השפעת הסכמי הסחר האזוריים על תאילנד – תמצית מנהלים

הסכם הסחר החופשי הגדול בעולם, ה- RCEP  נחתם בחודש שעבר במעמד חתימה "וירטואלי" בהאנוי, ויאטנם. ההסכם, אשר נוסח לראשונה לפני כ-9 שנים ואשר כולל כ-30 אחוזים מאוכלוסיית העולם, כולל את המדינות סין, אוסטרליה בורוניי, קמבודיה, אינדונזיה, יפן, קוריאה, לאוס, מלזיה, מיאנמר, ניו זילנד, פיליפינים, סינגפור, ויאטנם ותאילנד.

רבות נכתב בחודש האחרון על הייחודיות של הסכם הסחר האמור והשפעותיו על הכלכלה העולמית, אך מעניין יהיה לראות את השלכות ההסכם על הכלכלה התאילנדית. מובן כי בטווח הקצר מדובר בחדשות מבורכות עבור התאילנדים מאחר וה-RCEP  צפוי לשפר את התחרותיות של תאילנד בטווח הקצר. מהצד השני, צפויה התחרויות של המדינה להתערער בטווח הרחוק מאחר ושכנותיה/ יריבותיה נכנסו אף הן תחת כנפי ההסכם אך להן הסכמים נוספים עליהן חתומות (ותאילנד לא) – הכוונה בעיקר השותפות הטרנס פסיפית (CPTTP). מדינות האיזור אשר חתומות על שני ההסכמים נהנות מיתרון משמעותי על פני תאילנד.

ניתן להמחיש יתרון זה אם ניקח את ויאטנם לדוגמה. המדינה השכנה ממזרח חתומה גם על ה-RCEP וגם על ה-CPTPP וניתן לראות שתאילנד "מאבדת גובה" לויאטנמים במירב המימדים. סיבת ההצלחה "מאחורי הקלעים" של ויאטנם טמונה בהסכמי סחר אפקטיביים עם האיחוד האירופי, רוסיה וה- RCEP  החדש, אשר סייעו לשדרג את מעמדה כמעצמת ייצור שיכולה לשלב שרשרת אספקה ​​עולמית. בנוסף, במידה וג'ו ביידן, שהושבע לאחרונה כנשיאה ה -46 של ארה"ב, יחליט להצטרף לברית ה- CPTPP , מהלך שיזם נשיא ארה"ב לשעבר ברק אובמה ונחסם על ידי הנשיא טראמפ, צפויה ויאטנם להתחזק משמעותית על חשבון תאילנד.

השאלה היא האם חתימתה של תאילנד על הסכם ה-RCEP צפוי לחולל שינוי כלכלי משמעותי במדינה. מספר אנליסטים בכירים בתאילנד צופים כי חברותה של תאילנד בהסכם החדש לא תביא לשינוי משמעותי במדינה. זאת מאחר וההסכם צפוי לחזק את מעמדה של תאילנד כיעד להשקעה וכבסיס ייצור ויצוא לארצות אסיה בעיקר. עם זאת, התחרותיות ארוכת הטווח של תאילנד מתדרדרת, בעיקר מאחר ואין בידיה כלים והסכמים שיעזרו לה לשפר את מעמדה כיצואנית לעולם המערבי.

בין אם ארה"ב תחליט להיכנס להסכם ה- CPTPP ובין אם לא, על תאילנד מוטלת כעת המשימה להכין את התעשייה המקומית לאפשרות של הסכם סחר של אחת משכנותיה אשר יכלול את ארה"ב. זאת, בין באמצעות רגולציה מקלה על הענפים הרגישים (כגון התעשיינים והחקלאים) ושדרוג תקני הייצור במדינה. כך או כך, נראה כי עומדת בפני תאילנד משימה לא פשוטה להמציא את עצמה מחדש בתקופת הפוסט-קורונה.

צור קשר עם:

דגן אלוני

אהבתם? שתפו

שיתוף ב facebook
שתפו בפייסבוק
שיתוף ב twitter
שתפו בטוויטר
שיתוף ב linkedin
שתפו בלינקדאין
שיתוף ב email
שתפו במייל