האם סכסוך הסחר עם סין ישפיע על יציאת כלכלת אוסטרליה ממשבר וירוס הקורונה?

עם סיום שנת 2020, ותחושת תחילת סוף משבר מגפת הקורונה שמלווה קהילות ומדינות בכל היבשות, ניכרת גם באוסטרליה האמונה ששנת 2021 תהיה משמעותית טובה בהרבה מקודמתה, ללא סגרים וגבולות סגורים, ללא מגבלות הריחוק החברתי ושלל האיסורים על התנועה, התחבורה וההתכנסות שאפיינו את השנה שמסתיימת. התחושה הקולקטיבית היא של תקווה וציפייה שהשנה החדשה לא רק תהיה טובה יותר מקודמתה, אלא תחזיר את אוסטרליה לשגרה חיובית ובעיקר לצמיחה כלכלית.

באוסטרליה סופרים בציפייה לאחור לקראת המעבר לשנה החדשה, בשל העובדה שכבכל שנה שמסתיימת (ומיד מתחילה), אוסטרליה היא מהראשונות לקבל את פניה.

לכן כשהתואר מחייב וכשכל העולם צופה בהשתאות במופע הזיקוקים השנתי המרהיב מעל גשר נמל סידני בחצת הלילה, הרי שלקראת האירוע הכמעט לאומי שיתקיים בעוד מספר ימים, התחושה באוסטרליה היא שהיא מבחינתה ערוכה לסכם ולהשאיר מאחוריה שנה קשה ומורכבת (שהייתה שנת הקורונה) ולהתחיל שנה חדשה וטובה יותר שמאפשר ההישג העצום בעצירת התפשטות הנגיף, הכלתו הכמעט מלאה, ולאחרונה גם כניסתם של החיסונים החדשים כנגד המגיפה, הדבר שאליו צופים ומקווים לו כל תושביה ואזרחיה.

ובכל זאת, על אף שההתמודדות כלכלת אוסטרליה עם הנזקים הכלכליים שגרם משבר הקורונה, באמצעות מדיניות של סגרים ומגבלות מחד וחבילות סיוע ותמריצים ממשלתיים בהיקפים היסטוריים מנגד שאפיינו את השנה, לרבות סגירת גבולותיה ועצירת כל הטיסות הבינלאומיות ממנה ולשטחה (מהלך שעבור אי מבודד באוקיינוס השקט הביא לקושי עצום ורב ממדים שפגע אנושות בקשרי הסחר, התיירות, השת”פ הכלכלי וההשקעות בה), עדיין, גם כשהנתונים הכלכליים ואמון משקי בית מראים סימנים חיוביים ומגמה של חזרה לשליטה על עתידה, הרי שענני הסערה דווקא ממשיכים להתקדר ולהחשיך את האופק האוסטרלי ומאיימים להמשיך את מסעם גם אל תוך השנה הקרובה, ובדרכם, לפגוע ולעכב מאוד את תהליך ההתאוששות הכלכלית וחזרתה לשגרה.

האמור הוא במתיחות המדינית-דיפלומטית שמלווה את אוסטרליה במהלך כמעט כל השנה ושהביאו אותה להתנגשות ישירה עם הפנדה הסינית שזועמת עליה מאוד (כלומר הממשל בבייג’ינג).

במהלך השנה, החריפה מאוד המתיחות בציר קנברה-בייג’ינג שהתוצאה שלהם היא סדרת מהלכים מתמשכת ומחריפה שכוללים פגיעה ישירה בסחר בין המדינות ובשת”פ הפעולה הכלכלי ביניהם, זאת על אף הסכם סחר מקיף שקיים ביניהן ושנחתם ב-2015 ששדרגו את מעמד שתי המדינות לשותפות סחר קרובות ואסטרטגיות.

המתיחות בין סין ואוסטרליה במהלך השנה הלכה והחמירה עד שברקע החלו להישמע לא פחות, מאשר קולות תופי מלחמה.

ו

עם פרוץ המגפה באוסטרליה במהלך החודשים פברואר/מרץ, והכעס שהלך והתרחב בשיח הציבורי שקיבלו ביטוי נרחב בערוצי התקשורת המקומיים, לפיו הממשל ומקבלי ההחלטות בסין ידעו על המגפה עוד בסוף שנה קודמת אבל עד לחודש מרץ נמנעו מלעדכן ובוודאי שלא עשו דבר לעצור את המבקרים שהגיעו לשטחה ממחוז וואהן בסין.

בחודש אפריל, לאחר שראש ממשלת אוסטרליה סקוט מוריסון קרא למדינות מערביות לפעול לקיים חקירה בינלאומית שקופה והוגנת שתזהה את מקורות מגפת הנגיף, נקטה סין מצדה במדיניות של איומים ופגיעה ישירה הולכת ומחריפה בענפי התעשייה האוסטרלים שמיוצאים לשוק של סין – שותפת הסחר הגדולה והדומיננטית ביותר שלה.

אם בתחילת הדרך היה נראה שלאיום לא תהיה השפעה אמתית על היקף הסחר העצום והמתפתח בין המדינות ושהשלכותיו יהיו מוגבלות יחסית ויסתכמו בהעלאת מכסים על ייצוא שעורה ובשר בקר, הרי שככל שחלפו החודשים וביתר שאת במהלך כל המחצית השנייה של השנה, הלך וגדל הקצב והיקף הסנקציות שהושתו על הענפים שחשובים מאוד לכלכלת אוסטרליה המיוצאים לסין. אלו הסלימו והתרחבו עד שהפכו לאיום ישיר על התעשייה האוסטרלית, וחלקו של הייצוא שכה חשוב לה, והשפעתם צפויה גם על יציאת אוסטרליה מהמשבר הכלכלי ותכניותיה לחזור במהירות לפסי צמיחה כלכלית.

בצד הסיני הטילו מכסים והיטלי היצף בשיעור של עשרות עד מאות אחוזים על בשר ויין אוסטרלי לצד שורה של סחורות וטובין נוספים כמו פירות ים, עצים, שעורה וכותנה. בנוסף, תחנות כוח ומרכזי ייצור פלדה הונחו להפסיק לייבא פחם ועפרות ברזל מאוסטרליה, כאשר בנובמבר דווח בתקשורת כי כמעט 20 ספינות משא אוסטרליות עמוסים בסחורות ומוצרים עם מאות אנשי צוות לא הורשו לפרוק את סחורותיהן בנמל בדרום סין.

בימים האחרונים מסר דובר ממשלת סין שהם מבחינתם עברו לשלב הבא: עצירת כל ייבוא הפחם האוסטרלי לשטחם, כאשר רק בשבוע שעבר נעצר והוחרם משלוח רחב היקף של מותג בירה אוסטרלית בהגעה לנמל בדרום סין.

היקף יצוא הפחם לסין הסתכם בשנה שעברה ב- 13.9 מיליארד דולר, ונכון לעכשיו לאחר שורה ארוכה ומתארכת של ענפי ייצוא שנפגעו קשות בהם סחורות בהם חיטה ושעורה, יין, בשר בקר, לובסטרים ומוצרים חקלאיים ואחרים, מהווה המהלך של עצירת יצוא הפחם שמגיע מאוסטרליה לסין, שלב חדש ואגרסיבי שצפוי לעלות למשק האוסטרלי מיליארדי דולרים.

מצדה של ממשלת אוסטרליה, נדלקו כבר באמצע השנה כל הנורות ופעמוני האזעקה, ותגובתם למהלך האחרון הייתה בין היתר הצהרת שר הסחר, ההשקעות והתיירות האוסטרלי על החלטתם לפנות למנגנוני יישוב סכסוכים שפועלים במסגרת ארגון הסחר העולמי בבקשה לפתוח במהלכים פוליטיים ומשפטיים כנגד סין, אתגר שעשוי לקחת שנים לפתור בערוצים רשמיים מעין אלו.

על אף כל המהלכים שתוארו, דווקא ענף הייצוא העיקרי והמרכזי של אוסטרליה לסין: עופרת ברזל (Iron Ore) שהוא חומר הגלם המרכזי בתהליך הפקתם של מתכות וברזל בהיקפים העצומים שדרושים לשוק הסיני, ממשיך לשבור שיאים ומחירו מרקיע שחקים. הדעה הרווחת היא שענף ייצוא זה, על אף שלא מהווה נחמה בוודאי שלא פתרון לבעיות הסחר שהתגלעו בין המדינות במהלך השנה, בהחלט מסייע לשמור על נתוני ייצוא חזקים ומשמעותיים לסין ואתו על עודף סחר (Surplus) בהכנסות מייצוא.

על אף זאת, איש מקרב מקבלי החלטות באוסטרליה איננו חושב שהפתרון לעשרות הענפים שעליהם נשענים ומתפרנסים חקלאים ומגדלי חיטה, שעורה, יצרני יין, פירות-ים או יצרני בשר, הינו בהאמרת מחירי הייצוא של סחורות בסיס (Commodities) דוגמת עופרות הברזל כאשר מאחורי הכותרות החיוביות והנתונים שמונעים על ידי יצוא עפרות ברזל, ניכר שיתר הענפים, שתומכים במאות אלפי משרות ושמייצרים עשרות מיליארדי דולרים של פעילות כלכלית, נפגעים וימישיכו לסבול בצורה משמעותית וחריפה.

על פי ניתוח של כלכלני סיטי בנק, ע”פ תרחיש הבסיסי שלהם (התרחיש הפסימי) הייצוא האוסטרלי לסין ירד בכ -10 אחוזים בשנה הבאה ויגרד  כ- 0.33 אחוזים מהתמ”ג.

לעומת זאת, בתרחיש הפסימי שבו סכסוך הסחר ממשיך להסלים עד לנקודה בה היצוא לסין מצטמצם כדי 50 אחוזים וכולל פגיעה בייצוא אוסטרלי של הענף המשמעותי מכולם: עפרות ברזל, תהיה העלות למשק המקומי עד 76 מיליארד דולר שהם בפועל פגיעה של  3.8% מהתוצר השנתי.

ארגון המדינות הכלכליות המפותחות מצדו: ה- OECD צופה את צמיחתה של כלכלת אוסטרליה בשנת 2021 בשיעורים ראויים לציון של 3.1 אחוזים, אולם בסיכום הניתוח הם מציינים שפגיעה בסחר בין שתי המדינות מהסוג שתואר בפיסקה הקודמת, משמעותו לא פחות מאשר חיסול ההתאוששות הכלכלית הצפויה של אוסטרליה במהלך שנה הקרובה וצניחתה חזרה למיתון.

לסיכום, ככל שסכסוך הסחר בין המדינות ימשיך ויסלים, פעולותיה של בייג’ינג ימשיכו לנגוס ולהשפיע על ההתאוששות הכלכלית השברירית יחסית של אוסטרליה, דבר שהופך את התאוששותה הצפויה והמקווה מפגעי ונזקי מגפת הקורונה בפרוס השנה החדשה – למאתגרת ובעייתית מאוד, בוודאי שיותר מאשר כל מדינה וכלכלה אחרת.

 

צור קשר עם:

שי זריבץ'

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל