פיליפינים – חברות הענק שתרצו להכיר – Ayala Corporation

חברת האחזקות Ayala Corporation, או בקיצור AC, היא אחת מהקבוצות הותיקות (פועלת משנת 1835) הגדולות והחזקות ביותר בפיליפינים, אשר מעורבת עסקית כמעט בכל תחומי חיי היום-יום במדינה. בבעלות הקבוצה מספר רב של חברות בנות, ביניהן חברות דומיננטיות בשוק הנדל”ן, טלקום, פיננסיים, מים, אנרגיה והבריאות. המותג Ayala מסמל עבור רבים בחברה הפיליפינית ומחוצה לה סמל של יוקרה, יזמות, אחריות תאגידית ובשנים האחרונות גם חדשנות.

יו”ר ומנכ”ל הקבוצה הוא Jaime Augusto Zobel De Ayala, אחד מאנשי העסקים העשירים, המשפיעים והמצליחים ביותר בפיליפינים. להנהגת החברה קשרים הדוקים עם הממשל הפיליפיני ושיתופי פעולה נרחבים בין היתר בפעילות פילנטרופית בתחום החינוך והתרבות. מטה החברה נמצא בעיר מקאטי אשר במטרו-מנילה.

תאגיד Ayala במספרים: 

 • 27 – מספר החברות בבעלות ישירה (מלאה או חלקית) של תאגיד Ayala  (ראו מפה)
 • 210 – מספרם המוערך של חברות בעלות ישירה ועקיפה וחברות המקושרות לתאגיד Ayala
 • 26.6 מיליארד דולר – ההערכה של שווי נכסי חברת AC בשנת 2019 (לפי מגזין פורבס)
 • 5.3 מיליארד דולר – הערכה לרווחי חברת AC בשנת 2019 (D&B)
 • 1976 – זו השנה שבה החברה החל להיסחר בבורסה הפיליפינית (PSE)
 • 9% – למרות השנה הקשה ולמרות ירידות בתקופה האחרונה, מניית החברה צמחה בכ-9% במהלך 12 החודשים האחרונים.

 

מבט לעיר מקאטי במטרו-מנילה שפיתוחה מזוהה עם חברת Ayala

ענפי הפעילות העסקית 

תאגיד AC עוסק בענפים רבים אשר המרכזיים והרווחיים ביותר הם פיתוח נדל”ן, בנקאות ופיננסים, טלקומוניקציה, אנרגיה וקלינטק ופיתוח וניהול תשתיות מים. ענפים נוספים כוללים אלקטרוניקה וטכנולוגיית מידע, שירותי בריאות, אוטומוטיב ומיקור חוץ של שירותים עסקיים (BPO).

להלן פירוט על אותם ענפים מרכזיים –

 • פיתוח וניהול נדל”ן – אחד מענפי הפעילות המרכזיים וכן מקורות הרווח של התאגיד הוא ענף הנדל”ן. חברת הבת Ayala Land Inc משקיעה ומפתחת נדל”ן באזור מטרו-מנילה ובאזורים נוספים ברחבי הפיליפינים לרבות אזורי מסחרי (קניונים) מגדלי משרדים, אזורי מגורים ואזורי תיירות ונופש. אחד האזורים המזוהים ביותר עם יכולות הפיתוח של החברה היא העיר Makati שכיום משמשת לב מרכז העסקים של הבירה מנילה. אזור נוסף הוא רובע ה-BGC, המכונה עיר העתיד והופך מיום ליום למרכז עסקי מוביל גם כן בבירה מנילה. החל משנת 2015 החברה החלה לפתח את פעילות נדל”ן מחוץ לפיליפינים במלזיה ולאחרונה גם במיאנמר.
 • בנקאות ופיננסיים – ענף מניב וחשוב נוסף הוא מגזר השירותים הפיננסיים והביטוח. אחזקת הדגל של תאגיד Ayala היא בנק האיים הפיליפינים (BPI), הבנק הרביעי בגודלו במדינה המחזיק בלמעלה מ- 800 סניפים ברחבי הפיליפינים, הונג קונג ובאירופה, ומפעיל כ- 3,000 כספומטים ברחבי המדינה. הקמתו של BPI, המכונה במקור ‘אל בנקו’ (El Banco) הובילה את תחילתה של תעשיית הבנקאות והפיננסים הפיליפינית. הבנק מילא אז תפקידים רבים – החל ממתן אשראי לאוצר הלאומי ועד הדפסת והנפקת מטבע – והפך אותו למעשה לבנק המרכזי הראשון במדינה. כיום, BPI מממנת יוזמות רבות במגזר הפרטי והציבורי התומכים בצמיחה הכלכלית באזור.
 • טלקום ותקשורת – תאגיד Ayala הוא בעל המניות המרכזי בחברת Globe Telecom Inc ספקית שירותי הסלולר הגדולה בפיליפינים אשר מספר המנויים שלה עומד על למעלה מ-85 מיליון, נכון למאי 2020. החברה מציעה גם שירותי אינטרנט ביתי ועסקי וכן שירותי טלפוניה. בתקופה האחרונה החברה החלה לפעול בתחום ה-5G ולפרוס תשתיות במטרה לספק שירות מתקדם ללקוחות החברה ולעמוד ביעדי הפיתוח של הממשלה לתחום הטלקום. נציין שתחום הטלקום נמצא בתנופת פיתוח כאשר כיום מהירות הגלישה הממוצעת בפיליפינים היא מהנמוכות ביותר בקרב מדינות האזור.
 • אנרגיה וקלינטק – תאגיד איילה משקיע בתחום האנרגיה באמצעות חברת ACEnergy שהוקמה בשנת 2011 במטרה לפתח את תחום האנרגיה המתחדשת בפיליפינים. החברה משקיעה בפרויקטים בתחום אנרגיה סולארית, אנרגיה גיאותרמית ואנרגיית רוח אך גם באנרגיה קונבציונלית ממקורות מתכלים. כיום החברה פועלת במרבית שרשרת האספקה בתחום האנרגיה כאשר היא קונה, מייצרת ומפיצה אנרגיה. מדובר באחת החברות הקלינטק בצומחות ביותר באזור דרום-מזרח אסיה.
 • פיתוח וניהול תשתיות מים – תאגיד AC פועל בענף זה באמצעות חברת Manila Water , ספקית המים הבלעדית לאזור המזרחי של מטרו-מנילה. לחברה זיכיון ממשלתי אשר מעביר לאחריותה את הטיפול ואספקת מים לכ-7 מיליון לקוחות ברחבי מזרח הבירה. החברה אוספת ומטפלת בשפכים באמצעות שתי שיטות: הובלת הפסולת שנאספה למתקני טיהור והעברה ישירה של מים משומשים ממשקי בית ומפעלים מסחריים דרך צינורות ביוב לטיפול בשפכים. מאמצים אלו לניהול מים משומשים נועדו להחיות את שלושת הנהרות הגדולים במנילה – נהרות פסיג, סן חואן ומריקינה. על פי תנאי הזיכיון, לחברה הזכות להשתמש בקרקע ובנכסים קבועים תפעוליים, והזכות הבלעדית, להפיק ולטפל במים גולמיים, לחלק ולמכור מים, ולאסוף, להעביר, לטפל ולזרוק מים משומשים, כולל שפכים תעשייתיים רב פעמיים המוזרמים על ידי מערכת הביוב באזור המזרחי.
הקבוצה מפעילה ומחזיקה קניונים במיקומים מרכזיים במנילה וברחבי פיליפינים

כיצד השפיע משבר הקורונה על פעילות החברה?

תאגיד Ayala הושפע כמובן מהשלכות המשבר ואמנם הנהגת החברה חוותה שנה מאתגרת אך גם צצו הזדמנויות עסקיות חדשות.

ענף הנדל”ן הוא ככל הנראה הענף שנפגע באופן המשמעותי ביותר. בעקבות הסגר בפיליפינים הופסקה פעילות ענף הבנייה וכן הופסקה התנועה בקניונים במהלך חודשים מרץ-יוני ושוב פעם בחודש אוגוסט. במחצית הראשונה של 2020 חברת הבת  Ayala Land חוותה צניחה של כ-70% ברווחי החברה ביחס לתקופה המקבילה בשנת 2019, בעיקר בשל ירידה בביקוש להשכרת מתחמי משרדים אך גם במתחמי מגורים. החל מחודש אוקטובר חודשה התנועה בקניונים תחת מגבלות הקורונה וכן שוק השכירות של מתחמי המשרדים ומתחמי המגורים חווה עליה מסוימת אך עדיין בהיקפים נמוכים בהשוואה לשנה קודמת.

ענף הבנקאות לעומת זאת סווג כענף תעשייה חיוני ולכן הפעילות של בנק BPI המשיכה לאורך לב תקופת המשבר אם כי במתכונת מצומצמת. באופן טבעי כתוצאה מהסגר הכללי במדינה גדלה משמעותית הפעילות בתחום הבנקאות הדיגיטלית. אפליקציית הבנקאות אונליין של BPI דורגה במקום החמישי בחנות האפליקציות של אפל. פלטפורמת G-Cash שהשיקה חברת הטלקום Globe דורגה במקום הראשון בחנויות האפליקציות של גוגל ואפל בפיליפינים.

ענף נוסף שחווה צמיחה הוא הטלקום והתקשורת. לעומת הירידה בענף הבנייה חל גידול משמעותי בביקוש לשירותי התקשורת של חברת Globe Telecom והשימוש בדאטה בתשעת החודשים הראשונים של 2020 צמח ב-47% משנה קודמת. בחברה ציינו גידול ברווחיות שירותי הסלולר שמהווים  69% מסך מקורות הרווח של Globe בתשעת החודשים הראשונים של 2020. שירותי האינטרנט (Broadband) צמחו גם כן בתקופה זו בשל הביקוש והובילו לגידול של 22% ברווחים ובפעילות בהשוואה לתקופה המקבילה בשנת 2019.

המשבר הגביר גם את הנראות של פעילות ה-CSR של תאגיד Ayala. בראש ובראשונה נציין שהחברה הבטיחה לממשל לתרום כ-450 אלף מנות חיסונים- כאשר חמישים אחוז מהם יופנו למגזר הממשלתי וחמישים אחוז למגזר הפרטי. דוגמא נוספת ניתן לראות בחברת הבת BPI אשר השיקה תוכנית המלגות “Pagpugay” לתמיכה בקרובי משפחתם של אנשי הרפואה שנפטרו במאבק נגד COVID-19. הקרן תתמוך בחינוך ובמתן מלגות להשכלה גבוהה.

לראיון עם יו”ר ומנכ”ל החברה Jaime Augusto בנושא השלכות המשבר על פעילות החברה – לחצו כאן.

חדשנות ויזמות בחברת AC 

שנת 2020 הביאה גם לטרנדים חדשים בפעילות חברת האם וחברות הבת של התאגיד. להלן כמה טרנדים בולטים שזיהינו:

 • רפואה מרחוק – החידוש האחרון של החברה הוא בתחום הרפואה מרחוק. בעקבות מצב הקורונה, חברת AC Health השיקה שירות קביעת תור לרופא בוידאו והייתה מבין החברות היחידות שמציעות שירות זה בפילפינים.  באמצעות זרוע הבריאות שלה, AC Health, חשפה איילה פלטפורמה טכנולוגית בשם Vigos Health Technologies וחולים במטרה ליצור מערכת משולבת בתחום הבריאות ולהציע פתרון דיגיטלי הן עבור המטופלים והן עבור הרופאים. לדברי החברה השימוש בטכנולוגיה זו יאפשר ניהול הול סטי של בריאות העובדים, תובנות בריאותיות, עמידה בתקני הדיווח, הרחבת הגישה לשירותי רפואה וייעוץ איכותי.
 • שימוש בפסולת פלסטיק לצרכי ענף הבניה – כתוצאה מהשימוש הגובר בפלסטיק בכל העולם ובפרט בפיליפינים, חברת Ayala Land פעלה למחזר את פסולת פלסטיק למוצרים אקולוגיים בשיתוף Green Antz Builders שהיא ספקית מוצרים ידידותיים לסביבה המשמשים כחומרי גלם לענף הבנייה. מוצרי החברה משמשים כיום לפרויקט שיפור המדרכה ברובע העסקים המרכזי של מקטי.

ומה לגבי פעילות מול חברות ישראליות?

בשנה הקרובה נפעל לחיזוק הקשרים עם תאגיד איילה ועם חברות הבת השונות במטרה לייצר הזדמנויות לתעשייה בישראל. מזמינים אתכם להמשיך לעקוב אחר הפעילות שלנו וכן לפנות אלינו לצורך חיבורים עסקיים עם אותם גופים.

*מסמך זה נכתב בשיתוף עם גב’ טליה פורה במסגרת פרויקט התמחות (מהארץ) בנספחות הכלכלית של משרד הכלכלה והתעשייה במנילה. במסגרת הפרויקט נסקור מספר חברות מרכזיות הפועלות במרחב הכלכלי-עסקי בפיליפינים ונפרסם את המידע לתעשייה.

צור קשר עם:

תומר היווי

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל