אוסטרליה מובילה בהתאוששות כלכלית מהשלכות משבר הקורונה

הראשונים לצאת מהמשבר הכלכלי – כיצד הפכה כלכלת אוסטרליה למובילה בהתאוששות כלכלית מהשלכות משבר נגיף הקורונה

כלכלת אוסטרליה עלתה על מסלול התאוששות ויציאה מהמשבר הכלכלי שנקלעה אליו במהלך השנה האחרונה.

ההתאוששות הכלכלית נתמכת במצב המצוין במאבק בנגיף Covid שאוסטרליה מצליחה בו זה חודשים ארוכים, שמסתכמים נכון לכתיבת שורות אלו באפס הדבקה בקהילה במרוצת השבועות האחרונים. כאשר כבר זוהו התפרצויות מקומיות, היו אלו מספרים בודדים כמעט כולם חד ספרתיים של הידבקויות שטופלו על ידי הרשויות באופן מידי ומהיר באמצעות סגרים מקומיים ואזוריים, סגירת גבולות לאומיים וסגרים בין מדינות הפדרציה. עד כה, ועל אף שבכל מספר שבועות או חודשים התגלו מקרים בודדים של הדבקות בעיקר על ידי תושבים חוזרים מחו"ל במספר ערים ומחוזות (אדלייד, מלבורן, סידני ובריזביין) הרי שתגובת הרשויות המהירה, ניתוק שרשראות ההדבקה בקהילה יחד עם סגר מקומי מידי, היו כה יעילים שהחזרה לשגרה נעשתה תוך ימים ספורים ובשל כך ההשפעה המצטברת על הכלכלה הלאומית הייתה סה"כ משנית.

בסיכום ובחינת שני הרבעונים האחרונים לדוגמא הראה הרבעון האחרון של 2020 צמיחה של 3.1% ואילו הראשון של שנת 2021 גידול בתוצר בשיעור של 3.4% שניהם מלמדים על תמונה חיובית וחזרה לפסי צמיחה ובמידה רבה לנתוני פעילות כלכלית של טרם תחילת המשבר בהשוואה עם שנה שעברה.

כאמור, כל המדדים מלמדים על חזרה לפסים של צמיחה ולגרף שתצורתו V שמשמעותו קפיצה וחזרה מהירה לנתונים הכלכליים החזקים והחיוביים של טרום המשבר, במקום הצפי והחשש לחזרה איטית ומדודה (בסגנון גרף U) לנתונים שקדמו לפרוץ המגפה, ואיתם לצעדים הדרסטיים להתמודדות עם מגמת ההדבקה. אלו כידוע היו בעיקר מדיניות של סגרים נרחבים (Lockdowns) ומנגד חבילות תמריצים כלכליות לעסקים וחברות באמצעות סיוע פיננסי למעסיקים אוסטרלים במטרה לשמר עובדים ולמנוע אבטלה באמצעות סבסוד משכורות על ידי המדינה, תוכנית שנודעה בשם Job Keeper.

הצפי של מומחים הוא של חזרה לפסי צמיחה בשיעור של 4% בתמ"ג בסיכום שנת 2021.

כתוצאה מהצלחת עצירת ההדבקה והתחלואה מהנגיף ובהמשך לתוכנית הסיוע הכלכלית הנרחבת שהממשלה האוסטרלית הקצתה להתמודדות עם המשבר, התברר בסיכום 2020 שהתוצר הלאומי של אוסטרליה הצטמצם ב 2.5% בלבד בסיכום שנתי. אין ספק שביצועים אלו בהשוואה עם מדינות אחרות, טובים לאין ערוך ממרבית המדינות המתועשות המערביות, כאשר בבחינת נתונים השוואתיים עולה שאלו של בריטניה צנחו ב 10%, איטליה ב 9%, קנדה ב 5% וארה"ב ביותר מ 3%.

בשנה האחרונה הפחית הבנק המרכזי של אוסטרליה RBA לא פחות משלוש פעמים את שיעור הריבית במשק במהלך שנת הקורונה עד לשיעור אפסי היסטורי של 0.1% כיום במטרה לעודד את פעילות המשק ולתמרץ את הצריכה וההשקעות, הגדיל לעשות מנכ"ל הבנק המרכזי כשהודיע שרמות אלו יישארו בתוקף לפחות ב 3 השנים הקרובות עד ל 2024, או עד לירידה בשיעור האבטלה מתחת ל 4% והתייצבות האינפלציה ביעד שנקבע בין 2-3%.

גם מדדים נוספים בכלכלת אוסטרליה מלמדים על שיעורים חיוביים, כמעט כולם דומים או טובים מאלו שהיו טרם פרוץ המגיפה ותחילת המדיניות שהובילה לפגיעה רחבה בכלכלה, תולדה של סגרים ומגבלות נרחבות על התנועה: שיעור האבטלה במדינה ירד בשבועות האחרונים ל5.6% אחרי שהאמיר ל 7.5% בשיא המשבר וזאת על אף שעמד על 5.2% במהלך חודש מרץ שנה שעברה.

מחיר טון עופרת ברזל (Iron ore), שהינו חומר הגלם המרכזי שמייצאת אוסטרליה לשווקים, מרביתו לסין ושלבדו אחראי על כ 36% מהסך היצוא התעשייתי האוסטרלי השנתי בכל שנה, האמיר ל 170 $ ארה"ב / פר טונה (ולהכנסות של 100 $ מיליארד $ ארה"ב שנה שעברה) – יותר מכפול ממחירו בתקופה המקבילה בשנה שעברה.

שוק המניות של אוסטרליה, ASX (בו נסחרות כ 2,300 חברות ציבוריות, בהן 22 חברות טכנולוגיה ישראליות) יפתח את השבוע הקרוב כאשר מדד ה 200 ASX – חצה רק בשבוע האחרון את רף 7,000 הנקודות והשתווה לנתונים של פברואר – מרץ 2020.

ההישג מרשים במיוחד כאשר הצמיחה המהירה של אוסטרליה והנתונים שמשקפים חזרה לפסים חיוביים בשיעורים והיקפים שקדמו לתחילת המגיפה בתחילת שנה שעברה, מתרחשים בזמן שיתר כלכלות העולם לרבות המערביות והמפותחות, נמצאות עדיין במיתון ונאבקות בהתפשטות הנגיף ובהשלכות הכלכליות שלו, ובזמן שסין, שותפת הסחר המרכזית של אוסטרליה בשנים האחרונות ממשיכה להפעיל עליה סדרת לחצים, מגבלות ומנופים על הסחר והשת"פ הכלכלי ביניהן, מסיבות גיאופוליטיות ובזמן שמבצע החיסונים האוסטרלי לוקה בחסר ומתנהל באיטיות ועם בירוקרטיה וביקורת ציבורית רחבה.

סגן רוה"מ ושר האוצר של אוסטרליה גו'ש פריידנברג מתכנן להכריז ולהציג בנאום השנתי שיתקיים בפרלמנט ב- 11 במאי את תקציב השנה הקרובה שישקף התאוששות תומכת צמיחה, במקום המשך מדיניות תקציב חירום להתמודדות עם נזקי המגיפה כפי שעשה במחצית שנה שעברה.

חשוב לזכור שבעוד כלכלת המדינה מתאוששת וחוזרת לנתונים שאפיינו את מצבה החיובי טרם תחילת המגיפה והמשבר הכלכלי שבעקבותיו, הרי שגבולותיה הבינלאומיים סגורים ואינם מאפשרים ביקורים, כולל כניסה או יציאה של אזרחיה דבר שעבור מדינת אי דוגמת אוסטרליה, ללא גבולות יבשתיים ישירים, שמרוחקת ממרכז העולם ובעיקר מהשווקים המידיים לשת"פ כלכלי איתה, ובזמן שאין צפי לחזרה ולא חלקית לשגרה מחזקים את האתגרים העצומים של תעשיות התעופה, התיירות, המלונאות והחינוך.

ענפים אלו תלויים מאוד בתיירים, מבקרים, ביקורי אנשי עסקים וסטודנטים זרים שלומדים במוסדותיה האוניברסיטאים כשבאופן כללי אוסטרליה היא מדינת וכלכלת אי שתלויה בתנועת אנשים, הון וסחורות שמאפשרים גבולות פתוחים. על אלו יש להוסיף העובדה שהצמיחה הכלכלית בשנים אחרונות הושפעה ישירות מהצורך בכרבע מיליון מהגרים חדשים חוקיים שמגיעים לאוסטרליה מידי שנה, ושבשנת 2020 מספרם הצטמצם למינימום ומעל כל אלו משקיף המצב המיוחד והרגיש מול הרפובליקה העממית של סין שמסיבות מגוונות גיאו-פוליטיות מפעילה שורת לחצים ומגבלות על הסחר בין המדינות ומונעת במכוון את מימוש פוטנציאל הסחר ביניהן ואת הרחבתו, החלו מקבלי ההחלטות שעוסקים בפיתוח כלכלי ומדיניות סחר בינלאומי לפעול ביתר שאת להרחיב את שווקי המטרה והיעד לתוצרת ויצוא אוסטרלי ולחתור לשת"פ והסכמי סחר מקיפים עם מדינות אסיה, האיחוד האירופי וגם על ישראל.

בשל כל אלו, הגם שהעתיד המיידי מראה סימנים חיוביים מעודדים, לאורך זמן ובשל כל הסיבות שמפורטות בחיבור זה, צפויה ההתאוששות והחזרה המלאה לשגרת טרם משבר נגיף הקורונה כבעייתית ומורכבת עבור אוסטרליה על אף שיעורי הצמיחה המרשימים והנתונים הכלכליים המעולים שהיא מתגאה בהם בתקופה האחרונה.

צור קשר עם:

שי זריבץ'

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל