הקורונה בוייטנאם – תמונת מצב – דצמבר 2020

המדינה בת 100 מיליון התושבים התמודדה עם הקורונה בצורה יוצאת דופן וכיום המגפה כמעט ואינה מורגשת ברחבי וייטנאם. עם זאת, דצמבר הביא עמו קור וגם שינוי (זמני) במצב הרוח הלאומי.

למרות העלייה המדאיגה בתחלואה בישראל ובמדינות מערביות נוספות, הגעת החיסונים בישראל הביאה עמה משב רוח של תקווה לסיום המשבר בחודשים הקרובים. מנגד, בוייטנאם שהצליחה להגיע לאפס הדבקה בקהילה שנשמר מספר חודשים, שני מקרי הדבקה שינו את מצב הרוח המקומי בחודש האחרון.

נכון לחודש דצמבר, התגלו בוייטנאם כ-1500 חולי קורונה, כאשר כ-1300 מהחולים החלימו ו-35 נפטרו מהמחלה (כ2% תמותה). עד לאחרונה, כלל המקרים היו מיובאים וזוהו כבר בשערי המדינה, אולם שני מקרי הדבקה עוררו דאגה בקרב מקבלי ההחלטות במדינה: במקרה הראשון, דייל בחברת התעופה הלאומית הפר בידוד והדביק את חברתו, מורה לאנגלית בבית ספר מקומי, ועקב כך נכנסו רבבות ילדים לבידוד. לפי השמועות, הדייל יישפט וצפוי להישלח למאסר ממושך כתוצאה מאירוע זה. במקרה השני, דיפלומט זר שנכנס להאנוי הפר בידוד והדביק מספר מצומצם של תושבים שבאו עמו במגע.

עד לחודש דצמבר, וייטנאם אפשרה טיסות מסחריות לשישה יעדים בלבד – גואנגזו (סין), טוקיו, סיאול, טייפה, פנום פן, ויינטיאן (לאוס). לתיירים הכניסה למדינה אינה אפשרית ואנשי עסקים נאלצים לעבור דרך בירוקרטית לא פשוטה וארוכה אשר בסופה מאושרים להכנס למדינה בכפוף להצגת תוצאות בדיקת קורונה שלושה ימי לפני המראתם, כניסה לבידוד של 14 יום במלונית ייעודית וביצוע שתי בדיקות נוספות עם נחיתתם ולפני סיום תקופת הבידוד. בעקבות מקרי ההדבקה לעיל, החל מחודש דצמבר הושעו באופן זמני כלל הטיסות הבינלאומיות, למעט טיסות “הצלה” ונהלי הבידוד הוקשחו.

כיום, בחלוף כשלושה שבועות מהאירוע בסייגון, הסגרים הוסרו ונראה שמצב הרוח מכין עצמו שוב לשנה החדשה.


השפעות הקורונה על כלכלת וייטנאם

התמודדותה המוצלחת של וייטנאם עם מגיפת הקורונה הפכה אותה לאחת המדינות הבודדות בעולם שיציגו צמיחה כלכלית חיובית לשנת 2020.

נתוני הרבעון הראשון הרשמיים פורסמו לאחרונה, ולפיהם באופן לא מפתיע הסקטור שנפגע באופן הדרמטי ביותר ממשבר הקורונה הוא התיירות (כולל מלונאות, תעופה וכו’). לעומת זאת, היצוא הוייטנאמי נותר כמעט ללא שינוי בהשוואה לרבעון הראשון אשתקד.

בבחינת נתוני המחצית הראשונה של 2020, ניתן לראות כי התמ”ג של וייטנאם גדל ב1.81%, אמנם הנתון הנמוך ביותר בעשור האחרון, אך עדיין מהווה נקודת אור בהשוואה למרבית מדינות היבשת. בנוסף, מנתונים לא סופיים נראה כי הצמיחה השנתית תעלה על 3%. על צמיחת הכלכלה אחראיים שלושה סקטורים עיקריים – התעשייה, שהציגה צמיחה של כ-3% במחצית הראשונה של השנה, החקלאות שצמחה בכ-1.2% והסחר בשירותים שצמח במעט יותר מ0.5%.

גם בהיבט של משיכת השקעות זרות לקורונה היו השפעות מרחיקות לכת. מרבית הפגיעה התרחשה במרכז המדינה, כאשר מחוז דה נאנג הודיע כי ההשקעות הזרות הישירות (FDI) צנחו בכ-80% ביחס לנתוני 2019, כאשר הפגיעה היא בעיקר בענף התיירות.

בדומה למדינות רבות ברחבי העולם, משבר הקורונה הוביל את וייטנאם לבצע השקעות רבות למען תהליכי דיגיטליזציה בשלל תחומים, בדגש על בנקאות (Payments) , חינוך (E- learning) ובריאות דיגיטלית. בזכות אלו, הביקוש לשירותים איכותיים ומהירים גדל, בעיקר בקרב המעמד הבינוני. ההשקעה הממשלתית בתהליכים אלו טומנת בתוכה הזדמנויות רבות לחברות ישראליות המציעות פתרונות בתחומים אלו.

בין היתר ברבעון הראשון של 2021 מתוכננות: סיום השלב הראשון של פריסת טכנולוגיית G5 בערים המרכזיות; תחילת פיילוט “כסף מובייל” שמשמעותו היא ארנק דיגיטלי על גבי חשבון הטלפון האישי וישירות מול חברות הסלולר, כלומר פתרון תשלום במובייל גם לאזרחים חסרי חשבון בנק; פיילוט טלמדיסין (רפואה מרחוק) בראשות חברות המובייל הגדולות במדינה ועוד ועוד.

בכנסים עסקיים המכוונים לקהילה העסקית הבינלאומית בוייטנאם, מציגים מוסדות השלטון במדינה תחזית צמיחה של כ-3.5% לשנת 2020 (לעומת הציפייה ל-6% שהוצגה בתקופה פרה-קורונה) וכן אופטימיות רבה באשר ליכולת של וייטנאם לרתום את יתרונותיה הרבים לניהול משבר הקורונה כהזדמנות.

ועל כך בפוסטים הבאים..

לפרטים נוספים אני מזמין אתכם ליצור קשר עם הנספחות הכלכלית של משרד הכלכלה והתעשייה בוייטנאם.לקריאה נוספת –

https://e.vnexpress.net/news/news/flight-attendant-remorseful-for-bringing-fear-back-to-hcmc-4201894.html

https://www.vietnam-briefing.com/news/vietnam-business-operations-and-the-coronavirus-updates.html/

https://www.worldbank.org/en/news/press-release/2020/07/30/vietnam-will-need-new-drivers-of-growth-to-consolidate-post-covid-19-recovery-report

https://www.pwc.com/vn/en/publications/2020/pwc-vietnam-covid-19-vietnam-economy-and-export.pdf

http://hanoitimes.vn/covid-19-impacts-on-vietnam-economy-not-fully-reflected-in-6-month-data-ciem-313157.html


צור קשר עם:

גל סף

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל