יצואן, בגוג’רט כבר ביקרת?

היא מקום הולדתו מהטמה גנדי, ושל ראש ממשלת הודו המכהן, נרנדנה מודי. יש בה תרבות עסקית ויזמית מאוד מיוחדת, מתקן זיקוק הנפט הגדול בעולם ואת אחוזי האבטלה הנמוכים בהודו… אם עוד לא שמעתם על גוג’רט – כדאי שתמשיכו לקרוא!

 

הגוג’רטים הם אנשי עסקים בנפשם. מרגישים את זה כאשר נפגשים עם מנכ”ל של חברת טכנולוגיה המונפקת בבורסה, עם מלצר במסעדה ואפילו שקונים ירקות ברחוב – הם תמיד ינסו להגדיל את המכירות שלהם, לשווק את עצמם, וייבחנו את התגובה שלך כדי לדעת איך להמשיך איתך כ’לקוח’.   
זה נשמע אולי מובן מאילו לחלק מקוראי שורות אלו הנמנים עם אנשי  המגזר העסקי, שלא לומר אנשי מכירות או פיתוח עסקי, אך חשוב להבין – מדובר בהתנהלות מאוד לא שכיחה בקרב ההודים, הנוטים לביישנות עד כדי מבוכה במפגשים בין אישיים עם אדם זר וביחוד מי שאינו הודי. אם כך, זה הוא מרכיב בתרבות העסקית הייחודי במידה רבה למדינת גוג’רט, ואולי יש בו כדי להסביר במידה רבה על השפעתה על הפוליטיקה ההודית לאורך השנים, ועל מיצובה של אחמדבאד, המרכז הכלכלי של גוג’רט, כמרכז העסקי של מערב הודו, שני רק למומבאי.

נתונים ורקע:

  • גוג’רט נמצאת במערב הודו, גובלת במהרשטרה מדרום ובראג’סטן ופקיסטן מצפון, ובים הערבי ממערב.
  • אוכלוסייה: כ 60 מיליון תושבים
  • תמ”ג: 240,000,000$~ (לשם השוואה פורטוגל: 238,000,000$~)
  • אבטלה: 6%~ (ממוצע בהודו: 11.6%~)
  • תעשיות עיקריות: פטרוכימיקלים, פארמצטיקה, חקלאות, יהלומים ואבני חן.

         

 

אם זה לא מספיק, הנה עוד כמה יוזמות עסקיות ותעשיות שכדאי להכיר בגוג’רט:

  • Jamnagar Refinery –בתי הזיקוק של התאגיד הגדול בהודו,Reliance Industries, מפיקים 1.25 מיליון חביות ביום, ובכך מיצבו עצמם כמתקן הפטרוכימי הגדול בעולם. החברה דורשת אמצעי מיגון מתקדמים, פתרונות התחום האנרגיה הנקייה, מתקני טיהור מים ובקרת תשתיות מתקדמת. המפעל הוקם ב SEZ (ראה מטה) בסמוך לחוף הים, שכן כ 80% מהנפט הגולמי ההודי מקורו ביבוא – בעיקר מן המזרח התיכון. בהקשר זה ראוי לציין ש 1600 ק”מ של רצועת חוף (הפונה לים הערבי), הובילו להקמת 50 נמלי ים מסחריים על ידי הממשלה וחברות פרטיות, ואפשרו לגוג’רט להפוך למרכז יצוא ויבוא סחורות מן החשובים בהודו.

 

  • GIFT City – ה Gujarat International Financial Tec-City נולדה מחזונו של ראש ממשלת הודו, מודי – מושל (Chief Minister) של גוג’רט לשעבר, וגוג’רטי גאה בהווה. מודי שאף להקים בהודו מרכז סחר שיהווה תחרות למקומות כמו סינגפור או דובאי, על ידי מתן תמריצים פיננסיים ייחודיים. לעת עתה City GIFT, רחוקה מלהיות האב פיננסי עולמי מרכזי, אבל היא כבר מושכת חברות בינלאומיות דוגמת Bank of America, Oracle, Infibeam וה NSE (אחת משתי הבורסות ההודיות המרכזיות). למעשה מדובר באזור סחר מיוחד, הנמצא בסמוך לעיר הבירה של גוג’רט Gandhinagar, שכפי שניתן לנחש קרויה על שמו של לוחם החופש וה’אבא’ של הודו המודרנית – גנדי.  חברות הפועלות ב GIFT פטורות ממרבית המיסים הנהוגים בהודו, וחברות זרות נהנות ממשטר מס טוב יותר, בנוסף ה”עיר” מציעה שירותי המרות מט”ח חינמיים ואפילו מים באיכות מצויינת בברזים, כולל מים קרים, הראויים לשתייה – לימי הקיץ הלוהטים של גוג’רט.
                                                                        משרדי חברת הפינטק Infobeam ב GIFT City
  • iCreate – מרכז מצוינות / חממה טכנולוגית לסטרטאפים הודיים. גם כאן מדובר בפרי שאיפותיו של אחד מן האישים החזקים בהודו בימים אלו – נרנדרה מודי. בעת ביקור ראש ממשלת ישראל בינואר 2018, הונחה אבן הפינה להקמת מרכז חדשנות לחברות הזנק Made in India, והמרכז כבר אירח עשרות סטרטאפים מסקטורים שונים, ואף השקיע בחלק מו החברות. בימים אלו המרכז החל בתכנית המשותפת הראשונה שלו עם ארגון SNC הישראלי לתכנית האצה לחברות ישראליות בתחומי המים והנעה החשמלית.
                               טקס ההשקה של תכנית האקסלרציה הראשונה בין ישראל להודו
  • SEZ – ה Special Economic Zones פרוסים בכל רחבי הודו ומהווים אבן שואבת לחברות, בעיקר לתעשיות בתחום הייצור, אשר שואפות להנות מהטבות מס ותמריצים שונים לעידוד משקיעים בהודו. על אף שמדובר בתופעה פאן הודית, נדמה שהתרבות העסקית, ובעיקר היזמית, הטובה במדינה יחד עם יוזמות שונות (כפי אלו שפורטו לעיל) ותמיכה משמעותית מהשלטון בדלהי, הופכות את ה SEZ הגוג’רטים לאטרקטיביים יותר.

 
מעונינים לשמוע עוד על גוג’ראט? רוצים לחבור לחברות מובילות במדינה? גם אתן/ם רוצים/ות לפרוץ ולהצליח בבירה העסקית של הכלכלה הגדלה בעולם? יש לכם מוצר שאתן חושבות שיכול לעבוד בתת היבשת ההודית? דברו איתנו!

 
אתם ואתן מוזמנים/ות לפנות אלינו, צוות הנספות המסחרית במומבאי, ונשמח לעזור לכם/ן לבחון את אינסוף האפשרויות שנמצאות בהודו, ולזהות את הזדמנויות עסקיות מעולות!

חברות המעוניינות לנצל את ההזדמנות מוזמנות לפנות אלינו כאן.

אתם מוזמנים להמשיך ולעקוב בבלוג זה ובדף ה LinkedIn של הנספחות לעדכונים שוטפים.

 

 

צור קשר עם:

שגיא איצ'ר

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל