לא רק קורונה: בפיליפינים מסכמים שנה מאתגרת במיוחד אבל מביטים קדימה

כמו במקומות אחרים בעולם, שנת 2020 תיזכר בפליפינים גם כן כשנה של הגבלות, סגרים ומשברים המקושרים למאבק בהתפשטות נגיף הקורונה. אבל מלבד אלו, היו משברים נוספים שלבטח יזכרו כאן.

כבר בחודש ינואר, חוו הפיליפינים התפרצות אלימה של הר הגעש Taal באי המרכזי לוזון, הממוקם כ-60 ק”מ דרומית ממטרו מנילה, אשר הובילה לעשרות הרוגים, פגיעה בריאותית ונזקים כלכליים לחקלאות, דגה וענפים נוספים. בחודש נובמבר, טייפון Ulysses, המכונה גם Vamco, פגעה קשות בצפון האי לוזון ובמטרו מנילה, גרמה להצפות בכפרים ומרכזים עירוניים בצפון המדינה וכן למפולות בוץ ואסונות נוספים. הנזקים לחקלאות ולתשתיות נאמדו בכמיליארד דולר, שניים בערכן לנזקי טייפון Yulanda שפגעה קשות במרכז המדינה בשנת 2013.

התפרצות הר הגעש Taal בינואר 2020 (מקור: שטרסטוק)
התפרצות הר הגעש Taal בינואר 2020 (מקור: שטרסטוק)

יתכן שבעקבות כך, תחזית הבנק האסייני לפיתוח (ADB) לכלכלת הפיליפינים עודכנה לאחרונה לצמיחה שלילית של 8.5% בשנת 2020. מדובר על ירדה נוספת מהתחזית של ספטמבר אז חזו צמיחה התכווצות של 7.3%.

אך למרות התחזית הקודרת, הרבעון האחרון של 2020 מלמד דווקא על התאוששות כלכלית מסוימת.

ההחלטה על פתיחת מרבית ענפי הכלכלה בחודש נובמבר, לרבות המסחר והקניונים, נותנת אותותיה ולמרות שעוד אין נתונים רשמיים ניתן לראות שוב תנועה ערה במרכזי קניות, מסעדות ובתי קפה בבירה מנילה וכן עומסי תנועה שמתחילים להזכיר למקומיים את התקופה לפני הקורונה.

תעשיית הייצור המקומית מראה גם כן סימני התאוששות. לאחר חודשים בהם נרשמו ירידות חדות בהיקפי היצוא בחודש ספטמבר האחרון נרשמה לראשונה צמיחה של 2.2% בהיקף היצוא לעומת ספטמבר 2019.

מקור: Philippines Statistics Authority

תעשיית השירותים העסקיים, ממנועי הצמיחה של כלכלת הפיליפינים, גם כן מראה סימני התאוששות. לאחרונה דיווחו בענף הנדל”ן על עליה בביקוש להשכרת משרדים ברבעון האחרון של השנה – כאשר הביקוש בעיקר נובע מתעשיית מיקור החוץ לשירותים עסקיים, ה-BPO. על פי אותו הדיווח מדובר על כ-75% מהביקושים בתקופה המקבילה בשנה קודמת.

התאוששות מסוימת נרשמה גם בהיקף התשלומים המועברים על ידי העובדים הזרים הפיליפינים בחו”ל (OWF) המהווים חלק משמעותי מהתמ”ג. בחודשים ספטמבר ואוקטובר נרשמה עליה של כ-3% בהיקף התשלומים שהועברו על ידי עובדים פיליפינים זרים למדינה.

עדיין מספר רב של הגבלות נותרו בתוקף.

אזור מטרו מנילה, כמו רוב המדינה, מוגדר עדיין כ”צהוב” במסגרת שיטת הרמזור המקומית. המשמעויות הן שמערכת החינוך למשל נותרה סגורה ושישנן הגבלות תנועה בין פרובינציות ואזורים שונים בתוך המדינה המקשים בין היתר על תנועת עובדים. כמו כן בתוך הערים יש מגבלות תנועה רבות כולל חובת בדיקת PCR בכניסה למלונות ובמעברים בין האזורים השונים.

כניסת זרים למדינה, ובפרט אנשי עסקים זרים, עדיין אסורה. אמנם קיים באופן רשמי מסלול המאפשר כניסה של אנשי עסקיים חיוניים לפרויקטים המוגדרים חיוניים, אך בפועל מעטים בלבד מצליחים להיכנס ומשך אישור כל בקשה הוא ארוך.

מבצע חיסונים משמעותי לא צפוי להתחיל לפני מרץ 2021. 

בזמן שבישראל החלו לאחרונה במבצע חיסונים נרחב, בפיליפינים יעבור זמן עד שיחלו לחסן באופן שיטתי את האוכלוסיה בסיכון שלא נדבר על האוכלוסיה הכללית. לאחרונה התבשרנו שמו”מ שהתנהל מול יצרנית החיסונים האמריקאית Pfizer עלה בתוהו ואיתו 10 מיליון החיסונים שהיו עתידים להגיע למדינה כבר בינואר הקרוב.

כעת הפיליפינים מנהלים דיונים מול מספר יצרניות חיסונים כולל Sinovac Biotec הסינית, Novavax האמריקאית (דרך ייצור בהודו) ואחרות שציינו קודם. סוגיית המימון תופסת גם כן מקום משמעותי בשיח במיוחד לאור הצורך בתשלום מראש עבור שריון ואבטחת משלוח החיסונים. בשל כך נעשתה פנייה ל-ADB אשר צפוי לאשר עד כחצי מיליארד דולר הלוואה לממשלת הפיליפינים לצורך רכישת חיסונים.

בינתיים חברות מובילות במגזר הפרטי התגייסו, התאגדו ויצאו במבצע רכש חיסונים מחברת AstraZeneca הבריטית אך מדובר בכ-2 מיליון חיסונים בלבד המהווים טיפה בים.

מה לגבי תחזית לתקופה הקרובה?

מאחר ומבצע חיסונים משמעותי לא צפוי ברבעון הראשון של 2021, יש לשער שהגבלות קורונה רבות ישארו איתנו לאורך הרבעון הקרוב לכל הפחות. העלייה האחרונה בתחלואה בשילוב עם רצף החגים המקומיים ותחילת השנה עלול להביא להחמרה במגבלות ויש כעת חשש מסגר נוסף.

שיקום הכלכלה תלוי במידה רבה בהתקדמות המו”מ לרכש הקורונה ובהיערכות למבצע לוגיסטי מורכב של חיסון אוכלוסיית הענק הפרוסה על מאות ואף אלפי איים. קצב העליה בתחלואה בתקופה הקרובה ישפיע גם כן.

קצת אופטימיות בכל זאת.

תחזית ה-ADB לפיליפינים לשנת 2021 צופה צמיחה כלכלית של 6.5% וצמיחה משמעותית יותר בשנת 2021.

להערכתי יעשו כאן מאמצים רבים כדי לעמוד ביעד אלו וההערכה שלי שאכן נראה מספר הקלות וצעדים משמעותיים כבר ברבעון הראשון ובוודאות רבה יותר ברבעון השני.

עבור אנשי העסקים והיצואנים בישראל, הנגישות לעשיית עסקים במדינת האיים תמשיך להוות אתגר גם ברבעון הראשון של 2021. הנספחות הכלכלית החדשה, שתתחיל לפעול במלוא המרץ החל מסוף ינואר הקרוב, תסייע ככל הניתן במיפוי והבנת השוק, איתור שותפים עסקיים והזדמנויות עסקיות.

נמשיך לעדכן.

צור קשר עם:

תומר היווי

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל