפוניים של יפן, במסגרתו יוקמו שתי חוות רוח ימיות הכוללות 33 טורבינות בעלות מוערכת של כ-992.5 מיליון דולר. בהתאם, נרשמת התעניינות רבה מצידן של חברות בינלאומיות במכרזים לבניית חוות רוח ימיות, ביניהן Orsted הדנית ו-RWE הגרמנית.

בתחום האנרגיה הגיאותרמית, יפן מדורגת במקום השלישי בעולם בגודל העתודות הגיאותרמיות המצויות בשטחה. אולם, ההתפתחות בהפקת אנרגיה מסוג זה הייתה איטית מכיוון שרוב האזורים בהם ניתן להפיק אנרגיה מסוג זה הוגדרו כפארקים לאומיים שהפיתוח בהם היה מוגבל. עם זאת, כדי לפתח את הענף, הממשלה היפנית החלה בהקלת ההגבלות והתקנות הלאומיות.

הקלות אלו עודדו, בין היתר, את הקמתם של מפעלים גיאותרמיים קטנים בסמוך לאתרי נופש הכוללים מעיינות חמים (onsen) שכל-כך מאפיינים את התיירות היפנית, וכן עודדו פיתוח טכנולוגי של מפעלים גיאותרמיים בינאריים שאינם זקוקים לטמפרטורות גבוהות כדי לייצר אנרגיה. ניתן כבר לראות את התוצאה היום, כאשר המפעלים הגיאותרמיים משתלבים עם מתקני התיירות ואף תורמים להם. זאת, כאשר מי הפסולת החמים מתחנת הכוח הבינארית תומכים בחקלאות ימית של סרטני נהרות ענקיים. הסרטנים מוגשים בבתי מלון ומסעדות מקומיות, כשהתיירים יכולים לדוג אותם בעצמם.

אחד האתגרים המרכזיים להגדלת התפוקה של אנרגיה מתחדשת בעולם הוא היכולת לאגור את האנרגיה ולהובילה כך שידרשו גם פתרונות חדשניים בתחום זה.

בחודש שעבר פרסם METI את הקמתה של קרן חדשה – Green Innovation Fund – בהיקף של 2 טריליון יאן (ב-19 מיליארד דולר) ובנוסף חבילת תמריצי מיסוי ורגולציה. הקרן מיועדת לפרויקטים שיוקמו בעשור הקרוב ותנוהל ע"י NEDO. הממשלה צפויה לשים דגש על חדשנות ושיתופי פעולה בינלאומיים, מה שמהווה חלון הזדמנויות לחברות הישראליות.

נכון להיום טרם פוסמו קולות קוראים אך אלה צפויים להתפרסם בקרוב, אנו נעקוב אחר ההתפתחויות ונעדכן.

** תודות לביאנה שטרן, סטודנטית תואר ראשון באוניברסיטה העברית על הסיוע בהכנת המאמר

 

צור קשר עם:

דניאל קולבר

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל