הנספחות הכלכלית של ישראל בבנגלור – סיכום שנת 2020 ומבט לשנת 2021

איך מסכמים שנה כמו 2020?..

נראה לי שראוי להתחיל עם הכוכב הראשי במחזה – וירוס הקורונה וההשלכות הבריאותיות והכלכליות שנוצרו בעקבות חשיפתו לבמת העולם.

כל המדינות במערכת הבינלאומית חוו זעזוע עז בעקבות משבר הקורונה, וישראל והודו לא היו יוצאות מן הכלל.

בשתי המדינות חווינו סגרים מהודקים, הפסקת טיסות בינלאומיות, והאטה דרמטית של הפעילות הכלכלית.

בפרט בהודו, הסגר המלא וההדוק במשך כמעט כארבעה חודשים (בין סוף מרץ לסוף יולי) נתן אותותיו, וכעת ההערכה הנה שהודו מתעתדת לדווח על צמיחה שלילית בתמ”ג של מינוס עשרה אחוזי תוצר לשנת 2020/2021.

בנוסף, אם בשנים האחרונות, ועד פרוץ המשבר, חווינו צמיחה הולכת וגדלה של אלפי ביקורי אנשי עסקים מישראל להודו ובכיוון ההפוך, הרי שבתשעה החודשים האחרונים של השנה, הופסקו כמעט לחלוטין הביקורים העסקיים.

נכון לזמן כתיבת שורות אלו, עדיין לא חזרו בהודו רשמית הטיסות הבינלאומיות הסדירות ועדיין קשה מאד לזרים לבקר במדינה (אין הנפקות ויזות תיירים בכלל).

(בתמונה: הנספח וקצינת הסחר בפעילות שולחן עגול בקרנטקה – כשעוד אפשר היה להיפגש פיזית..)

בתוך כל המשבר הזה, מנקודת הראות שלנו כנספחות כלכלית של ישראל לדרום הודו, נאלצנו לעשות חושבים ולתכנן מחדש את הפעילויות בשנה מאתגרת שכזאת.

ראשית, בזכות רישות עמוק של הנספחות בקרב הגורמים העסקיים באזור, הצלחנו לתרום את מרביתם להשתתפות במקום בפעילויות פיזיות מתוכננות –  להשתתפות בפעילויות וורטואליות.

שנית, זיהינו תחומים בהודו שפחות נפגעו מהמשבר, ואולי אף התחזקו, ושעבורן קיימים פתרונות ישראלים רלבנטים, ובהם החלטנו להתמקד במהלך השנה.

מספר תחומים לדוגמא:

  1. ציוד רפואי ובריאות דיגיטלית – תחום שצבר תשומת לב מיוחדת לאור המשבר, ובעיקר הצורך לפתח פתרונות טלה-מדיסין בתקופה שחולים נמנעים להגיע לבתי החולים לטיפול, ומצד שני הרופאים לא יכולים להגיע לפריפריה.
  2. תחום ה-IT ועבודה מול האינטגרטורים הגדולים בבנגלור – משבר הקורונה האיץ תהליכי דיגיטיזציה בעולם בשנה האחרונה, והחברות ההודיות הנחשבות מובילות בתחום מתן שירותי התוכנה דיווחו על עלייה בהכנסות ובפעילות עסקית בשנה האחרונה. אנחנו בנספחות שמים דגש על חיבור סטאראפים ישראלים רלבנטים עם ענקיות התוכנה לשם מתן פתרונות ללקוחות קצה.
  3. סייבר – לאור המעבר לדיגיטל ועבודה מרחוק, מדובר בעוד תחום שחווה פריחה בשנה האחרונה. פתרונות סייבר ישראלים לאבטחת מידע וכן סיוע בפתרון פשעי סייבר נתקבלו באהדה רבה בהודו.
  4. חקלאות וטיפול במים – עם כל קשיי המשבר, הביקוש למזון נותר יציב ובסיסי, החקלאות בהודו מכסה 15% תוצר ו-60% מהתעסוקה, והצורך בפתרונות השקייה וחקלאות מדייקת נותר צורך השעה.

עם התמקדות בתחומים אלו והמשך מתן שירות רציף לכלל התעשייה הישראלית לאורך שנת 2020, הצלחנו לקיים בסופו של חשבון שנה מלאה של פעילות. ובכמה מספרים:

  • בשנת 2020 סייענו למעלה מ-300 חברות ישראליות שונות ביצירת חיבורים עסקיים ובפיתוח עסקי בהודו.
  • ארגנו למעלה מ-25 פעילויות שונות במתכונת של משלחות נכנסות ויוצאות והבאת גורמים עסקיים הודים לתערוכות וורטואליות גדולות שהופקו בישראל ע”י מינהל סחר חוץ ומכון היצוא.
  • הנספחות ארגנה למעלה מ-500 חיבורים עסקיים שונים עבור חברות ישראליות.
  • בפרט, הנספחות הכלכלית בבנגלור תרמה ליצירת עסקאות לתעשייה הישראלית בהיקף של יותר מ-300 מיליוני ש”ח.

עם תחילת שנת 2021, הציפייה האופטימית היא שבישראל יושלם שלב ההתחסנות עד סוף חודש מרץ, דבר שיקל על חזרה לפעילות כלכלית מלאה. ובהודו, הצפי הנו שבמהלך חודש ינואר יחלו בתהליך התחסנות ובמקביל גם חזרה לשגרת פעילות.

גם אם לא נראה התאוששות כלכלית בצורת V במהלך 2021, הציפייה היא שנראה חזרה יותר פעילות עסקית בילטראלית, משולבת עם חזרה הדרגתית של ביקורים עסקיים בין המדינות, ואולי אף ביקורים רשמיים לצד משלחות עסקיות במחצית השנייה של השנה.

כמו כן, הצמיחה הכלכלית הצפויה לבוא בשנת 2021 לאחר שנה של צמיחה שלילית, גם אם לא תשקף עלייה אבסולוטית בתוצר כפי שדווח עוד לפני המשבר, לבטח תייצר הזדמנויות עסקיות חדשות.

אנחנו בנספחות הכלכלית בבנגלור נמשיך ליזום פעילויות מגוונות לטובת התעשיה הישראלית, עם דגש על התחומים המוזכרים לעיל, אך גם בסקטורים חדשים.

נמשיך לעדכן בבלוג זה.

שתהיה שנת 2021 מוצלחת לכולנו!

צור קשר עם:

שי מוזס

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל