פיליפינים על המפה!

עדכון ראשון ממנילה: על ההכנות לקראת פתיחת הנספחות הכלכלית החדשה, התמודדות הפיליפינים עם משבר הקורונה ועל המצב הכלכלי במדינת האיים

אחרי שזכיתי לעלות על טיסת אל-על ראשונה והיסטורית למנילה, לעבור סדרת בדיקות בכניסה לשדה התעופה הבינלאומי ולסיים שבועיים בידוד ביתי – הגיע הזמן לעדכון ראשון ממדינת האיים. אז שלום ונעים מאוד, שמי תומר היווי ואני הנספח הכלכלי החדש לפיליפינים. בימים אלו עובד במרץ יחד עם שותפים רבים וטובים על הקמת הנספחות הכלכלית הראשונה של מינהל סחר חוץ במשרד הכלכלה והתעשייה במנילה, אשר תשרת בקרוב חברות ישראליות ותפעל לקידום היצוא הישראלי לפיליפינים.

מטוס אל-על לאחר הנחיתה בשדה התעופה הבינלאומי של מנילה. מקור: שגרירות ישראל במנילה
מטוס אל-על לאחר הנחיתה בשדה התעופה הבינלאומי של מנילה. מקור: שגרירות ישראל במנילה

הנספחות בפיליפינים תהיה הנציגות ה-44 של מינהל סחר חוץ בעולם והנספחות הרביעית באזור דרום-מזרח אסיה, יחד עם תאילנד, וייטנאם וסינגפור (שאמונה גם על אינדונזיה).

הקמת הנספחות הכלכלית, לרבות גיוס והכשרת צוות מקומי מקצועי, היא המשימה הראשונה שלי כאן וצפויה להימשך עד סוף 2020. מיד לאחר מכן נתחיל לספק שירות מקצועי ויעיל לחברות ישראליות ונפתח את מערכת הפניות ליצואנים (ERM) להגשת פניות לפיליפינים. כמובן שיצא על כך עדכון מסודר בערוצים המקוונים של מינהל סחר חוץ בהמשך.

אז למה פיליפינים?

נכון לטרום משבר הקורונה, פיליפינים היא מהכלכלות הצומחות והדינמיות ביותר באזור אסיה-פסיפיק ובפרט באזור דרום-מזרח אסיה עם שיעור צמיחה כלכלית ממוצע של 6.4% בשנה במהלך העשור האחרון. זאת הודות לכח עבודה גדול וצעיר המאופיין בשיעורי אבטלה נמוכים, גידול בשיעורי העיור, צמיחת מעמד ביניים ועלייה ברמת הצריכה הפרטית. בזכות הצמיחה הכלכלית בשנים האחרונות הפיליפינים בדרך לשינוי סטטוס ממדינה בעלת הכנסה בינונית-נמוכה (lower middle-income) להכנסה בינונית-גבוהה (upper middle-income) על פי הגדרות הבנק העולמי.

מרכז העסקים של מנילה
מרכז העסקים של מנילה

היחסים הטובים בין המדינות, האהדה לישראל בקרב הרוב הנוצרי במדינה, השימוש הנרחב בשפה האנגלית בקהילה העסקית, וכן ההזדמנויות הטמונות בכלכלה המתפתחת – כל אלו הובילו להחלטה להקים נספחות כלכלית בפיליפינים. אם צריך הוכחה נוספת אז ניתן למצוא אותה בהיקף הסחר בין המדינות שצמח בכ-65% בין השנים 2014-2019, בעיקר בשל זינוק ביצוא הישראלי.

לסקירה כלכלית מלאה לשנת 2019 – לחצו כאן.

איך מתמודדים בפיליפינים עם משבר הקורונה?

נתחיל עם נתונים עדכניים. מספר המקרים הפעילים היום בפיליפינים עומד על 27,115 עם כ-2,000 מקרים חדשים ביום, זאת לעומת שיא של למעלה מ-83 אלף מקרים שנרשם באמצע חודש אוגוסט. מספר המתים עומד על 7,238 ושיעור התמותה כ-1.8%. סך כל מקרי ההדבקה מאז תחילת המשבר עומד על כ-350 אלף נדבקים – נתון שמציב את הפיליפינים כמדינה שנפגעה קשה יותר ביחס לשכנותיה, שחלקן כמו סינגפור וטייוואן כידוע הצטיינו עד כה בבלימת התפשטות הנגיף. רק אינדונזיה נפגעה קשה יותר ממנה.

מבחינת ניהול המשבר, עד כה הונהגו שתי תקופות של סגר מלא (Enhanced Community Quarantine) במרבית המחוזות בפיליפינים שנמשכו יחד כשלושה חודשים מלאים, כאשר בין לבין חלו הגבלות משמעותיות במסגרת הגרסה המקומית של שיטת הרמזור.

הסגר שהונהג בפיליפינים הוא הארוך ביותר ביחס למדינות האזור.

כיום אזור הבירה (National Capital Region) בו מתגוררים למעלה מ-50% מתושבי המדינה נמצא תחת הגבלות במסגרת General Community Quarantine או אם תרצו – הצבע הצהוב ברמזור. במסגרת ה-GCQ חלות הגבלות רבות על תנועה והתקהלות כגון חובת חבישת מסכה ומגן פנים במקומות סגורים, מילוי הצהרות בריאות בכניסה למקומות עבודה וקניונים וכן הגבלות על תנועה בין עירונית או בין מחוזית. כמו כן, אירועי תרבות וספורט אינם מתקיימים.

כניסה של אזרחים זרים לפיליפינים עדיין אסורה למעט מקרים חריגים של תנועה חיונית של אנשי עסקים זרים.

בידוק ונהלי קורונה מחמירים בשדה התעופה הבינלאומי NAIA. מקור: שגרירות ישראל במנילה
בידוק ונהלי קורונה מחמירים בשדה התעופה הבינלאומי NAIA. מקור: שגרירות ישראל במנילה

יחד עם זאת הממשל אישר חזרה של מקומות עבודה לפעילות מלאה כל עוד אלו עומדים במגבלות הקורונה המחמירות. בעקבות כך חזרה גם פעילות המסחר ונפתחו מחדש הקניונים והמסעדות וגם חדרי הכושר והמספרות. מלונות בבירה גם כן חזרו לעבוד ומוקדי תיירות כמו האי פלוואן חזרו לקבל תיירי פנים – בתנאי שהציגו בדיקת קורונה תקינה. טיסות חוץ נפתחו בסוף אוקטובר ליציאת אזרחים פיליפינים לחו”ל ולא רק לנסיעות חיוניות אלא גם למטרות תיירות.

החדשות הטובות הן שההקלות בדרך.

לאור הירידה במספר המקרים והשליטה היחסית שהושגה בהתפשטות הנגיף, הממשלה משדרת בימים האחרונים מסר מרגיע לפיו החל מרבעון ראשון של 2021 יחולו הקלות וכל האזורים במדינה ירדו לדרגת ההגבלות הנמוכה ביותר – MGCQ. בשל כך צפויים להפתח גם מוסדות תרבות והספורט במגבלות של 50% תפוסה. יתכן שנראה גם חזרה של תיירות חוץ לפיליפינים וכניסה של אנשי עסקים זרים.

ומה לגבי המצב הכלכלי בפיליפינים?

האינדיקטורים הכלכליים נכון לאוקטובר 2020 מראים תמונת מצב עגומה. לפי תחזית הבנק האסייתי לפיתוח (ADB), כלכלת הפיליפינים צפויה לצמיחה שלילית של מינוס 7.3% בשנת 2020 בהשוואה לשנה קודמת, זאת בעיקר בעקבות צניחה ברבעון השני בשל הסגר המלא הארוך שהוטל במרבית חלקי המדינה. הגידול בהוצאות הממשלה לצורך מאבק בהתפשטות נגיף הקורונה ותכניות הסיוע לסקטור הפרטי מצד אחד והירידה בהכנסות המדינה מצד שני, הובילו לעלייה משמעותית ביחס חוב-תוצר בחציון הראשון של 2020. יחס זה גדל ל-48.3% ביחס ל 39.6% בתקופה המקבילה בשנה קודמת.

שיעור האבטלה גם כן עלה משמעותית.לפי פרסום של הלשכה לסטטיסטיקה הפיליפינית (PSA) שיעור האבטלה במדינה עמד בחודש יולי על כ-10%, כמעט כפול בהשוואה לחודש המקביל בשנת 2019. אך בכל זאת ירד ביחס לחודש אפריל, אז עמד שיעור האבטלה על 17.7%. אזור מטרו-מנילה, הלב העסקי של הפיליפינים רשם את שיעור האבטלה הגבוה במדינה שעמד על 15.8%.

מסיבות אלו ככל הנראה קיבלו נשיא הפיליפינים רודריגו דוטרטה וממשלתו החלטה על חזרה לפעילות מלאה של מרבית הענפים הכלכליים לרבות פעילות המסחר במהלך חודש אוקטובר. כמו כן, הפגיעה הקשה בענף התיירות האיצה במקבלי ההחלטות לפתוח חלקית את הענף לתיירות מקומית. צעדים אלו בתקווה יובילו לחיזוק הכלכלה ועידוד הצריכה המקומית. חג המולד העומד בפתח מהווה יעד כלכלי חשוב שיכול להוביל לחיזוק הצריכה הפרטית והחייאת המשק ובכך אולי לשפר קצת את הנתונים העגומים של 2020.

וקצת אופטימיות לסיום.

למרות הנתונים שציינתי קודם, תחזיות הבנק העולמי וה-ADB לשנת 2021 עדיין חוזות צמיחה חיובית מרשימה לכלכלת הפיליפינים. ההקלות המשמעותיות הצפויות ברבעון הראשון של 2021 מעידות על כך שכלכלת הפילפינים צפויה לחזור למסלול ואיתה ההזדמנויות לתעשייה הישראלית.

נמשיך לעדכן.

צור קשר עם:

תומר היווי

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל