אז איך תראה 2021 עבור הכלכלה החמישית בגודלה בעולם?

במחצית הראשונה של השנה, הכלכלה ההודית התכווצה ב 24%. לראשונה מזה 40 שנה הודו רשמה צמיחה שלילית שצפויה להסתכם ב 9.6%(-). מדובר בנתון חריג במיוחד לאור הזינוק של הכלכלה ההודית בעשור האחרון עם גידול שנתי ממוצע של כ 6.5%. התנופה הכלכלית התבטאה היטב בנתוני התמ”ג אשר גדל פי 2 בתוך עשור, מ 1.5$ טריליון ב 2009 ל 2.9$ טריליון ב 2019.

הסגר שהטילה ממשלת הודו כמענה לנגיף הקורונה, נמשך יותר מחודש וחצי בכל רחבי המדינה, ועצר את התעשייה והמסחר כליל. המשבר התחדד נוכח המצב הקשה אליו נקלעו העובדים הזמניים / שעתיים. ברחבי הודו, בעיקר במטרופולינים, עובדים מאות מילוני אנשים על בסיס שעתי או יומי, רובם מפרנסים משפחה בת 4-6 נפשות.

סגירת העסקים כפתה על מאות מילוני הודים לשוב אל הכפרים אותם עזבו לטובת פרנסה ועתיד טוב יותר בעיר. אותן משפחות, ארזו את מעט הרכוש שלהן והחלו ללכת ברגל חזרה לביתם בכפר, מכיוון שגם התחבורה הציבורית הושבתה. התמונות של המוני אדם על כבישי הודו זיעזעו את העולם במרץ האחרון, אך הזעזוע האמיתי היה זה הכלכלי.

מרבית המסחר הקמעונאי בהודו הוא מסחר ישיר, ביו מוכר לקונה, במה שמכונה ‘הכלכלה הבלתי רשמית’. ברחבי המדינה מאות מילוני רוכלים ועסקים קטנים המפרנסים ממשלח יד כזה או אחר. מזון, נעליים, מוצרי חשמל, צעצועים, פרחים, כלי קודש, שרוכים, כלי אוכל וכמעט כל מה שניתן לעלות על הדעת, ניתן לרכוש הישר מן המדרכה כמעט בכל מקום במומבאי. מעבר לעומס הבלתי נתפס ברחובות, מדובר במנוע אדיר לכלכלה שהופסק באופן פתאומי ולתקופה ממושכת.

coronaIndia

 

למרות הקושי, המשבר, הפיחות ברופי (שהתאושש מעט) והתכווצת הכלכלה, העתיד נראה חיובי.

לאור התאוששת בשוק ההודי והסרת מרבית המגבלות על המסחר ברבעון השלישי השנה, סוכנויות דירוג האשראי עדכנו את הערכות הצמיחה (השלילית). S&P תיקנה את הצמיחה השלילית מ 9.6%(-) ל 7.7%(-) ו Moody’s החמירה יותר וחזתה עליה מתונה יותר מ 9.6%(-) ל 8.9%(-). מודיז גם תיקנה את תחזית הצמיחה שלה ל 2021 מ 8.1% ל 8.6%, וגם ה IMF (קרן המטע העולמית) צופה צמיחה בשיעור של 8.8% להודו בשנה הקרובה.

אין מקום להתנבא או לנסות להמר איך תראה 2021. מה שכן ניתן לראות הוא רצון אמיתי לחזור לשגרה. ישנם לא מעט קולות בחברה ההודים שטוענים: “המגיפה אולי תהרוג אותנו. הסגר יהרוג בוודאות!”. זאת אמירה קשה,שלא ניתן להתעלם ממנה, או לא לראות את ההגיון העומד מאחוריה.

נדמה שפניה של הודו, ממשלה, חברה וכלכלה, הוא לחזרה למסלול החיים הרגיל, עם מעט מגבלות. ניתן להניח בוודאות כי חיסון יעיל לאוכלוסייה יהיה קרש קפיצה חזרה למסלול לחיים נורמטייבים. על כל המשתמע מכך.

אתם ואתן מוזמנים/ות לפנות אלינו, צוות הנספות המסחרית במומבאי, ונשמח לעזור לכם/ן לבחון את אינסוף האפשרויות שנמצאות בהודו, ולזהות את הזדמנויות עסקיות מעולות!

חברות המעוניינות לנצל את ההזדמנות מוזמנות לפנות אלינו כאן.

אתם מוזמנים להמשיך ולעקוב בבלוג זה ובדף ה LinkedIn של הנספחות לעדכונים שוטפים.

צור קשר עם:

שגיא איצ'ר

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל