הנספחות הכלכלית בוייטנאם מציגה: ניהול עסקים מרחוק עם נציגות בקרקע

נעים להכיר. שמי גל סף ואני הנספח הכלכלי החדש של משרד הכלכלה והתעשייה בוייטנאם.

לפני כשבוע ארזתי את משפחתי וחיינו לתוך מזוודה ויצאנו למסע הארוך לוייטנאם, במהלך חודש דצמבר אצא מהבידוד ולפחות חלק אחד של הניהול מרחוק יהיה קל יותר.

משבר הקורונה העולמי יצר קשיים ואתגרים רבים לפעילות העסקית הבינלאומית וכמובן לא פסח על וייטנאם וישראל.

בין היתר וייטנאם נכנסה לסגר כמעט מוחלט מראש השנה הסיני בינואר 2020 ועד לתחילת מאי, כאשר גם היום המדינה נותרה סגורה לכניסת זרים למעט במקרים מיוחדים מאוד. נוספו לכך מגבלות שונות על שינוע סחורות דרך תחנות בינלאומיות כמו בנגקוק וסינגפור בשלבים שונים של המשבר העולמי.

אך בכל משבר יש גם הזדמנויות – מעבר לעליית הצורך בטכנולוגיות ניהול/שליטה מרחוק בכל העולם, בוייטנאם נרשמת התעניינות ותנועה ממשית ליצירת קווי יצור והפצה חדשים, המקבילים לאלו הבאים מסין וממדינות נוספות באזור, ולביזור מקורות היבוא של מדינות המערב כלקח ישיר מאירועי פרוץ הוירוס בעולם.

מעבר לכך, וייטנאם התמודדה בצורה מעוררת השראה עם וירוס הקורונה ומעבר להיותה מדינה ירוקה (מאוד), היא אחת הכלכלות היחידות באזור הצפויות להציג צמיחה חיובית בשנת 2020 (!).

(להתמודדות וייטנאם עם משבר הקורונה, אתייחס בפוסט נפרד שיצא בהמשך, אבל ממליץ בינתיים לבחון את הכתבה הזאת)

אמנם, מי שמכיר את השווקים האסייתיים ואת השוק הוייטנאמי בפרט, יגיד שהפגישה האישית והיחסים הבינאישיים הם כמעט בלתי ניתנים להחלפה במהלך מו”מ עסקי, והוא צודק.

עם זאת, הזמנים מחייבים התאמות ושינויים, וכך, גם אנחנו יצרנו לעצמנו שגרה חדשה, או New Normal.

העקרון הוא פשוט – קיום פעילות היברידית שמשלבת נוכחות מקומית פיסית עם תוכן מקצועי שמועבר באמצעים דיגיטליים.

כך אני מסוגל לנהל פגישות “אישיות” עם בכירים בממשל הוייטנאמי ובחברות הגדולות בשוק המקומי ממקום מושבי ברעננה ב-3 החודשים האחרונים.

וכך גם אנו מסוגלים לקיים אירועי חדשנות ישראלית בסקטורים שונים ללא נוכחות פיסית, כמעט.

 

והנה הגענו לפואנטה – ביצענו עשרות פגישות עסקיות וכ-10 “רודושואז” בחודשיים האחרונים שהפגישו בין חברות ישראליות לגורמים מקומיים.

בכל פגישה היה נוכח נציג פיסי, קצין סחר מהנספחות, שמייצג את הטכנולוגיה הישראלית.

כשמתאפשר, ההעדפה היא שיגיע לפגישה נציג מקומי של החברה הישראלית – עובד חברת הפצה, סוכן קיים ולעתים גם יועץ מקומי שמועסק ספציפית לטובת הפרוייקט הנוכחי (ואנו יודעים לסייע רבות גם במציאת פתרונות מסוג אלו).

אך במרבית המקרים – קצין הסחר של הנספחות מתאם את הפגישה, מסייע לקבוע את האג’נדה והטון מראש בהתייעצות עם החברה הישראלית ומשתתף בפגישה כמייצג התעשייה הישראלית והקשר הבלתי אמצעי לחברה, כאשר נציג החברה הישראלית מצטרף דיגיטלית.

קציני הסחר בנספחות מביאים איתם ידע וניסיון רב, אך חשוב מכך – רשת ענפה של קשרים מקצועיים בסקטור הספציפי שעליו הם אחראיים.

 

מניסיוננו מהתקופה האחרונה מאז פרוץ משבר הקורונה, פגישה שכזאת עדיפה בעשרות מונים על פני פגישה וירטואלית ללא נוכחות פיסית, וזאת בין היתר מסיבות הבאות:

  • הפגישה הפיסית מתקיימת בחדר הישיבות של החברה המקומית ולא איש איש במחשבו
  • הפגישה הפיסית “מחייבת” אוירה עסקית רשמית
  • קצין הסחר המקומי עורך הקדמה וסיכום לפגישה בשפה המקומית ומקבל, ברוב המקרים, משוב אמיתי על הפוטנציאל העסקי כבר בסיום הפגישה הראשונה.
  • פגישה פיסית לרוב תסתיים בנקודות לביצוע אופרטיביות ולא רק סיכום תיאורטי לשמור על קשר.

חשוב לציין דבר נוסף: הנספחות הכלכלית בוייטנאם תסייע לחברות ישראליות ביצירת הקשר ובמגעים העסקיים ככל ששני הצדדים יחפצו בכך. כשהמגעים מבשילים לכדי עסקה ממשית, כמובן שניתן להמשיך באופן ישיר מול איש הקשר המקומי. עם זאת, עקב החוסר “בפן אישי” בתקופה זו, אנו למדים על יותר ויותר קונפליקטים שעולים גם בשלבים מתקדמים יחסית של הקשר ולכן ממליצים לשקול לערב אותנו גם בשלבים אלו.

אני מזמין את כל החברות הישראליות המעוניינות להכנס לשוק הוייטנאמי לא לחכות לחלוף המשבר העולמי, אלא ליצור עמנו קשר כבר היום.

צור קשר עם:

גל סף

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל